zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Michael Spindelegger sa na tom zhodli počas včerajších spoločných rokovaní vo Viedni.
VIEDEŇ. Šéf slovenskej diplomacie potvrdil orientáciu slovenskej vlády na využitie jadrovej energie a zámer dostavať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne Mochovce. "Zdôraznil som, že sme otvorení a transparentne pripravení na akúkoľvek komunikáciu... všetko, čo robíme, robíme v súlade s európskymi štandardami," uviedol Lajčák. Pripomenul pritom, že Slovensko ponúklo susedným krajinám zapojenie sa do projektu posudzovania dopadov na životné prostredie. "Berieme na vedomie pozíciu Rakúska v otázke rozvoja jadrovej energetiky a očakávame, že oni berú na vedomie a rešpektujú naše rozhodnutia, našu pozíciu," konštatoval Lajčák.
Hovorili aj o doprave
Slovenský minister navštívil Viedeň po Prahe a Budapešti v rámci tretej bilaterálnej návštevy od januárového nástupu do funkcie. Témou rozhovoru bola aj potreba skvalitniť infraštruktúru v prihraničných slovensko-rakúskych oblastiach. Lepšiu komunikáciu, spoznávanie a rozvoj podnikateľských aktivít by mala zabezpečiť realizácia projektov na vybudovanie mostov cez rieku Moravu, ako aj na skvalitnenie vlakového a cestného spojenia.
V reakcii na otázku, či sa Rakúsko zúčastní na posudzovaní dopadov kontroverznej dostavby dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni v Mochovciach na životné prostredie podľa agentúry APA, zdôraznil Spindelegger význam zohľadnenia najvyšších bezpečnostných noriem a potrebu maximálneho vylúčenia rizika.
V rámci regionálnych otázok Lajčák a Spindelegger podporili prozápadné smerovanie krajín západného Balkánu, založené na plnení daných podmienok. "My sme pripravení pomôcť jednak bilaterálne, ale tiež prostredníctvom formátu, ktorý sa volá Regionálne partnerstvo, zahŕňajúce krajiny Vyšehradskej štvorky, Rakúsko a Slovinsko," povedal Lajčák.
Obaja ministri hovorili aj o vývoji v Bosne a Hercegovine, kde Lajčák stále zastáva funkciu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva. V súvislosti s nomináciou rakúskeho diplomata Valentina Inzka na tento post sa slovenský minister vyjadril zdržanlivo. Zároveň ocenil Rakúsko ako krajinu, ktorá má historickou skúsenosťou i súčasnou politickou a ekonomickou prítomnosťou v danom regióne "dobré predpoklady, aby ponúkla dobrého kandidáta". Svoju iniciatívu, týkajúcu sa užšej spolupráce medzi podunajskými štátmi, šéf rakúskej diplomacie zatiaľ neprezentoval na úrovni konkrétnych projektov. Slovenského ministra včera vo Viedni prijal aj prezident Heinz Fischer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.