vyhlásil, že požaduje "legitímnu a zmysluplnú" autonómiu pre himalájsky región.
DHARAMSALA. Svojimi slovami tak opätovne potvrdil, že nemá v úmysle usilovať o nezávislosť Tibetu, ako ho z toho pravidelne obviňuje Čína. Vo svojom prejave však Peking nešetril a adresoval oficiálnym predstaviteľov komunistickej krajiny tvrdé slová predovšetkým v súvislosti s udalosťami z 50. rokov minulého storočia.
"My, Tibeťania, požadujeme zmysluplnú autonómiu, ktorá umožní spolunažívanie s obyvateľmi Čínskej ľudovej republiky. Nepochybujem o tom, že Tibet sa dočká spravodlivého riešenia," vyhlásil dalajláma.
Nevýslovné utrpenie a skaza
Držiteľ Nobelovej ceny za mier využil 50. výročie neúspešného povstania voči Pekingu na návrat k procesom a udalostiam z druhej polovice minulého storočia. "Týchto uplynulých 50 rokov prinieslo tibetskému ľudu a jeho krajine nevýslovné utrpenie a skazu. Čínska komunistická vláda využila na podrobenie si regiónu tvrdé represívne a násilné prostriedky. Výsledkom týchto krokov bola smrť stoviek tisíc ľudí, Tibeťania zažili doslova peklo na Zemi," uviedol duchovný vodca. "Dokonca ešte dnes žijú v trvalom strachu, sú považovaní za zločincov, ktorí si nezaslúžia žiť. Pritom ich náboženstvo, kultúra, jazyk a identita sú tesne pred zánikom," pokračoval 73-ročný líder.
Ako dodal na záver, "dúfajme v najlepšie, buďme pripravení na najhoršie".
Do Indie ušlo stotisíc ľudí
Čína ovláda Tibet od roku 1951 a tvrdo trestá každý náznak snahy nielen o samostatnosť, ale aj o širšiu autonómiu regiónu. Čínska armáda v roku 1959 krvavo potlačila tibetské povstanie, následne dalajláma so 100 tisíc Tibeťanmi utiekol do indickej Dharmashaly.
Peking duchovného vodcu obviňuje zo snáh o opätovné získanie nezávislosti pre Tibet, on však tvrdí, že chce pre región iba väčšiu územnú autonómiu. Dalajláma, držiteľ Nobelovej ceny za mier z roku 1989, opakovane obviňuje Peking z porušovania ľudských práv.
(sita)
Autor: Havaroval školský autobus
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.