obhorenej triesky urobia prípad na titulné stránky novín.
KOŠICE. Zisťovatelia príčin požiarov OR HaZZ v Košiciach Anton Mačej a Tomáš Berzetei pátrajú v zhoreniskách, aby dali odpovede na otázky, ktoré sú neraz nezodpovedateľné.
Prečo zhoreli deti?
"Našou hlavnou činnosťou je zistiť príčinu vzniku požiaru. To znamená, ísť na miesto a pátrať. Nie vždy sa to dá, napríklad ako v prípade zhorených deti za teplárňou. Tam došlo k úplnému vyhoreniu. To čo rozprávali miestni ľudia, že tam mohol byť benzín, nemusí byť pravda. Kanister sa nenašiel, ani žiadna plastová nádoba. Dá sa predpokladať aj to, že rodičia, keď ráno odchádzali, nahecovali piecku, aby deťom bolo teplo. Mohlo dôjsť k deštrukcii prechodu dymovodu cez stenu či vznieteniu drevenej steny, prípadne vypadnutiu uhlíkov. Proste tam prichádza do úvahy veľa možností," vysvetľuje A. Mačej, ktorý túto prácu robí od roku 1985.
Vylučovacia metóda
Kedysi mali zisťovatelia k dispozícii metodické listy. Keď prišiel nový výrobok na trh, dostali potrebné informácie. Na základe toho vedeli, aké druhy požiarov môžu pri jednotlivých výrobkoch vzniknúť. Teraz to už takto nefunguje. Sú iné materiály, iná horľavosť, teplota...
"Hlavná metóda našej práce je vylučovanie. Miesto musíme najprv poriadne prehliadnuť a nájsť ohnisko požiaru. Snažíme sa pátrať, rozprávať so svedkami. Je treba zistiť, čo mohlo požiar spôsobiť, či tam nebol nejaký iniciátor, akým smerom sa šíril oheň, aké boli meteorologické podmienky, či sa našli zbytky horľavých látok," dopĺňa A. Mačej.
Musia vychádzať z toho, čo sa dialo pred vznikom požiaru. Zisťujú kto tam bol, čo robil, či tam bola elektrina, piecka, plyn. Je totiž rozdiel, či ide o požiar v prevádzke nejakej firmy alebo v byte.
Nové autá = záhada
Ako hovoria zisťovatelia, u áut niekedy nebol problém zistiť príčinu požiaru. Pod kapotou bol karburátor, rozvody paliva, elektrika.
"Teraz keď prídeme k autu, všetko je oplastované, nedá sa k tomu dostať, pritom ani nevieme, ako je čo pospájané. V nových autách je samá elektronika, od otvárania dverí po spúšťanie okien a je problém zisťovať príčinu."
Zisťovatelia pripúšťajú, že aj keby mali manuály od výrobcov, asi by im nepomohli.
"Oni si ich strážia, je to výrobné tajomstvo. Ak dôjde k požiaru a je pochybnosť, človek si môže prizvať znalca, ktorý je pri rozoberaní motora. Sú to ľudia, ktorí posúdia, aká tam bola chyba. Zisťovateľ by musel byť fyzik, chemik, elektrikár a neviem čo ešte, aby dokázal všetko rozlúsknuť.
Spolupracujú s Kriminalisticko - expertíznym ústavom KR PZ, ktorý je solídne vybavený. " Majú laboratóriá, kde vedia veľa zistiť," vraví T. Berzetei.
Bratislava je ďaleko
Pri menších požiaroch, kde je vyššia škoda, ale vylúčia cudzie zavinenie zavolajú na pomoc policajného technika. Povedia mu, ktoré vzorky má odobrať.
"Pre nás by to bolo zdĺhavé, naše laborátoriá sú v Bratislave a keď vezmem chemickú vzorku v Košiciach a pošlem ju do Bratislavy, vráti sa mi to o pol roka. Preto spolupracujeme s policajtmi."
Napriek rôznym šetreniam sa často stáva, že príčina síce je, ale vypátrať páchateľa a skutok mu dokázať je problém.
"Dôkazov je zväčša veľmi málo. Všetko funguje na vylučovaní, na začiatku sa povie, čo všetko mohlo požiar spôsobiť a postupným získavaním informácií sa dopracúvame ku konečnej verzii. Väčšinou sa uzavrie požiar s pravdepodobnou príčinou, málokedy je jasná. Môžete prísť na príčinu, ak sa nikto neprizná, smola. Nedokážete. Málokedy sú nejaké biologické stopy. Vo filmoch sa síce dá všeličo zistiť, no sú to rozprávky," popisuje svoju prácu Tomáš Berzetei.
Nechcú vyšetrovanie
Ako obaja dodávajú, v poslednej dobe sa pridružil nový fenomén. Poistné podvody, vypaľovanie, úmyselné zapálenia. Tam sa ťažko zisťuje, pretože ak sa niekto pripraví na úmyselné zapálenie, tak si dá pozor.
"Pripravuje sa aj na to, aby mu to nedokázali. Väčšina poškodených sa nechce k príčine vyjadrovať, odmieta, aby sa vôbec vyšetrovalo. Boja sa prípadného stíhania, odplaty."
Nielen v Košiciach horí čoraz viac áut. Neraz im k vznieteniu niekto pomôže. Hasiči tvrdia, že týchto prípadov pribúda, zisťovatelia dodávajú, že techniky podpálenia sú približne rovnaké, líšia sa len maličkosťami.
"Sú prípady, keď páchateľ rozbije okno a vhodí tam zápalnú zmes. Keď je auto vyhorené a zostane len rám, ťažko sa dopátrame príčiny. No predpokladá sa, že ide o úmysel, pretože málokedy auto začne spontánne horieť prudko a požiar sa v priebehu chvíľky rozšíri na celé vozidlo. Občas sa nájde kanister, fľaša po horľavej látke, no dedukujeme aj z fľakov na plechoch."
Profíci
A prečo sa stáva, že páchatelia nechajú na mieste dôkaz - kanister? Možno sa ponáhľajú, je to aj o inteligencii.
"Mali sme prípad, že sa pokúšali zapáliť auto naftou, no tú ľahko nezapálite. Sú prípady, že ide o zbrklý postup, podpáli a kašle na dôkazy. Tí čo to majú premyslené, skutok dovedú k dokonalosti. Ak niekto chce a vie zapáliť auto tak, aby mu na to neprišli, tak to tak urobí."
Madzi najčastejšie metódy patrí naliatie horľavej kvapaliny do motorovej časti cez vetračky.
"Páchateľ to potom zospodu zapáli, začnú prehorievať rozvody paliva, eletrika. Tam je už dosť problematické určiť, či to vzniklo z elektroinštalácie, keď auto celé vyhorí," upozorňuje A. Mačej.
Striekala kolegyni do tváre
Ten si spomína aj na jeden z kurióznych požiarov. Stal sa pred rokmi na Hlavnej ulici v bývalej predajni obuvi. Predavačka si dala variť vodu na kávu za pomoci ponornej špirály. Mala zákazníkov a zabudla, že voda vrie. Pohár sa prevrátil, vznietili sa krabice, všade bol dym.
"Vznikla panika a predavačky vbehli do šatní o poschodie vyššie. Naspäť sa nevedeli dostať. Hasiči ich evakuovali pomocou rebríka. Paradoxom bolo, že nevedeli použiť hasiace prístroje. Hovorili, že zo siedmich bolo šesť zlých. Pýtali sme sa, ako hasili. Vraveli, že otočili hasiaci prístroj, buchli o zem a potom chceli otvoriť ventil. Toto fungovalo pre staršie typy hasiacich prístrojov, ktoré však mali nahradené už modernejšími, kde stačilo otočiť ventilom a hasiť. Posledný prístroj zabudla predavačka buchnúť o zem, otvorila ventil a začal striekať. Iróniou osudu je, že ho vystriekala kolegyni medzi oči. A bolo po hasení."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.