Korzár logo Korzár
Piatok, 1. júl, 2022 | Meniny má Diana

Stroj na doláre - Madonna

SPEVÁČKA VEDELA OD DETSTVA, ŽE RAZ BUDE VLÁDNUŤ SVETUOd detstva chcela byť slávnou. Poháňaná zdedenou ctižiadostivosťou a neomylným inštinktom pre

SPEVÁČKA VEDELA OD DETSTVA, ŽE RAZ BUDE VLÁDNUŤ SVETU

Od detstva chcela byť slávnou. Poháňaná zdedenou ctižiadostivosťou a neomylným inštinktom pre robenie tých pravých vecí v tom pravom okamihu zanechala ďaleko za sebou svoje konkurentky v počtoch predaných platní i množstve vypredaných koncertov. Inšpirovala celé pokolenie napodobňovateliek. Madonna je skrátka fenomén, stroj na doláre. Tvrdá na seba i spolupracovníkov, vyšportovaná, disciplinovaná ide stále vpred. Aj v päťdesiatke jej leží svet pri nohách.

Madonna Louise Veronica Ciccone sa narodila 16. augusta 1959 v Bay City pri Detroite. V malom smradľavom mestečku na severe Michiganu, plnom chemického odpadu. Šesťročná Madonna zostala s otcom a piatimi súrodencami bez starostlivosti milovanej matky, ktorá zomrela pre chybu lekárov. Malé dievčatko dospelo k rozhodnutiu: Ak nemôžem mať mamu, ktorá by sa o mňa starala, musím sa o seba postarať sama. Rozhodla som sa, že môj život bude nezvyčajný," spomína na časy, keď malá Nonni, ako ju volali, začala roztáčať stroj sna s menom Madonna.

Prísna výchova

Sylvio Ciccone bol prísnym otcom. Každý deň pred školou museli chodiť všetky deti do kostola. Po príchode domov sa museli prezliecť, urobiť svoju časť domácich prác, úlohy do školy a zjesť večeru. "Dokonca do svojich trinástich rokov som nemohla pozerať televíziu. Otec neznášal, keď sme zaháľali. Ak sme nemali domáce úlohy, vždy nám našiel nejakú robotu okolo domu. Trval aj na tom, aby sa každé dieťa naučilo hrať na hudobný nástroj. Madonnu však brnkanie na klavíri vôbec nebavilo, opantal ju tanec. Milovala aj kino, obdivovala Marylin Monroe, chcela si prefarbiť vlasy na blond a nosiť špicaté podprsenky. Chodila na balet, gymnastiku, robila mažoretku, spievala na školských predstaveniach. Chcela sa niekým stať. Keď sa dostala do tínedžerského veku, stala sa fanatickou napodobňovateľkou Michaela Jacksona. "Myslela som si, že môžem urobiť všetko, čo on, len ja som dievča..."

Rebelka

Nakoniec sa Madonna odmietla podvoľovať oceľovej disciplíne a vytvorila si tajnú, dvojitú identitu. Doma sa tvárila, že hrá podľa pravidiel, no keď prišla do školy, zamierila priamo do dievčenskej šatne a zmenila sa na veselú darebáčku. "Vyhrnula som si sukňu z uniformy, takže bola kratšia, namaľovala som sa a obliekla si nylonky. A bola som neuveriteľne koketná," smeje sa. Odhodlaná čo najkrikľavejšie presadiť svoj nový image zlého dievčaťa sa Madonna nezastavila pred ničím. Madonna exhibicionistka nepoznala hraníc a tešila sa z pohľadu na šokovaných ľudí. Neprekvapí preto, že si získala povesť nehanebnej nymfomanky. Vojnu vyhlásila aj svojmu otcovi, keď v jeden večer jednoducho ušla na svoj prvý koncert - Davida Bowieho.

Konečne New York

Ako sedemnásťročná po skončení strednej školy sa Madonna definitívne rozhodla. Stane sa slávnou tanečníčkou a odíde do New Yorku. A ešte niečo chcela spoznať... " Doma mi otec nedovolil chodiť na rande. Ako dieťa som nikdy nevidela nahé mužské telo-dofrasa, v sedemnástich som ešte nevidela mužský úd." Príchod do veľkomesta bol pre ňu šokom, ešte nikdy nebola nikde, kde by nepoznala ani jediného človeka. Začiatky boli strašné, bývala v štvrti plnej odpadkov, prostriedky na obživu si musela získavať hrdlačením v rýchlych občerstveniach. Kým neprišla na to, že za menej námahy môže utŕžiť viac peňazí, ak bude pózovať nahá ako modelka študentom výtvarného umenia. Aj napriek tomu Madonna prežívala ťažké obdobie, keď takmer musela vyberať zvyšky potravy zo smetiakov. Žila preto väčšinou na pukancoch, pretože "išlo o lacnú, výživnú a sýtu" stravu. Oblečená chodila ako vagabund, v otrhaných handrách, ktoré si zháňala v najlacnejších bazároch, pričom vyhľadávala šokujúce kúsky. V roztrhaných tričkách, nadmerných pánskych bundách, topánkach na opätkoch so zdrapmi látky vo vlasoch bola zvláštnym bláznivým dievčaťom. "Bola som iná a drzo som sa ľuďom pozerala do očí, keď šokovane civeli." V tom čase prežila niekoľko bláznivých vzťahov s umelcami, tanečníkmi, maliarmi. Pochopila však, že tanečníkov je veľa a práce málo. Rozhodla sa venovať hudbe a začať spievať a komponovať pesničky.

Začiatky slávy

Písal sa rok 1982 a Madonnina kreatívna sila sa naplno prejavila ruka v ruke s jej vášnivým temperamentom. Jej kapela si získavala prizniavcov na diskotékach a správy o nej sa doniesli až k ľuďom, na ktorých záležalo. Objavili sa hľadači z gramafónových spoločností, aby zistili, čo spôsobilo ten rozruch. Madonna prežívala hudobný prerod, priťahovala ju britská elektronická hudba. "Naďalej som milovala tanec a chcela som urobiť platňu, na ktorú by som s radosťou tancovala a ktorú by ľudia chceli počúvať z rádia." Vyhľadávač talentov Michael Rosenblat si dohodol stretnutie s Madonnou v klube. Netušil ako vyzerá, ale keď zočil vchádzať do miestnosti "neuveriteľne divoko vyzerajúcu príťažlivú dievčinu", úplne ho opantala. Po vypočutí nahrávok mala o hodinu všetky povolenia na nahrávanie vo vrecku- "Vedel som, cítil som, že je tu niečo, čím je výnimočná. Bola neobyčajná, silná, dynamická a sebaistá. Túžil som len potom, aby som s ňou mohol spolupracovať."

Imidž a dobrá návnada

"Imidž a dobrá návnada ti môžu pootvoriť dvere, no musí byť niečo, čo ťa dostane dovnútra," hovorí Madonna. Prerazila singlom Everybody, pesnička sa okamžite stala veľkým hitom. A Madonna cítila, že jej dvaja priatelia, ktorý sa sporili o produkovanie albumu - Steve Bray a Mark Kamins, pre jej kariéru už nestačia.

"Mala som pocit viny, pretože to vyzeralo tak, ako by som sa šplhala po chrbtoch iných. Myslím si však, že tak je to u väčšiny ambicióznych, dravých ľudí. Vezmete si, čo môžete a idete ďalej. Ak niekto nie je schopný s vami držať krok - či už ide o telesný alebo duševný pohyb - sorry. To je súčasť tragédie lásky." Obaja spolupracovníci boli totiž aj milencami, samozrejme každý v inom čase.

Manažér Jacksona

Madonna sa tak rozhodla požiadať o pomoc skutočného manažéra, ktorý by sa staral o jej kariéru. Jej idolom nad všetky ostatné zostával Michael Jackson, pretože robil presne to, čo chcela robiť ona. "Prekonal takmer všetky rekordy a každého si získal. Dobyl svet. A tak som si pomyslela, že chcem jeho manažéra." Veľkému Freddiemu Mannovi sa jej vystúpenie páčilo a vystrúhal Madonne ten janväčší kompliment. "budeš ženským Michaelom Jacksonom." Keď sa jej pesnička Holiday stala jednotkou vianočnej hitparády TO 20, Madonna bola šťastná. "Zaslúžila som si to a dopriala som si svoj prvý farebný televízor a videorekordér s diaľkovým ovládaním."

Koketovanie s filmom

Madonnu vždy lákal film. Režisérka Susan Seidelmanová v Madonne odhalila dôvtip a eleganciu, skontaktovala sa s ňou a ponúkla jej rolu Susany vo finančne nenáročnom filme Desperately Seeking Susan. "Má tváričku, na ktorú sa radi pozriete, prirodzený prejav. Nie je pekná v tradičnom zmysle, ale potom neboli pekné ani Bette Davis, či Marlene Dietrichová. Nevybrala som si ju preto, že bola rockovou hviezdou, ale preto, že ma zaujímajú zaujímaví ľudia." Keď Madonna podpísala filmovú zmluvu, bola už nádejnou silnou osobnosťou. Keď sa v novembri 1984 rozbehli kamery, bola už hviezdou pop-music v celej Amerike. A keď sa na sklonku roka nakrúcanie skončilo, LP platňa Like A Virgin excelovala a z Madonny sa stala superhviezda.

Svätokrádež?

Jej meno spojené s používaním náboženských symbolov, rúženca na pupku, krížikmi v ušiach a nehanebný imidž pobehlice vynervoval Ameriku. Kritici sa vo všeobecnosti zhodli na tom, že Madonna je vyzývavý, bezohľadný sexuálny netvor, ktorý sa k úspechu dopracoval cez mnohé postele. Madonna sa dostala do ešte väčšieho závozu, keď v televízii vyhlásila, že jej konečným cieľom je vládnuť celému svetu. Ľudia nemohli pochopiť jej zmysel pre humor a tak musela vysvetľovať... "Prekvapilo ma, ako ľudia reagujú. S tými krížikmi som zo seba vyháňala extrémy, na ktorých stála moja výchova. Pribiť ich na stenu a hádzať do nich šípky. " Madonnini obdivovatelia, korých pribúdalo, kašlali na reči kritikov. Boli časy, keď sa denne predalo 75 tisíc platní.

Cena za slávu

Pre Madonnu bolo čoraz ťažšie vrátiť sa do normálu. A vedela, že to bude stále zložitejšie. "Cítila som, že keď som nemala žiadne peniaze, život bol jednoduchší. Teraz som sa musela trápiť, či ma neokradnú, či môj zástupca uzatvára dobré zmluvy, kontrolovať ekonóma, dosť nudné starosti. yslím, že ak sa dakomu mimoriadne darí, verejnosť je z neho po čase otrávená a začína sa tešiť, kedy sa už pošmykne na banánovej šupke. To je podstata ľudskej povahy," hovorí Madonna.

Veľká láska - Sean Penn

Keď Madonna nakrúcala videoklip Material Girl, na "pľaci" sa objavil neznámy obdivovateľ a predstavil sa ako Sean Penn. Vtedy ešte neznámy, začínajúci herec. zato s povesťou horkokrvného bitkára, ktorého keď niečo rozzúri, odpovedá päsťami. "mal buričský imidž zlého chlapca - presne to, čo ja, ibaže ja som bola zlým dievčaťom." Madonnu magnetizoval jeho bujný šarm. Vždy mala rada tmavých premýšľavých mužov s drsnými spôsobmi. V tom čase bola Madonna na vrchole popularity, mala šesť singlov v TOP 10, za 17 minút predala 17 ticís lístkov na jej koncert. Predavači na turné hlásili rekordné zisky, každých šesť sekúnd sa predalo tričko so speváčkou na prsiach. Nastalo šialenstvo dievčat, ktoré sa chceli na Madonnu podobať. Úplný fanatizmus. "Určite som sa s dokonalou postavou nenarodila. Mám len 160 centimetrov a cítim sa ako kraťúch, ale vďaka svojim veľkým ústam azda vyzerám vyššia.Mám však k životu kladný vzťah, verím si a moji fanúšikovia to cítia. " Madonnine koncerty boli oslavou fyzického uvedomenia si samého seba, radosti, humoru, úprimnosti."

Rýchla svadba

Madonnin vášnivý pomer so Seanom Pennom pokračoval a obaja sa pokúsili stráviť istý čas v ústraní . Jedno nedeľné ráno sa Madonna zobudila na zvuk záhadných svadobných zvonov, zvonili jej v hlave. "Poskakovala som na posteli, čo patrilo k mojim ranným rituálom. Sean sa zobudil a ja som mu povedala, nech myslíš na čokoľvek, súhlasím. Sean to využil a bola svadba." Mnohí ju varovali, ale ona videla svet ružovo. "Manželstvo je pre mňa výzvou, rozmýšľam aj o dieťati." Svadba, aj keď starostlivo utajovaná, sa zmenila na cirkus. Nad hlavami mladomanželov krúžilo 13 helikoptér s fotografmi. "Odkedy sme začali žiť spolu, ľudia chceli, aby naše manželstvo skrachovalo. A to do nášho vzťahu prinášalo napätie. Úloha preniesť sa cez to všetko bola veľkou skúškou našej lásky." Manželstvo vydržalo tri a pol roka, Madonna zložila zbrane, priznala, že ďalej to nejde. Sean ju mal pripútať ku kreslu na deväť hodín, fyzicky ju napadnúť. Madonna sa nikdy k špekuláciam bulváru nevyjadrila, manželstvo ukončila a odmietla prať špinavú bielizeň na verejnosti.

Tanečník a režisér

Prvá dcérka sa Madonne narodila so vzťahu s Carlosom Leonom, tanečníkom, s ktorým istý čas tvorila pár. Synčeka má s anglickými režisérom Guyom Ritchiem, do ktorého sa po dlhom čase šialenen zamilovala. ale ani toto, deväť rokov trvajúce manželstvo nevydržalo. Nedávno ich rozviedli a Madonna sa vydala na svetové, megaúspešné turné. špekuluje sa, že chodí s hráčom amerického futbalu. V lete oslávila päťdesiatku a stále je v kurze. Predáva milióny cédečiek, denne štyri hodiny mučí svoje telo, na ktorom niet ani gram tuku, je neuveriteľne disciplinovaná a pracovitá. Inak by sa nikdy nestala tým, čím je.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny. Adepti sú jasní
 2. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 5. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 6. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 7. Výlety na mieru pre celú rodinu
 8. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 681
 2. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 337
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 8 980
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 7 506
 5. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 5 964
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 791
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 3 687
 8. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 2 881

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: VOLVO do Košíc !
 2. Jozo Peric: Pokles cien ropy sa blíži
 3. Eva Fedurcová: Zmeníme systém, alebo systém zmení nás.
 4. Štefan Vidlár: Hybrid Volvo
 5. Peter Svoreň: Ako sa darí farmaceutickým spoločnostiam, po tom ako sa Covid upokojil
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek
 7. Vladimír Krátky: RTVS je podivuhodná, periférna, rurálno, mysticko, roduverná, akože verejnoprávna inštitúcia .
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 313
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 338
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 6 452
 4. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodného. 5 914
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 165
 6. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 3 833
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 798
 8. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 385
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Vladimír Krátky: VOLVO do Košíc !
 2. Jozo Peric: Pokles cien ropy sa blíži
 3. Eva Fedurcová: Zmeníme systém, alebo systém zmení nás.
 4. Štefan Vidlár: Hybrid Volvo
 5. Peter Svoreň: Ako sa darí farmaceutickým spoločnostiam, po tom ako sa Covid upokojil
 6. Post Bellum SK: Návrat mohol byť ťažší ako útek
 7. Vladimír Krátky: RTVS je podivuhodná, periférna, rurálno, mysticko, roduverná, akože verejnoprávna inštitúcia .
 8. Tomáš Jacko: Ako dostať Róma z osady na Harvard
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť IVa) 10 313
 2. Vanda Tuchyňová: Svedectvo bývalého krajského predsedu OĽANO v Žiline 9 338
 3. Martina Hilbertová: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli. 6 452
 4. Ján Šeďo: Mám 46 rokov, 4 deti a veľa skúseností - bránil sa dnes E. Heger u B. Závodného. 5 914
 5. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 4 165
 6. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 3 833
 7. Tomáš Jacko: Keď upratovačka zarába viac než univerzitný profesor 3 798
 8. Andrej Šverha: Pohodovo Okolo Balatonu 3 385
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 40. - Arktída - Expedícia MacMillan s účasťou amerického letectva z roku 1925

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu