V novej zápasníckej hale zelená pre mládež

Sportnet|17. mar 2009 o 00:00

KOŠICE. Tréner mládeže Zápasníckeho klubu Lokomotíva Košice a vedúci tréner zápasenia Športového gymnázia v Košiciach na Tr. SNP 104 Juraj Dancák je

od 1. januára 2009 predsedom Komisie mládeže Slovenského zápasníckeho zväzu (SZZ). Do funkcie ho zvolili členovia Predsedníctva SZZ na obdobie štyroch rokov, teda do 31. decembra 2012. S akými plánmi a cieľmi sa ujal funkcie, ale aj kvalita a ďalší rozvoj zápasenia v Košiciach boli otázky a témy na rozhovor s ním.

Aké sú vaše hlavné ciele ako predsedu Komisie mládeže Slovenského zápasníckeho zväzu?

Dostať mládežnícke hnutie na vyššiu úroveň. Zvýšiť členskú základňu a technickú úroveň žiakov. Venovať sa vybraným talentovaným zápasníkom vo zvýšenej miere, dať im dobré základy a pripraviť ich na možnosť reprezentovať.

Ako sa pracuje v slovenských zápasníckych kluboch s mládežou? Vidíte nejaké rezervy?

V kluboch, kde sú dobré finančné podmienky, vidieť prácu s mládežou veľmi skoro, napr. v Šamoríne. V kluboch, kde nie sú tréneri finančne odmeňovaní, tam práca s mládežou zaostáva, alebo stagnuje, trebárs v Dunajskej Strede. Podľa mňa je všetko založené na ohodnotení trénerskej práce. V začiatkoch mojej trénerskej práce bolo len v našom klube okolo pätnásť trénerov a každý tréner mal len desať športovcov, takže si vieme spočítať, o akú členskú základňu išlo. Dnes je nás šesť pre všetky kategórie. V silných kluboch, ako je napríklad Dunajplavba, je situácia obdobná, ale sú kluby, kde je to oveľa horšie.

Ako v tejto súvislosti vidíte postavenie Lokomotívy?

Patrí medzi silné kluby slovenského zápasenia. Každoročne máme zastúpenie v reprezentačných družstvách a najlepší chlapci štartujú na majstrovstvách Európy či sveta.

Výsledky mladších a starších žiakov na majstrovstvách Slovenska v zápasení v ostatných rokoch svedčia o dobrej práci s mládežou v Košiciach. V čom spočíva tajomstvo úspechu?

Myslím si, že základom je systematická práca. Každodenný tréning prinesie skôr či neskôr výsledky. Ak sa k tomu nájdu vhodné súťaživé typy, nárast výkonnosti je takmer istý. Na prelome rokov 2008 a 2009 odišlo z mojej skupiny do vyššej vekovej kategórie šesť majstrov SR a dvaja vicemajtri. Vytvoriť tréningovo silnú skupinu je pomerne náročné a nie vždy sa to podarí. Vychovať ďalších bude trvať nejaký čas.

Je podľa vás zápasenie vhodným športom pre začínajúcich športovcov, najmenších chlapcov? Čo im môže ponúknuť?

Myslím si, že zápasenie je jedným z najvhodnejších športov pre mladý organizmus. V našom systéme prípravy je zahrnuté takmer všetko. Počnúc základmi gymnastiky a akrobatiky, cez štafetové, súťaživé, úpolové a loptové hry až k základom samotného zápasenia. Mladým športovcom nie je zápasenie cudzie. Súťaživosť, rivalita a túžba zvíťaziť je najmä u chlapcov úplne prirodzená. Náš šport vychováva k samostatnosti, cieľavedomosti, viere vo vlastné sily a pripravuje budúceho športovca pre život.

Od začiatku roka 2009 trénujú aj najmenší chlapci v novej hale na Tr. SNP 61 v bývalom Spoločenskom pavilóne. Majú tam dobré podmienky?

Áno. Od januára trénujeme v nových priestoroch. Podmienky sa výrazne zlepšili. Čo sa týka prostredia, myslím si, že sme zápasenie posunuli na kultúrne vyššiu úroveň.

Máte v klube voľné miesta pre talentovaných chlapcov?

Talentovaných chlapcov nikdy nebude dosť. Znamená to, že všetci

športovaniachtiví chlapci majú k nám dvere otvorené. Dokonca sú vítané aj takzvané ťažké váhy. Ak máte doma hyperaktívne dieťa, neváhajte a prineste ho k nám. Týka sa to aj chlapcov s nadváhou. Nikto nevie dopredu, čo sa v mladom organizme skrýva.

Kto trénuje najmladšie vekové kategórie?

Aj najmladšie vekové kategórie trénujú kvalifikovaní tréneri, zväčša bývalí reprezentanti. Máme vytvorených päť stredísk športovej prípravy pri štyroch základných školách (Fábryho, Janigova, Užhorodská, Bruselská) a na Tr. SNP. V týchto prípravkách trénujú deti od deviatich rokov. Na týchto miestach dostanú bližšie informácie všetci záujemcovia o zápasenie.

V akom čase budú trénovať?

Tréningy prebiehajú v jednotlivých strediskách v rôznych časoch. Zväčša dva- až trikrát do týždňa, zhruba od 15. do 18. hodiny.

Majú možnosť súťažiť na zahraničných turnajoch aj najmladší voľnoštýliari, resp. reprezentovať nielen klub, ale aj krajinu?

- Pre najmladšie ročníky sú to súťaže na regionálnej úrovni. Vyspelejší jedinci môžu súťažiť aj na majstrovských súťažiach poriadaných SZZ. Náš klub má bohaté kontakty s okolitými zahraničnými klubmi, takže štarty v zahraničí nie sú ničím výnimočným. Komisia mládeže SZZ pripravuje aj model žiackej reprezentácie, ktorá sa môže zúčastňovať aj na súťažiach v rámci Európy.

Je súčasťou prípravy starších voľnoštýliarov v Lokomotíve aj regenerácia a letné či zimné sústredenia? Budú mať rovnakú možnosť, napríklad pravidelných týždenných návštev sauny a sústredení vo Vysokých Tatrách, aj začínajúci zápasníci?

Účasť mladých adeptov na týchto akciách závisí od ich vyspelosti a finančných možností klubu.

U koho, kde a kedy sa teda môžu rodičia s chlapcami prihlásiť na tréningy?

V novej zápasníckej hale na Tr. SNP trénujú najmladší v pondelok od 15. do 16. hodiny, v stredu medzi 16. a 17. hodinou a v piatok od 15. do 16. hodiny. Keď rozšírime členskú základňu, budeme trénovať každý deň. Prihlásiť sa môžu aj v telocvičniach vymenovaných základných škôl: na Sídlisku KVP v ZŠ Janigova, kde privítame aj dievčatá, v pondelok, stredu a v piatok medzi 16. a 17. hodinou, na Furči v ZŠ Fábryho v utorok a vo štvrtok v rovnakom čase od 15. hodiny do 16.30 hod., na Sídlisku Ťahanovce v ZŠ Bruselská v pondelok a v stredu od 16.30 do 18. hodiny a v piatok od 15. hodiny do 16.30 hod. a na Sídlisku Železníky v ZŠ Užhorodská v pondelok od 16.30 do 17.30 hod. a v stredu a vo štvrtok medzi 16. hodinou a 17.30 hod.

Bližšie informácie o tréningoch sú dostupné na webovej stránke nášho zápasníckeho klubu www.zapasenie-kosice.sk.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»V novej zápasníckej hale zelená pre mládež