Oslávenec Holeš bol pod piatimi mexickými kruhmi

Sportnet|17. mar 2009 o 00:00

Takmer celé dve desaťročia mali Košice dvoch alebo minimálne jedného reprezentačného futbalového brankára. Platilo to hlavne o Lokomotíve, kde

najskôr v šesťdesiatom piatom prišiel najlepší gólman MS'62 Schrojf. Nahradili ho potom Flešár so zvolenským rodákom Júliusom Holešom a vo VSS koketoval s áčkom ČSSR aj Švajlen, na nich nadviazal aj zlatý olympionik Seman.

KOŠICE. V Čermeli bola teda medzi žrďami v šesťdesiatych a v prvej polovici sedemdesiatych rokov veľká konkurencia. Prispel k nej aj strážca ligových svätýň Dukly Pardubice, Žiliny a Tatrana Prešov Július Holeš. V srdci Šariša bol brankárskou jednotkou v čase, keď zeleno-bieli dosiahli historický úspech - 2. miesto v najvyššej súťaži. Lenže Prešov rok nato opustil elitu a hráči s reprezentačnými ambíciami chceli byť na očiach, preto prestúpil medzi železničiarov aj brankár v najzrelšom veku Holeš. Táto konkurencia pomohla obom, ale najskôr Holešovi, ktorý si vyslúžil letenku na OH 1968 v Mexiku a zaujímavé je, že o dva roky neskôr tam letel aj Flešár s áčkom na svetový šampionát.

Prešovská žatva

Odchod zo Žiliny do Prešova bol pre Holeša vydarený. Kým pod Dubňom pravidelne bojoval o záchranu, po prestupe do Tatrana ho čakali dva úspešné ročníky, vlastne najúspešnejšie na ligovej púti. V ligovom ročníku 1963/64 obsadil so spoluhráčmi tretí a o rok nato druhý stupienok, čo boli najväčšie triumfy v histórii zeleno-bielych. Obe umiestnenia vynikli vtedy o to viac, že pred príchodom Jula medzi Šarišanov skončil kolektív až desiaty, avšak hneď nato dvakrát vystúpil na stupeň víťazov. V prvom prípade ešte pod taktovkou Jozefa Karela a v druhom v čase, keď Prešovčanov kormidloval Jozef Steiner. Hodno spomenúť, že obaja sa narodili v jeden deň a v ten istý mesiac, lenže rozdiel bol v tom, že Holeš je o 15 rokov mladší ako jeho tréner.

Nečakaný pád

Ako v Žiline, tak aj v Prešove zažil Holeš pád, ktorý na východe zabolel o to viac, že prišiel po hodoch. Postupe však vysvitlo, že funkcionári Tatrana, ktorí chceli mužstvo omladiť, nezvážili svoje kroky, čo sa im vypomstilo. Doplatil na to aj Holeš, ale utešovalo ho aspoň to, že si zahral PVP proti Bayernu Mníchov. Tento klub nebol ešte v roku 1966 zvučného mena, ale už vtedy v ňom začali excelovať brankár Maier, Beckenbauer i strelec Gerd Müller, ktorí boli v súboji s Prešovčanmi hlavnými strojcami postupu, a tiež aj celkového triumfu Bavorov.. Aj v ďalšom ročníku Tatran hral opäť iba v druhej najvyššej súťaži, preto prestúpil do košickej Lokomotívy, kde z večera na ráno mali veľmi silnú brankársku dvojicu.

Osemkrát neinkasoval

Príchodom Holeša do Čermela mali od ročníka 1967/68 v Loky dvojicu Holeš - Flešár, ktorá ešte len čakala na svoju reprezentačnú príležitosť. Vôbec v tom čase na vrcholnej scéne bola nevšedná gólmanská konkurencia. Stači len spomenúť Viktora v Dukle Praha, Vencela v Slovane, Schmuckera v Ostrave, Švajlena vo VSS, Čalouna v Plzni, Krameriusa a P. Koubu v Sparte, Rihoška v Trenčíne, či Sedláčka v Tepliciach. Julo mal premiéru vo farbách železničiarov v 5. jesennom kole v bezgólovom zápase s Trnavou v tejto zostave: Holeš - Ištók, Urban, Knap, Slosiarik - Hájek, Kassai - Šnýr, Gyurek, Móder, Daňo. V tomto ročníku sa mu darilo, veď nastúpil aj v ďalších 16 stretnutiach, z ktorých si udržal čisté konto, takmer v polovici svojich vystúpení neinkasoval gól. V ročníku 1968/69 sa dostal do olympijského výberu, ktorý sa zrodil za čudných okolností. Mužstvo, ktoré sa na turné v Južnej Amerike na hry zohrávalo, ale i to, ktoré vyradilo v kvalifikácii ZSSR, rozpustili, a keďže kluby uprednostnili ligu, slabý zväz ustúpil. Z Lokomotívy sa dostal do Mexika brankár Holeš, ktorý robil náhradníka Krameriusovi. Po prehre s Guatemalou 0:1 Julo nastúpil do hry až v priebehu zápasu proti Bulharom a remíza 2:2 znamenala tak definitívne koniec našich nádejí a blamáž futbalu za nedôstojnú prípravu. Po návrate domov už chytal málo, šancu dostal Flešár, ktorý ju už nepustil z rúk a 30-ročný Holeš odišiel nakrátko do Prešova, VSŽ, Kr. Chlmca i V. Kapušian a už vyše 20 rokov pracuje v bratislavskej SBS. Veľmi ho potešilo, že sme na neho nezabudli, z čoho mal o to väčšiu radosť, že 18. marca si podá ruku so siedmimi krížikmi.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Oslávenec Holeš bol pod piatimi mexickými kruhmi