Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Polčasová smršť pokazila radosť z debutu

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.skBrankár Marián Kelemen sa stal prvým slovenským brankárom v španielskej lige, no v Santanderi sa z debutu veľmi

TOMÁŠ PETRO, tomas.petrokorzar.sk

Brankár Marián Kelemen sa stal prvým slovenským brankárom v španielskej lige, no v Santanderi sa z debutu veľmi netešil. Za polčas inkasoval päť gólov.

KOŠICE/SORIA. Koncom januára prestúpil slovenský brankár Marián Kelemen z gréckeho Arisu Solún do španielskeho tímu CD Numancia. Niekoľko kôl len sledoval zápasy svojho nového zamestnávateľa z lavičky. Numancia sa čoraz viac ponára pod čiaru zostupu, a tak sa tréner CD snaží nejakými zmenami postarať o obrat. Na stretnutie v Santanderi nominoval do brány práve Kelemena.

Ôsmy Slovák

Michalovský rodák sa tak dočkal debutu v najvyššej španielskej súťaži. Po Ladislavovi Kubalovi (FC Barcelona), Dušanovi Galisovi, Jánovi Pivarníkovi (obaja Cádiz), Milanovi Luhovom (Sporting Gijon), Petrovi Dubovskom (Real Madrid, Real Oviedo), Samuelovi Slovákovi (CD Tenerife)a Miroslavovi Karhanovi (Betis Sevilla) sa stal ôsmym Slovákom hrajúcim v španielskej lige. A veru na 15. marec 2009 tak skoro nezabudne. Ouvertúru v klube z mestečka Soria si predstavoval určite inak. Pri Atlantickom oceáne totiž už po prvom polčase inkasoval päť gólov! Zápas sa nakoniec skončil 5:0.

Jedna katastrofa

"Na taký polčas si nepamätám. Určite mi nebolo všetko jedno. Svoju premiéru v drese Numancie som si predstavoval úplne inak. Neostáva mi nič iné, ako na tento zápas čím skôr zabudnúť, dvihnúť hlavu a ísť ďalej. Čaká nás ešte 11 kôl, v ktorých chceme zabojovať, aby sme sa zachránili," povedal 29-ročný gólman. Zdvihnúť hlavy však musia predovšetkým jeho spoluhráči. To, čo predviedli v prvom dejstve v Santanderi, nemá nič spoločné s najvyššou súťažou v štvrtej najkvalitnejšej lige na svete. Domáci gólman nemal absolútne žiadnu prácu, lebo pre ustráchaných hostí bolo do prestávky úspechom, keď sa dostali vôbec za polovicu ihriska. Defenzíva prakticky neexistovala. Spoluhráči teda svojmu brankárovi debut neuľahčili. Práve naopak, nechali ho poriadne sa vykúpať... Kelemen síce robil, čo mohol a okrem piatich inkasovaných gólov zmaril ďalších jedenásť pokusov Santanderu, no blamáži nemohol zabrániť. "Bola to jedna katastrofa. Hrali sme veľmi zle. Naopak, domáci boli v I. polčase mimoriadne efektívni. Na čo siahli, to im v podstate vyšlo. Všetky lopty sa odrážali na ich nohy. Toľko šancí v zápase si tak ľahko nezopakujú."

Zabránil pohrome

Marián sa o svojej nominácii na stretnutie dozvedel iba tri hodiny pred výkopom. "Neviem prečo, ale 'tušáka' o tom, že budem v základnej zostave, som mal oveľa skôr. Tešil som sa na zápas, no nakoniec to takto dopadlo." Po takejto polčasovej blamáži sa do druhého dejstva dávajú pokyny len veľmi ťažko. Úloha znela neinkasovať ešte viac alebo zmierniť prehru? "V prvom rade hrať aktívnejšie. To však nebolo až také ťažké, lebo dovtedy sme prakticky na ihrisku neboli... Trochu sme sa síce zlepšili, mali sme i dve šance, ale úspechom bolo už i to, že sme viac neinkasovali." Španielska tlač Kelemena podržala. Za góly absolútne nemohol. Naopak, zabránil ešte väčšej pohrome.

Porazila lídra, no potápa sa

Zaujímavosťou je, že vedúci tím FC Barcelona prehral v tejto sezóne len trikrát v španielskej lige. Znie to neuveriteľne, ale dve z týchto prehier si zaknihovala s poslednými dvoma mužstvami v súťaži - Numanciou a Espaňolom! Numancia svojou prehrou posunula Santander na 10. miesto a cez víkend doma privíta jeho suseda - jedenásty Gijón, ktorý má v tabuľke presne o desať bodov viac. Vyzerá to tak, že Numancia môže len vyhrať alebo prehrať. Gijon je totiž jediným tímom v súťaži, ktorý ešte neremizoval...

FAKTY

Santander - Numancia 5:0 (5:0)

Góly: 16. a 45. Óscar Serrano, 33. a 40. Žigič, 27. Luccin.