850-miliónového balíka poslať na ich účet.
BRATISLAVA. Konzorcium SkyToll, ktoré vyhralo tender na elektronický mýtny systém, nedokáže väčšinu technológie a služieb zabezpečiť vlastnými silami. Dopravný expert Jozef Drahovský upozorňuje, že až 85 percent činností si konzorcium SkyToll chce objednať.
Šiesta príloha zverejnenej zmluvy totiž hovorí až o 59 navrhovaných subdodávateľoch. SkyToll chce spolupracovať napríklad s piatimi bankami, ktoré pravdepodobne zabezpečia financovanie projektu, oboma hlavnými mobilnými operátormi, rafinériou Slovnaft a okrem Siemensu aj s ďalšími známymi IT firmami. Spolu so SkyTollom bude na slovenskommýtepracovaťaž60firiem.
Cenu palubnej jednotky nezverejnia
Z balíka približne 850 miliónov eur dostane podľa šéfa SkyTollu Mateja Okáliho Siemens 80 miliónov eur. Ten dodá palubné jednotky a softvér. Napriek tomu, že zinkasuje takmer 10 percent z celého balíka, odmietol generálny riaditeľ firmy Vladimír Slezák povedať, koľko bude palubná jednotka stáť. "Výrobnú cenu, pochopiteľne, nepoviem."
Napokon nepovedal ani to, aká bude obchodná cena palubných jednotiek, pretože to vraj nie je relevantná informácia pre majiteľa vozidla. Ten totiž zaplatí iba zálohu 50 eur. Tieto čísla by však mohli zaujímať daňových poplatníkov, keďže za ne v podstate zaplatia oni.
Druhý z kľúčových dodávateľov, nórska spoločnosť Q-Free, v ktorej inak vyše 20 percent akcií vlastní vyradený uchádzač Kapsch Traffic Com, zinkasuje za svoje služby 52 miliónov eur.
Veľké peniaze v menších sumách dostanú ďalší subdodávatelia. Tí zabezpečia napríklad systémy na detekciu rýchlosti či vysielače. "Nemenej podstatná časť, ktorá súvisí so službami, sú call centrá, logistickí partneri, zriadenie 60 predajných miest a osem kontaktných centier," povedal Okáli.
Dôvodom, prečo chce SkyToll väčšinu služieb zabezpečovať subdodávateľsky, je vraj nedostatok času. Fakt je, že časový sklz v tejto zákazke je už výrazný. Vďaka subdodávateľskému systému je však Okáli presvedčený, že termín spustenia systému do prevádzky 1. január 2010 stihnú. Okáli sa však vo svojom vysvetľovaní nezhoduje s prílohou zmluvy. On totiž nehovorí o 85 percentách služieb zabezpečovaných subdodávateľmi, ale len o 50, maximálne 60 percentách.
"Konzorcium zabezpečuje kompletnú prevádzku systému, má na starosti prevádzku samotného mýta, výber mýtnych poplatkov, spracovanie mýtnych poplatkov, prácu so zákazníkmi," vysvetľuje úlohu SkyTollu Okáli. Spoločnosť Q-Free však bude podľa svojho šéfa Oyvinda Isaksena kontrolovať a vymáhať nedoplatky. Rovnako aj faktúra, ktorá príde majiteľovi auta za prechod spoplatnených úsekov, bude vystavená spoločnosťou Q-Free. Tá zabezpečí aj trojročný komplexný servis služieb.
Vážny nie je povinný
Hoci sú známi subdodávatelia, stále nie je jasné, kto stojí za firmou Ibertax, ktorá spolu so SanTollom vytvorila konzorcium SkyToll. Odmietol to včera povedať šéf SkyToll. Rovnako sa zachoval aj hovorca ministra dopravy Ľubomír Karásek.
"Minister dopravy nemá povinnosť takéto informácie zisťovať. Nikto ho tým nezaúkoloval," povedal a zložil telefón. Minister Vážny sa pritom ešte koncom januára o túto informáciu zaujímal. "Cez internet sme to skúmali, a nedospeli sme k rozhodnému výsledku," odpovedal na otázky novinárov o pozadí bratislavskej akciovky Ibertax. Je známe iba to, že ide o účelovo vytvorenú firmu "pre prípadný vstup investora".
* * *
AKO TO FUNGUJE
(tasr)
n Satelitný výber mýta je založený na určovaní polohy navigačnými systémami, momentálne prostredníctvom GPS, po roku 2012 systémom Galileo.
n Poloha auta určená palubnou jednotkouOBU(on-board unit) sa porovnáva s trasami spoplatnených ciest na digitálnej mape. Palubná jednotka tak musí byť vybavená vhodným komunikačným prostriedkom, ktorým je GSM.
n Informácie o polohe vozidla sú odosielané do centrálneho systému.
Autor: KATARÍNA RAGÁČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.