Korzár logo Korzár

Václav Postránecký: "Našťastie nie som dieťa Šťasteny"

Mimoriadne obsadzovaný český herec sa paradoxne v mladosti vyučil za zámočníka. I napriek tomu, že sa stal odborníkom aj na zámky, v živote pred ním

ostali niektoré dvere zatvorené. Správne kľúčiky k srdciam dám zase až tak veľmi nehľadal, keďže sa drží teórie, že stačí otvoriť jedno srdce, ak je tým pravým. Dlhé roky je verný pražskému Národnému divadlu, hoci ho zajačie úmysly vonkoncom neobchádzali. Václav Postránecký si našiel čas na rozhovor pred predstavením "Moje teta, tvoje teta", v rámci ktorého navštívil Košice spolu s herečkou Ninou Jiránkovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už ako malý ste boli detskou hereckou hviezdou a mňa by zaujímalo, ako sa vám potom stalo, že ste sa išli vyučiť za zámočníka? Čo odrazu zapríčinilo posun k čomusi takémuto pragmatickému?

SkryťVypnúť reklamu

- Ono to nevyšlo z mojej hlavy. Bola to predstava môjho otca, ktorý bol politicky orientovaný tak, že remeslo podľa neho malo zlaté dno a predstavovalo ideálnu odrazovú plochu pre ďalší život. Vyučil som sa veľmi dobre, výučný list som mu vložil do ruky a povedal som: Robil som to kvôli tebe tatko a vôbec o to nestojím. Nikdy som potom ako zámočník nepracoval, ani sekundu. Odovzdal som mu to a utiekol z domova, pretože som ešte nebol plnoletý. Skrátka sme si nemohli nájsť žiadnu styčnú plochu, na ktorej by sme sa s otcom zhodli. A toto bol vlastne aj dôvod, prečo som sa z núdze dostal k divadlu. To bolo totiž to jediné, za čo mi bol niekto ochotný platiť. (Smiech.)

Nevzala vám skorá popularita kúsok detstva? Ako si spomínate na toto obdobie?

SkryťVypnúť reklamu

- Nevzalo mi to nič, akurát tak povinnú školskú dochádzku, z ktorej som bol uvoľňovaný. Darilo sa mi to ale veľmi ľahko doháňať. A to, že som hrával, sa takto povedať nedá. Viete, mne vždy cuká kútikmi, keď kdejaká hviezdička popmusic, manekýnka, alebo moderátorka tvrdí, že bola prácou v detstve zneužitá. Herectvo je disciplína veľmi náročná a všetci tí ostatní, čo sa za hercov len vydávajú, sú obyčajnými účinkujúcimi. A to je veľký rozdiel. Takže i deti sú vlastne vždy len účinkujúcimi.

Hoci ste sa zámočníctvu napokon nevenovali, predsa len ste sa stali odborníkom na zámky. Prezraďte, či pred vami v živote ostali nejaké dvere aj zatvorené, alebo vám ich dokonca ktosi zabuchol pred nosom? Alebo ste dieťaťom Šťasteny a vždy sa vám všetko darilo?

SkryťVypnúť reklamu

- Našťastie nie som dieťa Šťasteny, pretože tie obyčajne dopadnú zle. (Smiech.) Ale musím povedať, že hoci ma otcova voľba samozrejme hlboko neuspokojovala, neskôr, keď som dospel, som mu bol dodatočne vďačný. Pretože manuálna zručnosť sa v živote kupodivu častokrát človeku hodí a mne veľakrát pomohla. Veľmi rád tiež kreslím, robím sochy, majstrujem... Predstavy sa mi takýmto spôsobom neskutočne rýchle uskutočňujú a zhmotňujú. A keďže sa venujem aj réžii, často si vypomáham tým, že robím aj výpravu pre jednotlivé scény. Vyrobenie makiet je veľa ušetrenej práce.

Cez koho alebo čo ste sa dostali k maľovaniu?

- V tomto som tak trošku opatrnejší. Mám totiž medzi výtvarníkmi množstvo kamarátov, dokonca ešte viac, ako medzi hercami a veľmi dobre viem, že je to zvrchované umenie. Povedal by som dokonca, že ešte zvrchovanejšie ako herectvo. Maliarom totiž nemôžete byť na popoludnie, či na víkend, tomu musíte podľahnúť na celý život. Tým sa musíte trápiť, musí vás to bolieť. Musíte to mať skrátka prežité vo všetkých životných fázach a situáciách. V tom je ten kumšt. Som preto len taký účinkujúci maliar, skôr len taký ´čmárálek´. Kreslím však rád, krášli a zjednodušuje mi to život a pomáha mi to pri práci.

Keď sa ešte odvinieme od zámočníctva, darilo sa vám v živote nachádzať kľúčiky k srdciam dám?

- Pozrite sa, tieto kľúčiky človek nájde veľmi skoro. Ja som vlastne už od troch rokov skúmal rôzne technológie kontaktu s opačným pohlavím a mal hromadu úhlavných priateliek. Smola je ale v tom, že pokiaľ je to celé hra, tak to všetko krásne vychádza. Jedného dňa však zistíte, že láska je už len na heslo, ktoré má častokrát bankový charakter. Zrazu sa tiež ukáže, že je to celé len stávka, ale hravosť sa z toho celého vytratí. Pre rôznych Don Juanov je samozrejme prestíž otvoriť tých srdiečok čo najviac. Lenže v nich nachádzajú viac-menej vždy to isté. Podľa mňa preto úplne stačí, keď si otvoríte len jedno, ak je to to správne. To vás totiž dokáže prekvapovať donekonečna.

Členom činohry pražského Národného divadla ste sa stali v roku 1979 a pôsobíte tam dodnes. Nikdy ste nemali zajačie úmysly a nekoketovali s myšlienkou ísť na voľnú nohu?

- Úprimne povedané, o tom uvažuje každý. Ešte som sa nestretol s človekom, ku ktorému by sa Národné divadlo, aspoň to naše pražské, zachovalo vo všetkých situáciách bezvýhradne slušne. To sa naozaj nestalo nikomu. Nie je teda zvláštne uvažovať o odchode. To je vlastne bežná disciplína.

Zvláštne ale teda je, že ste ostali...

- Je to čiastočne podmienené tým, že medzi jeden z mojich projektov patrí aj celoštátna súťaž pre najlepších hercov Ceny Thálie, ktorá sa každoročne odohráva v Národnom divadle. Kontakty na samotnú budovu a na ľudí v nej sú v tomto prípade nenahraditeľné. Ak by som odišiel, ukázali by mi chrbát, musel by som sa presunúť inam a všetko by sa skomplikovalo. Tiež som aj prezidentom Hereckej asociácie, a keď človek takto stojí na tom poschodí, ktoré je pre prestíž danej organizácie považované za najvyššie, tak je to veľmi zaväzujúce.

Vyhovuje vám mať takéto byrokratické povinnosti? Prečo ste neostali len hercom a neužívali si bohémsky život?

- Vlastne mi to silno nevyhovuje a ani mi to nikdy nevyhovovalo. Aj napriek tomu, že som zakladajúcim členom Hereckej asociácie, sa mi vedúcu funkciu darilo pätnásť rokov odmietať. Teraz to už však ťahám pekných pár rokov a mienim s tým konečne seknúť. Úprimne povedané, altruizmus je síce povinnosť človeka zriecť sa svojich vecí v prospech ostatných, ale má to svoje medze. A sily, ktoré u mňa našťastie ešte trošku držia pohromade, by som rád využil na prácu, ktorá je spätá s herectvom, než s nejakou službou niekomu. Myslím, že som sa už naslúžil až až.

Máte za sebou obrovské množstvo pekných filmových i divadelných rolí, ale predsa len na Slovensku najviac rezonuje snímka ´S tebou mě baví svět´. Máte vy vôbec ešte tento titul rád, keď sa naň chtiac-nechtiac dívate niekoľkokrát do roka?

- V tomto prípade som asi naozaj málo chápavý, ale dodnes nerozumiem, prečo má tento film takú úžasnú odozvu. Mám na to niekoľko rôznych vysvetlení, ktoré sú rozumné a uspokojivé, ale to podstatné mi stále nedochádza. Nerozumiem, prečo trvá tak dlho to, že to toľko generácií považuje za rovnako silné.

S kým baví svet najviac vás?

- Ó, tých ľudí je našťastie veľa. Uisťujem vás ale, že sa cítim oveľa lepšie medzi obyčajnejšími ľuďmi, než medzi takzvanou smotánkou. To je totiž kapitola sama osebe a tam to nie je pekné miesto ani na odpočívanie, ani na to niečo pekné sa dozvedieť. Oveľa radšej a veľmi vďačne sa stretávam s bežnými ľuďmi a čerpám z nich inšpirácie. Zbožňujem napríklad cestovanie po republike v rámci zájazdov. To je jedna z disciplín, ktorá ma úplne napĺňa.

Čo sa vám na tom najviac páči?

- Ono totiž pocit, ktorý máte z toho, že ste pre ľudí niečím výnimočným, je úžasný. Nie preto, že ste nejaký slávny, ani že ste mimoriadne dobrý, ale že v mieste, kde oni bývajú, sa vyskytujete a niečo pre nich robíte. Toto je strašne dôležité. Pretože keď diváci prídu do Národného divadla, načančajú sa a ženy si urobia hlavy, my o tom na javisku nevieme. Keď však prídete v rámci zájazdu za ľuďmi vy, tak o výnimočnosti toho stretnutia určite viete. Divadlo nikdy nevzniká na javisku, ale vždy vzniká v hlavách ľudí. Keď je v hľadisku tristo ľudí, tak aj vzniká tristo predstavení. V každej hlave trošku iné. A o to práve ide. A keď k tomuto zázraku dôjde práve tam, kde títo ľudia žijú a za bežných okolností im všetko príde všedné a zrazu ste medzi nimi a ozvláštnite im stereotyp, tak je ten zážitok o to väčší.

* * *

"Jedného dňa zistíte, že je láska už len na heslo, ktoré má častokrát bankový charakter."

Profil:

n narodil sa v roku 1943 v Prahe

n je herec, režisér, divadelný pedagóg a súčasný prezident Hereckej asociácie

n herectvu sa ochotnícky venoval už od detstva, v divadle pôsobí od začiatku 60.rokov 20. storočia

n od roku 1979 je členom činohry Národného divadla v Prahe

n už roky pôsobí ako funkcionár Hereckej asociácie, ktorá udeľuje prestížne Ceny Thálie. V tomto období je jej prezidentom.

n je aj úspešným filmovým hercom, divákom sa najviac zapísal do povedomia účinkovaním vo filme S tebou mě baví svět

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu