Doživotný trest väzenia pre Josefa Fritzla (73), ktorý doma v dolnorakúskom Amstettene 24 rokov zadržiaval, sexuálne zneužíval vlastnú dcéru
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Elisabeth a splodil s ňou sedem detí, zdôvodnila po vynesení verdiktu predsedajúca sudkyňa Andrea Humerová. Podľa jej slov možno podobné trestné činy, aké spáchal obžalovaný, trestať iba mimoriadne prísne.
ST. PŐLTEN. Kým poľahčujúce okolnosti boli v prípade tohto páchateľa iba nepodstatné, priťažujúcich bolo mnoho, zdôraznila sudkyňa a ako príklad uviedla predovšetkým osobitné narušenie dôvery a zákernosť jeho konania vo vzťahu k medzičasom 42-ročnej dcére.
Dcéru znásilnil tritisíckrát!
Josef Fritzl požiadal svojho času vtedy iba 18-ročnú tínedžerku, aby mu pomohla pri umiestnení dverí v pivnici, vylákal ju do úkrytu, tam ju omámil a zavrel. Táto úskočnosť, ktorá obeti znemožnila akúkoľvek sebaobranu, je bezprecedentná, konštatovala sudkyňa a poznamenala, že maximálny možný trest je pri zohľadnení osobnosti a činov obžalovaného primeraný.
Fritzlov obhajca Rudolf Mayer po vynesení rozsudku vyhlásil, že je to logický dôsledok priznania obžalovaného, ktorý sa počas 24 rokov zadržiavania dopustil 3 000 znásilnení vlastnej dcéry.
Fritzl trest akceptoval
Josef Fritzl, ktorý trest akceptoval bez ďalšej konzultácie so svojím obhajcom iba po letmom očnom kontakte na diaľku, podľa Mayera zrejme považuje trest sám za spravodlivý. Na otázku, ako to bude ďalej s jeho mandantom, advokát povedal, že rozsudok nadobudol právoplatnosť, čím Fritzl prestáva byť jeho mandantom. Napriek tomu sa však bude usilovať o Fritzlovo umiestnenie v justičnom zariadení, ktoré by zodpovedalo predstavám obžalovaného.
Rudolf Mayer označil proces za korektný, konštatoval, že 73-ročný obžalovaný si uvedomil dimenziu svojich činov a vyzdvihol, že porotcovia konali bez akýchkoľvek predsudkov.
So zadosťučinením prijal rozsudok v procese s Josefom Fritzlom starosta Amstettenu Herbert Katzengruber. Podľa neho rozsudok zodpovedá očakávaniu. Osobne dúfa, že sa teraz do dolnorakúskeho mesta opäť vráti pokoj. "Temná kapitola v dejinách nášho mesta sa skončila," vyhlásil, aj keď priznal, že z hláv ľudí obyvatelia Amstettenu kauzu dostanú iba ťažko. "S tým musíme žiť," poznamenal.
Starosta želá rodine Fritzlovcov mnoho šťastia do budúcnosti, pričom ich ubezpečil, že občania stoja v plnej miere za poškodenými v tomto bezprecedentnom prípade. Solidarita je obrovská, preukázali sme to už vlani, zdôraznil.
Bude sa liečiť
Josef Fritzl zostáva predbežne v justičnom zariadení v St. Pőltene, v cele s jedným spoluväzňom, o ktorého identite ani naďalej nič nevedno. Odtiaľ ho po tom, čo bude k dispozícii predbežné nariadenie výkonu trestu, prevezmú do špeciálneho zariadenia vo Viedni-Mittersteigu. Informoval o tom včera na tlačovej konferencii po vynesení rozsudku v procese storočia námestník riaditeľa miestnej väznice Erich Huber-Günsthofer.
Práve v spomínanom viedenskom zariadení sa najskôr objasní, či je Fritzl schopný a pripravený na terapiu, či je schopný a ochotný zmeniť sa, respektíve aké sú vôbec možnosti jeho liečby. Navyše treba odhadnúť, aká je miera nebezpečenstva z jeho strany a či sa jej vôbec môže zbaviť možnou terapiou.
Výkon doživotného trestu väzenia sa pre Josefa Fritzla začne podľa slov Ericha Hubera-Günsthofera liečbou, veď aj v prípade duševne chorých odsúdencov jestvuje úsilie dosiahnuť, aby sa správali v súlade so spoločenskými normami. Na základe odborného posudku z viedenského zariadenia zaujme potom jeho vedúci predstaviteľ stanovisko, ktoré postúpi orgánom zodpovedným za výkon trestu, ktoré rozhodnú už o konkrétnom mieste, v ktorom bude odsúdený umiestnený. Do úvahy prichádzajú v tejto súvislosti popri Viedni-Mittersteigu ešte zariadenia v Grazi-Karlau, Garstene a Steine.
Príbeh, ktorý otriasol svetom
Na sklonku apríla 2008 vyšlo najavo neuveriteľné martýrium Fritzlovej dcéry, ako aj ich potomkov z incestu, z ktorých tri až do prezradenia prípadu nevideli prirodzené denné svetlo, pretože od narodenia žili v podzemnom bunkri, v elektronicky zabezpečenom úkryte v ich dome. Tam došlo k splodeniu celkove siedmich detí, vrátane dvojičiek, z ktorých jedna v dôsledku absencie lekárskej starostlivosti krátko po pôrode zomrela v úkryte.
Josef Fritzl telo zosnulého chlapčeka, na ktorého záchranu mal podľa prokurátorky Christiane Burkheiserovej 66 hodín, avšak nevyužil ich, odstránil z úkrytu a následne spálil. V tejto súvislosti ho včera ôsmi porotcovia uznali jednomyseľne vinným aj z trestného činu vraždy z nedbanlivosti, podobne ako z ďalších bodov obžaloby, vrátane incestu, opakovaného znásilňovania, väznenia, nátlaku a zotročovania. Obžalovaný sa najskôr v úvode procesu v pondelok 16. marca priznal iba k časti trestných činov, poprel však vinu v prípade vraždy a zotročovania. V úvode stredajšieho tretieho dňa procesu potom učinil priznanie vo všetkých bodoch obžaloby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.