V tlačenici zomreli štyria ľudia
MOSKVA. Štyria ľudia zomreli v sobotu večer v tlačenici na diskotéke v ruskom meste Pervouralsk po tom, ako sa rozšírila informácia, že podnik ponúka bezplatný vstup. Do objektu sa podľa policajného hovorcu Valerija Gorelycha nahrnulo okolo 200 osôb. V návale zomreli tri 16-ročné dievčatá a 30-ročný muž. Jednu osobu hospitalizovali a sedem ďalších ošetrili priamo na mieste.
"Vďaka rýchlemu zásahu policajtov, ktorí začali odvádzať z davu tínedžerov jedného po druhom a poskytovať zraneným prvú pomoc, sa podarilo predísť ďalším obetiam," povedal Gorelych. Vo veci sa začalo vyšetrovanie v súlade s článkami trestného zákonníka, na základe ktorých hrozí zodpovedným až desať rokov odňatia slobody.
(tasr)
Zilk robil špióna pre ČSSR
VIEDEŇ. Viedenský exstarosta Helmut Zilk robil údajne špióna pre bývalú Československú socialistickúrepubliku. Rakúsky spravodajský magazín Profil informuje o potvrdenkách, ktoré dokazujú, že medzi rokmi 1965 a 1968 vtedajší televízny novinár pod krycím menom Holec poskytoval československej tajnej službe ŠtB špionážne služby za úhradu. Podľa údajov magazínu dostal nedávno zosnulý Zilk honorár, ktorý by sa dnes dal vyčísliť na 30-tisíc eur. Prvý doklad pritom podpísal ešte svojím vlastným menom. Následne sa podľa Profilu podpisoval samozvoleným meno Johann Maiz, československá štátna bezpečnosť ho evidovala pod krycím menom Holec, uvádza magazín. Až po konci spolupráce sa v aktoch opäť uvádza ako Helmut Zilk.
Podobné správy o viac než desať rokov starých obvineniach priniesol nedávno aj český denník Mladá fronta Dnes. Podľa jej údajov mal Zilk za svoje kontakty s komunistickou ŠtB v danom čase zinkasovať 55-tisíc šilingov a 13-tisíc československých korún. Denník sa pritom odvolával na akty ŠtB.
Na základe údajov Profilu Zilk dostával aj darčeky, ako napríklad luster z českého krištáľu. Československej tajnej službe dodával za odmenu informácie z vnútorných kruhov svojej sociálnodemokratickej strany SPÖ, o zahraničnej politike vládnych ľudovcov z ÖVP a o rakúskom postoji k otázkam reštitúcie majetkov sudetských Rakúšanov. Keď sa v marci 1967 stal riaditeľom verejnoprávnej televízie ORF, v spolupráci s ŠtB pokračoval.
(tasr/apa)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.