Konečná montáž lietadla sa ale koná v Austrálii
Leteckej publicistike sa venujem už dlhé roky, prakticky denne sledujem dianie v letectve u nás i vo svete a tak som celkom dôvodne predpokladal, že v oblasti letectva ma už nemôže prakticky nič prekvapiť. Z tohto môjho "sebauspokojenia" ma však vyviedla nedávna tlačová beseda britskej spoločnosti BAE Systems, ktorá je jednou z najväčších firiem na svete v oblasti obranného, bezpečnostného a leteckého priemyslu.
Ofsety za MOKYS
Spomenutá firma je dodávateľom mobilného komunikačného systému MOKYS pre ozbrojené sily Slovenskej republiky a so slovenskou vládou podpísala dohodu o dodávke tzv. ofsetového balíka v 100 % hodnote programu MOKYS. Naplnenie tohto záväzku je naplánované na osem rokov od podpisu dohody (v decembri 2007). Stručne možno spomenúť, že ofsety či ofsetové programy sú vlastne balíky investícií do ekonomiky, ktoré kompenzujú veľké nákupy zo zahraničia pre potreby bezpečnostných zložiek. Slovensko pokladá ofsety za významný nástroj podpory vlastnej ekonomiky a domácich výrobcov.
Prioritou pracovné miesta
"Prioritou ofsetového programu je vytvoriť a udržať pracovné miesta vo všetkých regiónoch Slovenska. Spoločnosť BAE Systems hľadá v rámci ofsetových programov slovenské strojárenské a inovatívne firmy, schopné vyrábať výrobky s vysokou pridanou hodnotou. Všetky projekty sú zamerané exportne a keďže ide o kvalifikovaných pracovníkov, ich mzdy spravidla prevyšujú slovenský priemer," povedal John Rossall, riaditeľ pre rozvoj priemyslu a obchodu BAE Systems. V rámci ofsetových programov uvedenej spoločnosti bolo na Slovensku do konca minulého roka vytvorených viac ako 750 pracovných miest.
Jediný na východnom Slovensku
K najvýznamnejším ofsetovým projektom na Slovensku patrí projekt, týkajúci sa košickej firmy Strojkov Engineering. Ide o jediný ofsetový program BAE Systems v regióne východného Slovenska. Spolupráca firiem Strojkov a BAE Systems trvá už niekoľko rokov, a to v rôznych oblastiach, počnúc podporou vzdelávania zamestnancov cez marketing až po vývoj celého radu nových výrobkov a technológií. Strojkov je exportne orientovaná firma a BAE Systems jej vďaka svojmu postaveniu pomohla získať dôveryhodnosť na trhu vo vzťahu k veľkým medzinárodným zákazníkom a takisto jej pomohla pri obstarávaní špeciálnych materiálov.
Pracujú pre svetové firmy
Spoločnosť BAE Systems sponzorovala aj jazykové a iné kurzy zamestnancov Strojkovu. "Spolupráca s BAE Systems, ktorá sa zameriava od globálneho nákupu až po vzdelávanie a získavanie nových zamestnancov, znamená pre Strojkov Engineeirng i pre celý Košický kraj významný prínos," povedal majiteľ spoločnosti Chris Nielsen. Spoločnosť Strojkov v svojej divízii pre inžiniersky dizajn zamestnáva vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí pracujú na objednávkach pre svetové strojárenské a letecké firmy.
Napriek kríze priberajú zamestnancov
Ako nám pán Nielsen (bývalý pilot amerického vojenského námorníctva) povedal, jeho firma začínala v roku 2002 so šiestimi zamestnancami, dnes ich má vyše 200 a do konca roka by ich malo byť okolo 300. "Nás sa kríza netýka, neustále priberáme nových zamestnancov," hovorí pán Nielsen, ktorého firmu tu riadia výhradne slovenskí manažéri. Treba spomenúť, že z celkového počtu zamestnancov tvoria približne polovicu kvalifikovaní ľudia minimálne s magisterským titulom.
Chváli kvalitu absolventov
"Naši zamestnanci patria medzi absolútnu špičku," prízvukuje Nielsen, vysoko oceňujúc spoluprácu s košickou Technickou univerzitou a vysokú kvalitu jej absolventov. Firma Strojkov pritom na svoj rozvoj nevyužíva žiadne štátnu podporu a všetok zisk reinvestuje tu na Slovensku, do rozvoja výrobných kapacít, do svojich zamestnancov a ich ďalšieho vzdelávania. V dcérskej spoločnosti Aveo Engineering v Gelnici vyrába Strojkov špičkové produkty pre letecký priemysel. Práve exkurzia v tomto závode bola pre mňa veľkým prekvapením. V jednej z hál tohto podniku totiž stálo športové lietadlo úplne nového typu, ktoré "strojkováci" vyvinuli.
Inovatívne pozičné svetlá
Najprv ale možno spomenúť iné výrobky pre letecký priemysel. Jedným z inovatívnych produktov firmy Strjkov, ktorý skutočne ide vo svete "na dračku", sú pozičné a zábleskové výstražné svetlá pre malé športové lietadlá (lietadlá musia mať na koncoch krídiel svetlá, vpravo zelené, vľavo červené, prípadne aj zábleskové biele svetlá). Mladým vývojovým pracovníkom Strojkovu sa podarilo vo veľmi krátkom čase vyvinúť kompaktné svetlá, ktoré majú nižšiu hmotnosť, nižší príkon a vyššiu životnosť, než doteraz používané svetlá. Odolnosť nových svetiel demonštroval pán Nielsen tým, že jedno zo svetiel "šmaril" na zem.
"Nekonečná" životnosť
Pozičné svetlá z Gelnice, ktoré sa stali významným exportným artiklom, sú aj jediným svetlami, ktoré majú takpovediac "nekonečnú" životnosť výrobca garantuje, že svetlá budú fungovať počas celej životnosti lietadla. Ďalším veľmi moderným produktom firmy sú modulárne digitálne prístroje pre športové lietadlá, ktorých displeje sú tvorené diódami LED. Tento modulárny systém, navrhnutý pilotmi, môže byť špecificky prispôsobený konkrétnemu typu lietadla. Prístroje majú displeje s dotykovým ovládaním, čo znižuje záťaž pilota.
Nové športové lietadlo
Tým najzaujímavejším produktom firmy je ale nové športové lietadlo, nazvané Aveo Phantom. Toto lietadlo patrí do novej kategórie LSA (light sport aircraft, čiže ľahké športové lietadlo), pre ktorú sa získava pilotné osvedčenie jednoduchšie než pre bežné športové lietadlá. Lietadlo Aveo Phantom má rozpätie krídiel 9 950 mm, jeho dĺžka je 7 150 mm a výška 2 450 mm. Na pohon lietadla slúži šesťvalcový piestový motor (tzv. boxer) austrálskej firmy Jabiru. Motor má zdvihový objem 3,3 litra a jeho najvyšší výkon je 90 kW pri 3 300 ot/min.
Záchranný padák
Nosná kostra trupu lietadla je zhotovená z rúrok z chrómmolybdénovej ocele, povrchové časti trupu i krídiel sú z leteckej hliníkovej zliatiny. Koncové časti krídiel i niektoré ďalšie tvarové časti sú kompozitného materiálu. Lietadlo bude vystrojené aj záchranným padákom. V gelnickej hale sme videli ešte nedokončený druhý exemplár lietadla Aveo Phantom. Prvý, už dokončený exemplár lietadla je v závode firmy Aveo Aircraft International v austrálskom meste Cooma. Tam sa totiž budú robiť letové skúšky lietadla a potom aj jeho sériová výroba. Pýtate sa, prečo sa konečná montáž lietadiel nemôže robiť tu v Gelnici?
Problémy s colníkmi
Podľa pána Nielsena je to kvôli problémom s našimi colnými úradmi, ktoré jeho firme veľmi komplikujú dovoz leteckých motorov a ich spätný vývoz v hotovom lietadle. Podľa Nielsena sme tým prišli o približne 150 pracovných miest, ktoré by firma Strojkov vytvorila na konečnú montáž lietadiel (a to bez štátneho príspevku). Rozmontované lietadlá teda z Gelnice poputujú do Austrálie, kde sa zmontujú a vystroja motormi a niektorými ďalšími časťami. Lietadlá teda odletia k odberateľom z Austrálie a nie z Gelnice (resp. z najbližšieho vhodného slovenského letiska) preto tie úvodzovky v titulku...
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.