200-člennej dolnej komore parlamentu. Vláda teraz musí odstúpiť.
PRAHA. Česká republika v súčasnosti predsedá Európskej únii a na budúci týždeň navštívi Prahu americký prezident Barack Obama, ktorý sa v českej metropole stretne s predstaviteľmi EÚ. Zatiaľ nie je jasné, koho prezident ČR Václav Klaus poverí zostavením novej vlády. Z hľadiska tradície by mal prezident poveriť opäť Topolánka, ústava mu však dáva voľnú ruku. Aj preto premiér včera pred hlasovaním parlamentu avizoval, že prípadné pokusy o vznik úradníckej vlády či vlády s podporou KSČM jeho ODS odmietne.
Riešením by podľa Topolánka bolo vládnutie jeho kabinetu v demisii a dohoda o konaní predčasných volieb v lete. Predčasné voľby v letnom termíne by vyhovovali asi aj ČSSD.
Podanie demisie a následné konzultácie
Ďalším krokom po vyslovení nedôvery českej vláde by malo byť podanie demisie kabinetu a následné politické konzultácie u prezidenta Václava Klausa na Pražskom hrade. Cieľom konzultácií by mala byť okrem iného aj dohoda o termíne predčasných volieb v Českej republike. Uviedol to predseda ČSSD Jiří Paroubek v reakcii na to, že 101 poslancov dnes vláde Mirka Topolánka vyslovilo nedôveru.
"Z prítomných 197 poslankýň a poslancov sa za návrh vyslovilo 101, proti 96 poslankýň a poslancov," uviedla po hlasovaní zapisovateľka.
Podpredsedníčka Poslaneckej snemovne Miroslava Němcová následne konštatovala, že Poslanecká snemovňa vyslovila vláde nedôveru a predseda Poslaneckej snemovne to podľa paragrafu 85, odsek 3, oznámi prezidentovi republiky.
Sociálna demokracia preferuje vypísanie predčasných volieb najskôr na začiatku jesene, prípadne aj neskôr.
Prvý prípad v novodobej histórii
V českej novodobej histórii ide o prvý prípad, keď poslanci vyslovili vláde nedôveru. Osudným pre Topolánkovu vládu sa stal až piaty pokus opozície a hlasy štyroch koaličných poslancov, ktorí sa pridali na stranu opozície. Za vyslovenie nedôvery Topolánkovej vláde hlasovali dvaja občianski demokrati, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý, a dve poslankyne, ktoré sa nedávno rozišli so Stranou zelených Olga Zubová a Viera Jakubková.
Premiér Mirek Topolánek výsledok hlasovania poslancov prijal strohým konštatovaním, že ho berie na vedomie a ďalej bude postupovať v súlade s ústavou.
Podľa Paroubka vláde zlomila väz nedávna reportáž Českej televízie, ktorá ilustrovala, že premiérov spolupracovník Marek Dalík žiadal redaktora, aby nepokračoval v príprave reportáže o poslancovi Petrovi Wolfovi. Tohto bývalého poslanca ČSSD, ktorý prestúpil na stranu vlády, pritom vyšetruje polícia kvôli podozreniu, že sa dopustil zneužitia štátnej dotácie.
"Po tom, ako som videl tú reportáž (v relácii Reportéri), tá bola natoľko otrasná, že sa to nemohlo skončiť iným spôsobom," uviedol Paroubek. "Táto vláda na to morálne nemala. Myslím si, že pán premiér Topolánek s pánom Dalíkom spravil veľkú chybu, keď na začiatku roku 2007 vládu založili na prebehlíkoch."
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.