včera hovorkyňa vlády Jana Bartošová.
PRAHA. Poslanecká snemovňa v utorok vyslovila vláde Mirka Topolánka nedôveru. Proti vláde hlasovalo 101 poslancov, vrátane štyroch poslancov, ktorí boli do dolnej komory zvolení v roku 2006 za koaličné strany.
Ďalší postup závisí na postoji prezidenta Václava Klausa. Ten by mal demisiu vlády prijať a kabinet následne poveriť, aby svoju činnosť vykonával až do riadneho vymenovania novej vlády.
Ústava nestanovuje žiadne lehoty, a aj preto sa špekuluje, že Topolánkova vláda v demisii by mohla existovať až do konca českého predsedníctva v EÚ na konci júna.
Klaus prekvapenie nechystá
Český prezident Václav Klaus včera z rúk predsedu Poslaneckej snemovne Miloslava Vlčka dostal oficiálnu správu o výsledku hlasovania poslancov. Klaus očakáva, že v súlade s ústavou vláda podá demisiu, po ktorej bude nasledovať štandardný ústavný postup. Očakáva sa, že prezident poverí zostavením vlády opäť predsedu ODS Mirka Topolánka. "Riešením určite nebude žiaden zvrat nášho ponovembrového smerovania," uviedol najvyšší český ústavný činiteľ. Tieto jeho slová sa interpretujú ako ubezpečenie, že zatiaľ nepripúšťa vznik vlády s podporou komunistickej strany.
Názory na ďalší postup sa rozchádzajú: ODS odmieta vznik prechodnej úradníckej vlády, o vzniku ktorej sa nahlas vyslovuje ČSSD, komunisti, ale pripúšťa ju aj koaličná KDU-ČSL. Predčasné voľby by sa mohli konať v jesennom termíne.
Topolánek v Štrasburgu
Odchádzajúci český premiér Mirek Topolánek sa včera snažil ubezpečiť Európsky parlament (EP), že pád jeho vlády nebude mať "žiadny dosah" na chod českého predsedníctva Európskej únie. Napriek tvrdeniu, že utorňajšie vyslovenie nedôvery v českom parlamente nepredstavuje žiadny problém, Topolánek musel zasadanie náhle opustiť v polovici rozpravy, aby sa vrátil do Prahy. V Štrasburgu tak zostal iba vicepremiér Alexandr Vondra.
"Hoďte na toho blázna sieť!"
Nová česká politická realita sa včera odrazila na práci Poslaneckej snemovne, kde došlo k ostrej slovnej výmene medzi poslancom ČSSD Davidom Rathom, jeho kolegom z ODS, ministrom vnútra Ivanom Langerom, a predsedajúcim schôdze Lubomírom Zaorálkom z ČSSD. Na kritický prejav Ratha, ktorý ministra Langra a ODS obvinil zo zneužívania bezpečnostného aparátu, minister reagoval slovami: "Hoďte na toho blázna sieť!" A keď po dôraznom napomenutí Zaorálkom, aby sa vyjadroval k veci a neurážal poslanca, Langer vetu zopakoval a označil Davida Ratha za blázna, podpredseda Poslaneckej snemovne Zaorálek vypol Langrovi mikrofón a prikázal, aby sa si sadol na svoje miesto.
Po tejto roztržke nasledovali na schôdzi opakované prestávky a vzájomné obviňovanie sa poslancov, kto situáciu zavinil, respektíve neuniesol. Prípadom sa napokon asi bude zaoberať parlamentný mandátový a imunitný výbor.
* * *
Kam smeruje krajina?
n Česko sa v očiach zahraničných investorov v utorok stalo súčasťou východnej Európy. Kým oslabenie koruny a pravdepodobný prepad pražskej burzy budú pripomínať následky pádu vlády iba krátkodobo, vnímanie ČR ako súčasti neistého regiónu bývalých postsovietskych krajín sa prehĺbi. A to prinesie problémy. O vyradenie z negatívneho regiónu, na ktorý dopadajú dôsledky finančnej krízy podstatne viac ako na ČR, sa pritom v uplynulých týždňoch úporne snažila česká vláda aj centrálna banka. Kvôli hádzaniu Maďarska, Poľska a Česka do jedného vreca totiž trpela veľkými výkyvmi koruna, klesali ceny akcií a české firmy sa dostávali pod tlak.
n Keď v posledných dňoch nastal obrat k lepšiemu, padla vláda, čo je pre väčšinu investorov sediacich v Londýne či New Yorku dostatočný dôkaz toho, že česká ekonomika bude trpieť. A môžu mať pravdu. "Pád vlády ublíži ekonomike. Teraz nás budú naozaj brať ako Maďarsko. Priemyslu sa tak môže zhoršiť prístup k financovaniu," myslí si šéf českého Zväzu priemyslu a dopravy Jaroslav Míl. Informoval o tom český denník Mladá fronta Dnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.