Dnes sa šrotovanie starých áut zastaví. Podľa ministra hospodárstva len na týždeň. O predĺžení dotácií sa má rozhodnúť na budúci týždeň.
BRATISLAVA. Dnes okolo 16. hodiny sa šrotovanie starých áut zastaví, povedal to včera minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Počet zošrotovaných áut totiž má dosiahnuť 22-tisíc teda množstvo, na ktoré postačí 33-miliónová dotácia.
Ako v praxi bude vyzerať "Stop šrotovaniu", však nie je jasné. Ministerstvo hospodárstva sa preto pokúsilo včera zvýšiť milióny na dotácie. Neúspešne. Rokovanie o ďalších vyše 33 miliónoch na šrotovné zastavilo ministerstvo financií potrebuje totiž čas na vlastné analýzy opatrenia. "Zaujíma nás hlavne DPH," povedal včera po rokovaní štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír.
Vraj len prestávka
Postoj ministerstva financií oddiali rozhodnutie o predĺžení šrotovného na budúci týždeň. Pokračovanie v šrotovnom totiž prerokuje začiatkom budúceho týždňa najprv Rada pre hospodársku krízu, potom vláda.
"Odhadujem, že zhruba týždeň bude trvať prestávka," povedal včera po rokovaní vlády minister hospodárstva Jahnátek. Podľa prepočtov jeho rezortu štát získa na vrátení dane z pridanej hodnoty a na ďalších poplatkoch ako sú vyradenie vozidla či evidenčné značky viac, ako vydá formou dotácie na šrotovné.
"Pri tých 22-tisíc kusoch by plusový príjem do štátneho rozpočtu bol asi 4,8 milióna eur," povedal Jahnátek. Je presvedčený, že takýto systém je "veľmi efektívny".
Šrotoviská sú plné
Šrotovné však neteší každého, hlavu v smútku majú z neho hlavne šrotoviská niektorým sa míňa hotovosť na vyplácanie recyklačných poplatkov, iné už nevedia, čo s hromadiacim sa šrotom. Okrem toho strácajú na zošrotovaní jedného auta od 50 do 80 eur. "Podporili sme šrotovné a je na podnikateľskom sektore, aby sa s tým vyrovnal," povedal Jahnátek.
Situáciu má podľa neho riešiť rezort životného prostredia, pod ktorý šrotoviská patria. To zatiaľ podľa ministra Jána Chrbeta situáciu mapuje. "Snažíme sa rokovať so spracovateľmi a zamestnávateľskými zväzmi, kde sú aj Klub 500 a Železiarne Podbrezová, aby tiež pomohli štátu, aby recyklácia nezastala," povedal Chrbet. Nijaké kompenzácie či dotácie pre šrotoviská však ministerstvo nechystá.
Podľa šéfa Klubu 500 Vladimíra Sotáka, majiteľa Železiarní Podbrezová, by pomohlo, keby slovenské železiarne uprednostnili šrot z našich šrotární. Rokovania so spracovateľmi sa začali včera popoludní, dnes bude o šrote diskutovať Združenie automobilového priemyslu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.