Spyker C8 Aileron
Superšortový automobil s maximálnou rýchlosťou 300 km/h
U nás veľmi málo známa holandská firma Spyker, ktorá od roku 2000 vyrába v malých počtoch exkluzívne športové vozidlá, predstavila na nedávnom ženevskom autosalóne produkčnú verziu modelu C8 Aileron. Prototyp tohto modelu bol vystavený na vlaňajšom autosalóne v Ženeve. Nový model sa svojím dizajnom podobá staršiemu modelu C8 Laviolette, ktorý nahrádza. Vozidlo je však dlhšie a poskytuje cestujúcim viac priestoru.
Zväčšený rázvor
Rázvor podvozku bol zväčšený o 150 mm a je teraz 2 727 mm. Rozchod predných kolies bol zväčšený o 155 mm. Celková dĺžka modelu C8 Aileron je 4 617 mm, jeho šírka je 1 927 mm a výška je 1 270 mm. Suchá hmotnosť vozidla je 1 425 kg. Nosný priestorový hliníkový rám bol novo navrhnutý, pričom cieľom bolo zvýšenie torznej tuhosti. Predná časť vozidla má väčšiu mriežku ako doterajší model a nový tvar má aj zadný difuzér. Delené bočné okná, typické pre modely Spyker prvej generácie, boli nahradené jednodielnymi oknami, ktoré možno spúšťať.
Nové závesy kolies
Úplne nové je aj zavesenie predných a zadných kolies. Všetky kolesá sú zavesené na dvojitých priečnych ramenách, kovaných z hliníka. Vpredu i vzadu sú ventilované brzdové kotúče (predné majú priemer 350 mm, zadné 332 mm). Na želanie môže byť vozidlo vystrojené keramickými brzdovými kotúčmi. Vpredu i vzadu sú 19-palcové kolesá.
Osemvalec Audi
Pohonnú jednotku vozidla tvorí 4,2-litrový vidlicový osemvalec z produkcie firmy Audi. Pred zadnou zápravou umiestnený motor má maximálny výkon 298 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 480 Nm. Najvyššie otáčky motora sú 7 200 ot/min. Motor poháňa zadné kolesá a môže byť kombinovaný buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou Getrag, alebo so šesťstupňovou automatickou prevodovkou ZF.
Koža a kefovaný hliník
Interiér vozidla je čalúnený kožou. Prístrojová doska je zhotovená z kefovaného hliníka. Vozidlo je vystrojené klimatizačným systémom a kvalitným audiosystémom Kharma, ktorý zahrnuje aj rozhranie bluetooth, prípojku na iPod a navigačný systém. Nový model C8 Aileron zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 300 km/h. Prvé vozidlá sa k zákazníkom dostanú v máji tohto roka. Exkluzívny model C8 Aileron však nie je lacnou záležitosťou: vozidlo, vystrojené mechanickou prevodovkou, stojí 189 990 eur (bez dane).
Firma s leteckou tradíciou
Firma Spyker vyvíja aj verziu spider s mäkkou sklápacou strieškou. Táto verzia by mala byť predstavená v auguste na známej prehliadke elegancie v kalifornskom Pebble Beach. Možno ešte spomenúť, že firma Spyker sa pôvodne volala Spijker. Vrtuľa v logu firmy pripomína, že v období prvej svetovej vojny vyrábala táto firma letecké motory. O tom, že firma je hrdá na túto svoju leteckú tradíciu, svedčí aj to, že aj názov Aileron je takpovediac letecký. Anglické slovo aileron totiž znamená krídelko (pohyblivá plocha na odtokovej hrane krídla).
Štúdial Koenigsegg NLV Quant
Medzi vozidlami, ktoré pútali pozornosť na jarnom ženevskom autosalóne, bola aj pôsobivá štúdia Quant, vystavená na stánku švédskej firmy Koenigsegg. Táto pozoruhodná štúdia aerodynamických tvarov zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,2 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 275 km/h. To by samo osebe možno nebolo prekvapujúce, pretože takéto výkony dosahujú mnohé superšportové automobily. Prekvapujúce je to ale preto, lebo Quant nie je poháňaný spaľovacím motorom, ale dvomi elektromotormi. Štúdia vznikla vlastne na objednávku švajčiarskej firmy NLV Solar AG, ktorá je špičkovým výrobcom solárnych panelov a inovatívnych akumulátorov FAES. Vozidlo je poháňané dvojicou elektromotorov na striedavý prúd variabilnej frekvencie. Každý motor poháňa jedno koleso. Celkový výkon oboch elektromotorov je úctyhodných 382 kW, ich krútiaci moment je 715 Nm. Zdrojom elektrickej energie je inovatívny akumulátor typu FAES, ktorého hmotnosť je 450 kg a ktorý neobsahuje žiadne ťažké kovy alebo nebezpečné materiály. Podrobnosti o princípe činnosti tohto akumulátora nie sú však známe. Výrobca ale tvrdí, že nabitie vybitého akumulátora trvá len 20 minút, pričom s plne nabitým akumulátorom by vozidlo malo prejsť až 500 km. Doplnkovým zdrojom elektrickej energie sú neviditeľné a veľmi tenké fotovoltaické články (premieňajú svetlo na elektrickú energiu), ktoré pokrývajú celú karosériu vozidla i jeho okná. Na dobíjanie akumulátora sa využíva aj energia brzdenia. K dobrým dynamickým vlastnostiam tohto vozidla prispievajú aj jeho výborné aerodynamické vlastnosti (súčiniteľ odporu vzduchu je len 0,27). Nosná časť vozidla je zhotovená z uhlíkových kompozitov, karoséria je z kompozitov a hliníka. Štúdia má dĺžku 4 879 mm, šírku 2 016 mm (so zrkadlami) a výšku 1 335 mm. Vozidlo má nahor odklopné krídlové dvere, takže nemá stredný stĺpik. V interiéri sú štyri pohodlné sedadlá. V dverách sú samostatné spúšťacie okná pre predných i zadných cestujúcich. Sériová výroba vozidla, odvodeného od spomenutej štúdie, by sa mala začať do troch rokov.
Roadster Wiesmann MF4
Malá nemecká firma Wiesmann predstavila na jarnom autosalóne v Ženeve svoj nový roadster MF4. Tento model je doplňuje v sortimente značky doteraz jediný roadster MF3. Nový roadster je odvodený od kupé MF4, od ktorého sa odlišuje najmä sklápacou plátennou strechou. Vozidlo sa vyznačuje vzhľadom v štýle retro s typickou prednou maskou značky Wiesmann a okrúhlymi xenónovými reflektormi. Roadster je postavený na podvozku s rázvorom 2 507 mm a jeho dĺžka je 424 cm, šírka je 188 cm a výška je 123 cm. Nosná časť vozidla je zhotovená z hliníka, karoséria z kompozitných materiálov. Na pohon tohto športového vozidla klasických tvarov sú určené dva motory, pochádzajúce od firmy BMW. Prvým z nich je 4,8-litrový vidlicový osemvalec, ktorého maximálny výkon je 270 kW. Najvyšší krútiaci moment tohto motora je 490 Nm. Verzia MF4-S je poháňaná vysokootáčkovým štvorlitrovým osemvalcom, ktorého maximálny výkon je 309 kW. Táto verzia zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť okolo 300 km/h. Roadster je vystrojený dvomi airbagmi a dodáva sa s pravostranným i ľavostranným riadením. Podľa mienky mnohých fotografov bol na autosalóne predstavený roadster temer nefotografovateľný, pretože jeho čierna a mimoriadne lesklá karoséria neumožňovala zachytiť prakticky žiadne tvary.
Inovatívny nafukovací vankúš
Jedným z najdôležitejších bezpečnostných prvkov moderných osobných automobilov sú nafukovacie vankúše, ktoré sú známe pod názvom airbag (doslova vzduchový vak, hoci v nich žiaden vzduch nie je). Prakticky každé vozidlo má už najmenej dva airbagy, tie väčšie a luxusnejšie až osem airbagov. Niektoré vozidlá majú dokonca nepárny počet airbagov, pretože k čelným, bočným a hlavovým (okenným či záclonovým) airbagom pribudol kolenný airbag pre vodiča. Airbagy chránia cestujúcich pred prudkými nárazmi do tuhých častí vozidla. Doteraz však nič nechránilo cestujúcich (najmä tých na zadných sedadlách) pred vzájomným "tresnutím sa". To sa však zmení, pretože japonská firma Toyota ako prvá na svete vyvinula tzv. stredový airbag pre zadné sedadlá. Tento airbag by mal napomôcť znížiť závažnosť druhotných poranení pasažierov cestujúcich na zadných sedadlách v prípade bočnej kolízie. Nový airbag je zabudovaný do veľkej pevnej konzoly montovanej do zadných sedadiel. Takáto konzola už bude v nasledujúcom modeli značky Toyota, ktorý bude v blízkej budúcnosti na japonský trh. Ak dôjde k nárazu do vozidla zboku, airbag vystrelí z hornej časti konzoly a vytvorí bariéru napomáhajúcu zmierniť poranenia spôsobené vzájomným stretom cestujúcich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.