V záhradách pozorujeme prevažne starších ľudí, mládež chýba
Záhradkári sa tešia, že opäť prišla jar. Môžu znova rýľovať, siať, hrabať, vysádzať a hnojiť. A nakoniec kochať sa výsledkami pestovania v podobe rastlín, krásnych kvetov, voňavých byliniek i zdravých, pesticídmi nepresýtených plodov.
Žiaľ, čoraz častejšie pozorujeme aj tienistú stránku hospodárenia v záhradkách. Hriadky a záhony zarastajú burinou, vidno vyschnuté konáre ovocných i okrasných stromov, doskami uzavreté okná a dvere na záhradných chatkách. Rozšírilo sa tiež využívanie záhrad na umiestňovanie reklamných tabúľ a oznámení.
V záhradách pozorujeme prevažne starších ľudí, mládež chýba. Tá sedí pri počítačoch a počúva ohlušujúcu hudbu. Ani turistiku a šport veľmi neobľubuje. A pretechnizovaný svet si vyberá svoju daň. Poľnohospodárstvo je u nás na okraji záujmu spoločnosti. Potraviny dovezieme, počuť čoraz častejšie z informačných prostriedkov a od technicky zameraných občanov. Čoraz drahšie hnojivá, pesticídy, voda, elektrina a pohonné hmoty sa premietli do neefektívnosti pestovania ovocia a zeleniny. Mnohé z úžitkových záhrad sa premenili na okrasné, prípadne na rekreačné. Pri novostavbách individuálnej výstavby sa projektujú a realizujú spravidla len okrasné záhrady.
Podnikatelia a zamestnanci nemajú čas na prácu v nich. A tak v pridomových záhradách opäť pracujú prevažne starší občania. K útlmu pestovania zeleniny a ovocia prispieva tiež celkový úpadok záhradníckeho odboru. Hoci sa o ňom prednáša na poľnohospodárskej univerzite a univerzite tretieho veku, postupne stráca praktickú, odbornú, výskumnú a vedeckú základňu. U nás sa pestuje stále menej zeleniny a ovocia. Kvetiny sa už dávnejšie vo väčšej miere dovážajú. Prestávajú sa šľachtiť nové odrody a kultivary.
Nezáujem o potravinársku sebestačnosť sa začína prejavovať i v poklese spotreby zeleniny a ovocia. Tento nebezpečný trend posledných rokov sa chtiacnechtiac spája so zvyšovaním dovozu drahších plodín zo zahraničia. Presadiť sa v globálnej ekonomike môžeme len lacnejším, kvalitnejším a špecifickým tovarom. Pri víne sú to produkty výberových odrôd, pri zelenine a ovocí zdravší, pesticídami neošetrený tovar.
Verím, že aj do našich záhrad sa vráti atraktívnosť úžitkových rastlín. Veď o ríbezle, ostružiny, čučoriedky, jarabinu, mišpule a mnohé ďalšie produkty nemajú supermarkety záujem.
DOC. ING. ZOLTÁN BEDRNA, DRSC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.