Vláda má úplnú kontrolu nad ropovodom
Transpetrol je konečne doma. Vláde sa totiž podarilo dohodnúť na spätnom odkúpení 49-percentného balíka akcií prepravcu ropy a vlastníka slovenskej časti ropovodu Družba.
BRATISLAVA. S americkými manažérmi spoločnosti Yukos Finance B. V. Bruceom Misamorom a Davidom Godfreyom sa dohodli na cene 240 miliónov dolárov. Pri súčasnom kurze je to viac ako päť miliárd korún.
Štát však získa tiež nerozdelený zisk vo výške 1,228 miliardy korún a ďalšiu hotovosť na účtoch.
Cenu výrazne zodvihla napríklad poľská spoločnosť PKN Orlen, ktorá sa začala o akcie Transpetrolu zaujímať minulý rok. Ponúkala 200 miliónov dolárov. Podľa ministra hospodárstva Jahnátka záujem prejavilo aj ďalších päť spoločností.
Obchod bol viac-menej spečatený podľa zainteresovaných už v októbri minulého roka, keď sa dohodla cena. Doťahovali sa ešte podrobnosti v zmluve. Slovensko sa vtedy vraj zaručilo za jedinú požiadavku americkej strany, že získané akcie nepredáme naspäť do Ruska.
Podľa Misamoreho zmluva však nijakým spôsobom neobmedzuje štát v predaji tohto balíka akcií. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka predaj podielu nepripadá do úvahy. Misamore očakáva, že najneskôr do mesiaca pošle Jahnátek všetky peniaze na účet Yukos Finance.
Ministerstvo financií mu na to dá peniaze zo štátneho rozpočtu.
Geopolitická zbraň
Podľa analytikov je spätný odkup akcií veľký úspech. Transpetrol je totiž podľa člena jeho dozornej rady a zástupcu ukrajinskej UkrTransnefti na Slovensku Mikuláša Rakovského dôležitá zložka na presadzovanie geopolitických záujmov.
Transpetrol totiž podľa neho sám osebe, berúc do úvahy jeho výkony, nie je až taký dôležitý.
Kľúčovú rolu však napríklad zohráva pri pláne prepravovať kaspickú ropu cez ukrajinský ropovod Odesa Brody. Ten je napojený na Družbu. Na neochote Transpetrolu môže celý plán skrachovať. Transpetrol je v súčasnosti naplno odkázaný na ruskú ropu.
Alexander Duleba zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku si myslí, že Transpetrol by sa mohol odpredať. "Potrebuje vlastníka, ktorý bude schopný zvýšiť objemy prepravy ropy. A mám silné pochybnosti, či to dokáže urobiť štát ako jediný akcionár."
Ako to bolo
Transpetrol prešiel do ruských rúk začiatkom roku 2002, keď ho kúpila spoločnosť Yukos Finance B. V. So 49-percentným balíkom získal zahraničný investor aj manažérsku kontrolu nad spoločnosťou. Štát vtedy zinkasoval 74 miliónov dolárov, čo bolo vo vtedajšom kurze 3,939 miliardy korún. V cene bol zohľadnený aj dlh spoločnosti.
Rozdiel predajnej a kúpnej ceny je teda mínus 122 miliónov korún v neprospech Slovenska. Po zohľadnení kurzových rozdielov a inflácie sme však nakúpili výhodne s výnosom 1,343 miliardy korún, povedal Jahnátek.
Štát chcel odkúpiť podiel Transpetrolu už v roku 2006, vtedy sa hovorilo o cene 110 miliónov dolárov (3,27 miliardy korún podľa priemerného kurzu za rok 2006). Získaniu akcií však v minulosti bránili spory medzi ruskou administratívou a americkým vedením Yukos Finance. V kauze Jukos bolo viac ako 20 súdnych pojednávaní. Niektoré stále prebiehajú.
Kúpa 49 percent akcií je dôležitá aj preto, lebo štát môže prísť o 34-percentný podiel v spore s východoslovenským podnikateľom Ignácom Ilčišinom. Aj bez týchto akcií by tak mal štát v spoločnosti väčšinu.
(kr)
Fakty o Transpetrole
n Vznik spoločnosti sa spája s výstavbou južnej vetvy ropovodu Družba v šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
n Hlavným odberateľom ropy u nás je Slovnaft, odoberá asi polovicu ropy, ktorú prepraví Transpetrol cez územie Slovenska. Druhú polovicu prepravuje spoločnosť do Česka.
n Je schopný prepravovať aj ruskú ropu na územie Maďarska, pretože v Šahách sa Družba rozvetvuje na dva smery.
n Je schopný prepraviť ročne 20 miliónov ton ropy cez Slovensko. V súčasnosti sú jeho kapacity využité na niečo viac ako 50 percent.
(kr)
Autor: 1931
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.