Japonec Cutomu Yamaguči videl bomby zvrhnuté na Hirošimu i Nagasaki. Teraz to uznala aj japonská vláda.
TOKIO. Cutomu Yamaguči je možno najšťastnejším mužom na planéte. Alebo najnešťastnejším. Oficiálne miesta totiž potvrdili, že je jediným človekom, ktorý prežil oba jadrové útoky na Japonsko počas druhej svetovej vojny.
Šiesteho augusta 1945 bol dvadsiatnik Yamaguči na obchodnom rokovaní v Hirošime. V rovnaký deň vydal americký prezident Harry Truman príkaz, aby na mesto zvrhli bombu Little Boy. Yamaguči ohluchol na jedno ucho a utrpel viaceré popáleniny. Výbuch však prežil a na druhý deň sa vrátil domov. Do Nagasaki. Na toto mesto dopadol jadrový úder 9. augusta. "Myslel som si, že ten hríb oblakov ma prenasleduje," povedal denníku The Independent.
Úrady to uznali až teraz
Útoky zabili viac ako 200-tisíc ľudí, najmä civilistov, a zamorili rozsiahle územie radiáciou. Cutomu Yamagučimu (93) už dávnejšie prináležal štatút "hibakuša", ktorým japonská vláda označuje ľudí, čo prežili jadrový útok. Vláda im platí zdravotnú starostlivosť a zaplatí pohreb. Oficiálne miesta však boli doteraz presvedčené, že Yamaguči prežil "iba" Nagasaki. Teraz uznali, že aj Hirošimu.
"Moje záznamy sa stali oficiálnymi. Aj keď zomriem, budú mladej generácii pripomínať hrôzy bombardovania," zdôrazňoval pre AP Yamaguči. "Nerozumiem len, prečo ľudia dokážu stále vyvíjať podobné zbrane." dodal pre Independent.
(tp)
Autor: 1931
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.