Dnes bude duel kandidátov pokračovať v televízii Joj. Radičová chce ďalej reagovať pokojne. Gašparovič svoje omyly nekomentoval.
BRATISLAVA. Ivan Gašparovič sa rozhodol ísť do televíznych debát s Ivetou Radičovou útočnejšie ako v diskusiách pred prvým kolom. V prvom televíznom dueli v televízii TA3 použil viac nepravdivých argumentov, a zvolil konfrontačný štýl debaty.
Keď mu napríklad Radičová pripomínala, že pred piatimi rokmi vyhral nad Vladimírom Mečiarom v Bratislave a na južnom Slovensku a vtedy takáto volebná mapa jeho priaznivcom neprekážala, Gašparovič ju presviedčal, že v Bratislave ani v Košiciach nevyhral. Údaje Štatistického úradu hovoria, že víťazom bol on.
Útok a obrana
Radičová sa v debate osobou svojho protivníka zaoberala podstatne menej, odpovedala pokojne. Gašparovič takmer stále držal pult pred sebou, občas sa mu triasli ruky.
"Ja vám to vysvetlím," povedala mu napríklad pri debate o SMK. Keď sa ohradil, že mu skáče do reči, dvakrát povedala: "Nech sa páči, pán prezident." Jeho invektívy prijímala pokojne a neodpovedala rovnakým spôsobom, hoci mala viac príležitostí. Keď sa pýtal, či je prezidentkou celebrít, nepripomenula mu, že aj jeho vo volebných šotoch podporujú celebrity.
Gašparovič presviedčal, že pracovať v Slovenskej akadémii vied za socializmu bolo to isté, ako učiť na vysokej škole. Keď mu Radičová hovorila, že v SAV pracovalo viac disidentov, Gašparovič hovoril, že to bolo nomenklatúrne pracovisko.
Prezident útočil aj na podporovateľa Radičovej Jána Krstiteľa Balázsa, o ktorom povedal, že ani nie je kňaz. Balázs je pritom františkánsky kňaz.
Ako svoju výhodu prezident vyzdvihol, že nie je členom politickej strany, zatiaľ čo Radičová je podpredsedníčka SDKÚ. Zo strany vystúpim, ak budem zvolená, tak ako ste to spravili aj vy, reagovala.
Gašparovič odvetil, že z HZD vystúpil ešte pred zvolením. Skutočnosť? Vystúpil - ale až po zvolení.
"Vzhľadom na to, čo vieme z kampane, nás to neprekvapilo," povedal o štýle prezidenta šéf Radičovej volebného štábu Ján Füle. Povedal, že sa budú ďalej držať svojej stratégie, ktorá je o "geste podanej ruky". Útočenie považuje za kontraproduktívne.
Prezident by mal podľa neho spájať, a nie rozdeľovať. Práve príklad celebrít Füle pripomína ako príklad toho, že Gašparovič sa sám usvedčil z pokrytectva a nepotreboval na to ani Radičovú. Gašparovičov hovorca Marek Trubač na otázky týkajúce sa prezidentových vyhlásení neodpovedal. Nezdvíhal telefón, nereagoval na sms ani na e-mail.
Debaty priťahujú
Radičovej taktiku chápe aj politológ Grigorij Mesežnikov. Myslí si, že voličov, ktorí by možno čakali ráznejšie ohradenie sa proti Gašparovičovým klamstvám, už presvedčila a nemala by ich stratiť. Naopak, môže získať nerozhodnutých, ktorí váhajú.
V ďalších debatách sa podľa Mesežnikova bude ešte priostrovať. "Gašparovič sa asi ukáže ako ešte väčší nacionalista," odhaduje politológ.
Debaty sú pre divákov príťažlivé. V nedeľu večer ju na najmenej sledovanej televízii TA3 pozeralo asi stotisíc divákov, čo je asi raz toľko, ako na tej istej televízii pri debate štyroch najvýznamnejších kandidátov pred prvým kolom.
Diskusie v ostatných televíziách pozerá niekoľkonásobne väčší počet divákov, kandidáti ich považujú za najdôležitejšie.
Autor: mt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.