takmer 400-tisíc ľudí.
BRATISLAVA. Slovensko sa tento rok dočká historicky prvého prepadu ekonomiky v novodobej histórii. Od roku 1993 ešte nezažila ekonomika nijaký celoročný pád, hoci pred desiatimi rokmi balansovala na nule. Podľa našich informácií by Národná banka vo svojej najnovšej predpovedi mala na tento rok počítať s mínusom, presné číslo sa nám však zistiť nepodarilo.
Hospodársky prepad na Slovensku už vo svojich predpovediach naznačilo niekoľko komerčných bánk, no zatiaľ ani jedna z verejných inštitúcií. UniCredit bank predpovedá polpercentný pokles, ČSOB hovorí o jednom percente, ING Bank dokonca takmer o dvoch percentách.
Horšia ako vlani
Prepad ekonomiky rozšíria rady tých, ktorí sa budú tento rok mať horšie ako vlani. Či už pre pokles platov, alebo preto, že sa stanú nezamestnanými. Ekonómovia hovoria, že pri poklese hospodárstva okolo jedného percenta môže miera nezamestnanosti stúpnuť až na vyše 12 percent.
V súčasnosti je to mierne pod desiatimi percentami. Vo februári bolo na úradoch práce 258-tisíc ľudí. Na konci roka by to mohlo byť aj vyše 320-tisíc. Nie je vylúčené, že to bude ešte horšie. Nedávna prognóza Commerzbank, ktorá nemeckej ekonomike predpovedá pokles o šesť až sedem percent, neveští nič dobré. Viacerí ekonómovia to označujú za krajný scenár. No ak by sa naplnil, viditeľne by to zasiahlo aj Slovensko. Nemci sú totiž najväčšími odberateľmi našich tovarov.
"Slovenská ekonomika je do veľkej miery závislá od zahraničného dopytu, najmä od nemeckého, ktorý sa podieľa na našom zahraničnom obchode vyše dvadsiatimi percentami," povedala ekonómka Poštovej banky Eva Sárazová.
Ak by sa Nemcom "darilo" tak, ako očakáva Commerzbank, nezamestnanosť by sa u nás mohla podľa ekonóma ČSOB Mareka Gábriša priblížiť k 15 percentám. To by znamenalo rozšírenie zástupu nezamestnaných takmer na 400-tisíc ľudí. Nebolo by to síce ako na začiatku tisícročia, keď popri odstraňovaní dosahov tretej Mečiarovej vlády stúpla nezamestnanosť takmer na 20 percent. Pre mnohých nezamestnaných by to však bola oveľa ťažšia situácia ako vtedy.
Hypotéky to sťažia
"Dosah recesie môže byť na niektorých ľudí horší ako pred ôsmimi rokmi, lebo teraz sú mnohí z nich zaťažení aj hypotekárnymi úvermi, ktoré vtedy ešte neboli také rozšírené," povedal Gábriš.
Kríza zasahuje aj rozpočet. Príjmy výrazne zaostávajú za vlaňajškom. Ministerstvo financií odhaduje, že schodok verejného rozpočtu prekročí úniou povolené tri percentá HDP. Gábriš si myslí, že by to mohli byť aj štyri percentá.
Autor: lj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.