Po období neistoty a strachu o svoju budúcnosť pokračuje príbeh tímu Brawn GP rozprávkovou cestou.
MELBOURNE/KOŠICE. Štvrtého júla 1954 prepisoval tím Mercedes Benz novodobú históriu F1. Úradujúci majster sveta Juan Manuel Fangio, ktorého nemecký tím "ukradol" tímu Maserati, sa spolu so svojím kolegom Karlom Klingom postarali o senzáciu, keď pri prvom štarte nového tímu získali nielen prvé dve miesta na štarte, ale dokonca v rovnakej zostave prešli aj cieľom! Motoristický svet sa skláňal s úctou a na podobný okamih sme si museli počkať päťdesiatpäť rokov!
Môžu za to len difúzory?
Keď nešťastný Ross Brawn v decembri krútil hlavou nad náhlym rozhodnutím japonskej centrály automobilky Honda, ktorá sa rozhodla opustiť svet F1, tak mu nikto neveril, keď začal tvrdiť, že je to škoda hlavne preto, lebo tím postavil víťazné auto. Tri mesiace však práve Ross Brawn s Nickom Fry držali morálku tímu a pokračovali v práci na aute, ktoré bolo ich jedinou kartou. A v Melbourne sa ukázalo, že správnou. Po spochybnených testoch sa v ostrej konfrontácii potvrdilo, že biele autá krehkého tímu sú naozaj bezkonkurenčne najrýchlejšie a právom si v kvalifikácii, a neskôr aj v pretekoch, vybojovali dvojité víťazstvá. Ukázalo sa, že pôvodný tím Honda vlani sezónu úplne vypustil a viacej ako rok sa venoval príprave nového auta. Oplatilo sa. Dnes majú chlapci z Brackley, vďaka vycibrenej aerodynamike, poriadny náskok. No a hoci zlé jazyky tvrdia, že im výhodu dáva hlavne diskutabilná konštrukcia zadného difúzoru, tak v prípad Barrichella, ktorý po kolízii v úvode pretekov poškodil práve zmieňovaný difúzor, sa ukázalo, že to nebude iba v difúzore. Auto totiž nestratilo rýchlosť ani s poškodeným aerodynamickým prvkom a dokázalo sa vrátiť na čelo pretekov (hoci mu trochu pomohli aj problémy ostatných).
Ostal im len dlhý nos
Konkurencia sa hnevá a podáva protesty proti trom tímom, ktoré zvolili iný postup ako oni. Toyota i Williams si však správnosť svojho riešenia dali odobriť FIA a tak prvý oficiálny protest komisári automobilovej federácie už Melbourne zamietli. Odvolacie konanie je preto stanovené na 14.apríla, kedy sa definitívne potvrdia, alebo zamietnu pochybnosti okolo difúzorov. Nateraz však zostáva jasné, že tri tímy sa vďaka chytrým hlavám svojich inžinierov postarali o riešenie, ktoré im prinieslo úžasný výsledok. Jenson Button s monopostom brawn suverénne kraľoval počas celého víkendu a jeho kolega Barrichello mu dôstojne sekundoval. To, aké silné je riešenie zadného difúzora, ktoré niektorí prirovnávajú k Champmanovmu riešeniu vnútornej aerodynamiky z konca sedemdesiatych rokov, potvrdzuje tím Toyota. Jeho piloti boli totiž po kvalifikácii potrestaní diskvalifikáciou a museli štartovať z pitlane. Aj napriek tomu však Trulli prešiel cieľom ako tretí a Glock o dve miesta za ním! Výborné preteky odjazdil aj Rosberg s williamsom, keď ho o lepšie umiestnenie pripravili až záverečné problémy s pneumatikami. Nové pravidlá teda priniesli nový prístup a poprehadzovali štartové pole. Pre diváka sa tak stalo to najlepšie, čo sa mohlo stať, no tímy s dlhým nosom hľadajú všetky prostriedky, aby situáciu zvrátili.
Najviac sa červenali Červení
Za posledných desať rokov sme si zvykli na priamu konfrontáciu medzi Ferrari a McLarenom. Tímami s najväčšími zdrojmi a potenciálom. Zrazu sa však karta otočila a veľkí sú zaskočení. Ferrari dokonca zaknihoval najhorší výsledok za posledných sedemnásť rokov, keď do cieľa nedošlo ani jedno jeho auto. Vraj v Sepangu bude všetko inak, tvrdí prezident Montezemollo. Nám sa však zdá, že Maranello sa po rokoch hojnosti bude musieť trochu uskromniť. A v podobnom svetle sa ukázal aj tím McLaren. Jeden jeho pilot nedokončil a Hamilton sa iba vďaka priazni osudu a svojim kvalitám nakoniec vyštveral na milosrdnú debnu pre bronzového. Aj to však len preto, že Trulliho potrestali za predbiehanie za sejfty karom. Samotné preteky veľa vzrušenia nepriniesli a najdôležitejšou udalosťou bola kolízia Vettela a Kubicu, ktorí sa v zápalistom boji o druhé miesto tri kolá pred cieľom vzájomne vyradili. Obaja však ukázali, že aj s nimi treba počítať, pretože Vettelov Redbull RB5 jazdil aj bez čarovných difúzorov konkurencieschopné preteky a Kubica mu statočne kontroval. Či to nebola iba náhoda, nám už tento víkend potvrdia preteky v malajskom Sepangu, ktorý je oveľa štandardnejším okruhom, než akým je Melbourne Park.
Z výsledkovej listiny
25.GP Austrálie 2009 (58 kôl - 307,574 km): 1. Button (V. Brit./Brawn GP) 1:34:15,784 h, 2. Barrichello (Braz./Brawn GP) + 0,807 s, 3. Hamilton (V. Brit./McLaren-Mercedes) + 2,914, 4. Timo Glock (Nem./Toyota) + 4,435, 5. Fernando Alonso (Šp./Renault) + 4,879, 6. Nico Rosberg (Nem./Williams) + 5,722, 7. Sébastien Buemi (Švajč./Toro Rosso) + 6,004, 8. Sébastien Bourdais (Fr./Toro Rosso) + 6,298. (PP: Button - brawn mercedes 1:26,202 (221,465), NK: Nico Rosberg - williams toyota 1:27,706 (217,668) v 48. kole, Viedli: 1. - 58. kolo Button.). Priebežné poradie jazdcov (1/17): 1. Jenson Button 10 bodov, 2. Rubens Barrichello 8, 3. Lewis Hamilton 6, 4. Timo Glock 5, 5. Fernando Alonso 4, 6. Nico Rosberg 3, 7. Sébastien Buemi 2, 8. Sébastien Bourdais 1. Pohár konštruktérov (1/17): 1. Brawn GP 18, 2. McLaren-Mercedes 6, 3. Toyota 5, 4. Renault 4, 5. Williams a Toro Rosso po 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.