Pátranie po fľaši ho pripravilo o trhák

Sportnet|2. apr 2009 o 00:00

V tejto sezóne sa zatiaľ pri jej úvode vytrvalcovi košického Obal servisu Miroslavovi Vankovi naozaj darí. Čo štart, to víťazstvo, hoci v poslednom

prípade to nebolo presne tak. V rámci 4. ročníka bratislavského mestského maratónu získal titul majstra Slovenska v polmaratóne (v poradí tretí), hoci celkovo dobehol "až" tretí.

KOŠICE. Skúsený vytrvalec si trošku aj pofrflal.

Zbytočne zazmätkoval

Svoje meniny chcel v ideálnom počasí osláviť na trati, ktorá mu však príliš nevyhovuje, nielen prvenstvami, ale i lepším časom. No zradila ho občerstvovačka na pätnástom kilometri. "Až mi rozum zastával nad tými zmätkami, keď som to videl spätne v televízii. Možno bola aj moja chyba v tom, že som nedohliadol na to, aby fľaše, ktoré sú označené, boli presne tam, kde mali byť," vrátil sa ku kurióznemu momentu tento Martinčan. Prvé dve občerstvovacie stanice fungovali, no na ďalšej, keď bol vpredu vedno s Etiópčanom Erkolom a Ukrajincom Fiskowiczom a snoval plány, kde by mohol zaútočiť na víťazstvo (v stúpaní na starý most mienil nasadiť trhák), začal márne zháňať svoj nápoj. "Stratil som azda dvadsať sekúnd a zazmätkoval som. Mal som to nechať tak, súperi mi medzitým ušli," poznamenal účastník OH v Atlante, ktorý napriek narušenému pitnému režimu dobehol bez problémov a krízy. Nebyť detinskej chyby a následnej straty, určite by viac vzdoroval celkovému lídrovi z Afriky. "Vlani sa mi prihodilo na iných pretekoch niečo podobné, vtedy bola horúčava a tiež som zastal, vyšiel z tempa."

Chce stlačiť čas

Napokon mu v cieli v Bratislave namerali čas 1:06:28 hod., pričom rátal, že by sa mohol dostať pod hranicu 1:06. Čo mu nevyšlo teraz, to si chce vynahradiť v zostávajúcich mesiacoch sezóny. Príležitosti na to bude mať, prezradil, že by sa rád priblížil k hranici 1:05. "Vážnejšie štarty ma čakajú hlavne v jeseni. Veľa si sľubuje od účasti na polmaratónskej trati v Nemecku. Pravdaže, na polmaratóne v rámci Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach by som tiež nechcel chýbať," dodal lanský víťaz tejto akcie. V tomto roku sa už hrdí aj tromi titulmi z majstrovstiev Slovenska v krose, čo bolo prvé významné podujatie po lanských zápoleniach. Vyhral medzi míliarmi, vytrvalcami aj v družstvách. "V krose som uprednostňoval skôr krátke trate, teraz som urobil výnimku a podarilo sa mi vybojovať i premiérový primát," poznamenal najlepší slovenský atlét spred 11 rokov, ktorý v roku 1998 sa zviditeľnil ôsmym miestom na 5000 m v Budapešti. Najbližšie sa predstaví na Národnom behu Devín - Bratislava, kde už šesťkrát zo svojich ôsmich štartov nenašiel premožiteľa a iba raz neskončil na stupni víťazov. "Na kratších trasách okolo desať kilometrov mi to vyhovuje. Či si trúfnem na obhajobu prvenstva? Uvidíme podľa konkurencie." Inak, Vanko je držiteľom i traťového rekordu 34:52 min.