Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Lyžiari dali bodku za sezónou na Štrbskom Plese

Posledný marcový víkend na Štrbskom Plese patril lyžiarom-bežcom. Športovci i organizátori sa stretli na záverečnej - tretej časti majstrovstiev

Slovenska v bežeckom lyžovaní (predchádzajúce dve časti sa konali 10. januára na Štrbskom Plese a 7. - 8. marca na Skalke pri Kremnici).

Sobota - súťaž dvojčlenných štafiet

ŠTRBSKÉ PLESO. Prvý deň pretekári absolvovali súťaž dvojčlenných štafiet tzv. americkým spôsobom - na trati sa členovia štafety po absolvovaní príslušných úsekov striedali. Na štart všetkých vekových kategórií sa postavilo spolu 146 lyžiarov, ktorí vytvorili 73 dvojčlenných štafiet. Súboje mali vysokú športovú úroveň, pretože okrem výkonnostných lyžiarov sa ich zúčastnili nielen reprezentanti Slovenska v bežeckom lyžovaní, ale i slovenskí reprezentanti v biatlone, vrátane olympionikov. Podujatie prebiehalo pri teplote vzduchu nula stupňov Celzia, teplota snehu dosahovala jeden stupeň pod bodom mrazu.

Najdramatickejšia bola súťaž v kategórii mužov, kde o prvenstvá a medailové umiestnenia bojovalo spolu dvanásť dvojíc. Absolvovali 2x4x1 km. Víťazstvo si vybojovala štafeta ŠKP Štrbské Pleso, ktorú tvorili slovenskí reprezentanti Martin Bajčičák a Michal Malák. Celkový súčet ich časov dosiahol 18:59,6 min. Spoločnosť na stupni víťazov im robili štafety biatlonových reprezentantov Slovenska z Dukly Banská Bystrica. Druhú priečku obsadili Miroslav Matiaško a Matej Kazár (19:10,9 min.) a tretie miesto patrilo Martinovi Otčenášovi a Dušanovi Šimočkovi (19:11,2 min.). Zaujímavosťou je, že individuálny najrýchlejší čas na jednotlivých úsekoch dosiahol Peter Mlynár - člen ŠKP Štrbské Pleso (1:48,0 min.), ktorý bol o vyše dve sekundy rýchlejší od Martina Bajčičáka (1:50,3 min.). Spolu s oddielovým kolegom Davorínom Škvaridlom im však v súťaži štafiet patrilo až celkové štvrté miesto celkovým súčtom časov 19:33,6 min. V kategórii žien na 2x3x1 km dominovala štafeta ŠKP Štrbské Pleso v zložení Lucia Klimková - Jana Sedláková celkovým súčtom časov 18:06,1 min. pred duom z Kremnice - Zuzana Buchalová, Zdenka Ošusová (18:22,9 min.) a dvojicou biatlonistiek z KB Osrblie Lucia Šimová - Paula Fialková (18:39,8 min.).

V mládežníckych kategóriách si tituly vybojovali: st. dorastenky 2x3x1 km: ŽP Šport Podbrezová - Adriana Hôrčíková, Katarína Kupcová (19:18,7 min.), st. dorastenci 2x3x1 km: Jasná L. Mikuláš - Dušan Gregor, Peter Iľanovský (15:38,4 min.), ml. dorastenci 2x2x1 km: Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky - Andrej Hegeš, Miroslav Šulek (11:19,8 min.), ml. dorastenky 2x2x1 km: ŠKP B. Bystrica - Katarína Valaštanová, Nikola Lapinová (12:53,7 min.), st. žiaci 2x3x0,5 km: Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky - Ján Nociar, Ján Koristek (12:06,2 min.), st. žiačky 2x3x0,5 km: Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky - Monika Belková, Ľubica Kubišová (12:46,9 min.), ml. žiaci 2x2x0,5 km: Tatran Hybe - Marek Brezina, Patrik Barbierik (8:24,5 min.), ml. žiačky 2x2x0,5 km: Jasná L. Mikuláš - Aneta Smerčiaková, Hana Leštanová (9:01,8 min.).

Nedeľa - súťaže v dlhých behoch

Druhý deň patril súťažiam v dlhých behoch. Pretekári si mohli zmerať sily v priamych súbojoch, pretože vo všetkých kategóriách sa uskutočnili hromadné štarty. V kategóriách dospelých, juniorov a dorastu lyžiari bežali voľnou technikou, v žiackych kategóriách klasickým spôsobom. Teplota vzduchu dosahovala štyri stupne Celzia, teplota snehu bola presne na bode mrazu. Na štart všetkých vekových kategórií sa postavilo spolu 109 súťažiacich, z ktorých v cieli bolo klasifikovaných 103.

Najvyššiu úroveň mala súťaž v kategórii mužov na 30 km, kde až sedmička pretekárov dosiahla úroveň prvej výkonnostnej triedy. Súboj o prvenstvo zvádzali slovenskí reprezentanti v bežeckom lyžovaní a v biatlone. Víťazne z neho vyšli lyžiari - špecialisti. Zvíťazil Martin Bajčičák z ŠKP Štrbské Pleso časom 1:20,09 min. pred svojím oddielovým kolegom Michalom Malákom, ktorý dobehol so stratou 7,3 sekundy. Tretiu pozíciu a bronzovú medailu si vybojoval biatlonista Dušan Šimočko z Dukly Banská Bystrica (1:20:17,9 min.). Medzi juniormi na 30 km bol najrýchlejší biatlonista Tomáš Hasilla zo ŽP Šport Podbrezová časom 1:30:14,5 min. V kategórii žien a junioriek na 15 km dominovala slovenská reprezentantka Alena Procházková z Banskej Bystrice časom 44:17,8 min. Tretie miesto v absolútnom poradí a zároveň prvenstvo v kategórii junioriek patrilo Lucii Klimkovej z ŠKP Štrbské Pleso časom 49:32,8 min. V kategórii starších dorastencov na 15 km dosiahlo úroveň prvej výkonnostnej triedy až jedenásť bežcov. Zvíťazil Michal Polačko z Kremnice (42:31,5 min.) V kategórii starších dorasteniek na 10 km dominovala domáca pretekárka Jana Sedláková z ŠKP Štrbské Pleso časom 33:16,1 min. Početné štartovné pole (23 mladých lyžiarov) sa zišlo v kategórii mladších dorastencov na 7 km. Najrýchlejší bol Andrej Segeč (Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky) časom 20:45,6 min. V kategórii mladších dorasteniek na trati dlhej 7 km zvíťazila Barbora Klementová z KL Nováky (23:43,4 min.) Žiaci boli rozdelení do vekových kategórií podľa rokov narodenia.

Tituly si vybojovali: st. žiaci nar. 1995 - 5 km: Peter Oravec - ŠKP B. Bystrica (18:46,7 min.), st. žiaci nar. 1996 - 5 km: Ján Koristek - Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky (18:18,3 min.), st. žiačky nar. 1995 - 5 km: Ľubica Kubišová - Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky (19:29,4 min.), st. žiačky nar. 1996 - 5 km: Lucia Matušková - KL Nováky (20:13,5 min.), ml. žiaci nar. 1997 - 3 km: Marek Brezina - Tatran Hybe (10:26 min.), ml. žiaci nar. 1998 - 3 km: Marián Mališ - Lyžiarsky klub Detvianska Huta-Látky (11:38,4 min.), ml. žiačky nar. 1997 - 3 km: Hana Leštanová - Jasná L. Mikuláš (11:34 min.), ml. žiačky nar. 1998 - 3 km: Terézia Jančíková - ŠK Štrba (13:39 min.).

Trojice najúspešnejších pretekárov vo všetkých vekových kategóriách boli odmenené vecnými cenami.