že prémia sa znížila na 1000 eur, čo je nesporne dôsledkom faktu, že sociálni inžinieri z vlády nadhodnotili mieru dotácie, ktorá je potrebná, aby manipulácia ceny vyvolala dostatočný záujem. Takto, na vlastnej hlúposti poučení, prišli na to, že by mohol stačiť aj o tretinu znížený objem peňazí. Keby si lepšie obzreli predtým Nemecko, kde pri podstatne vyššej príjmovej hladine bohato stačilo šrotovné 2500 eur na hlavu, nemuseli vyhodiť až miliardu (Sk) z rozpočtu na prvé kolo.
Samozrejme, na štátnu šrotovaciu dávku, v akejkoľvek verzii, je každá koruna nieže škoda, ale hriech. K základným argumentom, ktoré už spomenuté boli dávnejšie, teda že vzhľadom na dominantne exportnú orientáciu domácich výrobcov nezvyšuje šrotovné ani slovenskú zamestnanosť, ani HDP, a že ide "len" o špekuláciu s dopytom, treba priradiť ešte ďalší dôvod, dokonale paradoxný. Práve v čase krízy sa viac ako inokedy zvyšuje osobné riziko pre tých, ktorí neodolajú štátnym 1500 (1000) eurám ani za tú cenu, že na zvyšok si musia vziať úver. Je zrejmé, že reč nie je o skupine "horných desaťtisíc", ale, povedzme, nižšej strednej vrstve, z ktorej sa v prípade straty zamestnania či zníženia príjmu, a ešte s dlhmi na krku, otvára rýchla cesta do sociálneho prepadliska.
Veľký úspech šrotovného, ktorého víťazné ťaženie sa prehnalo už aj Rakúskom a neodolá mu zrejme ani Česko, má triviálne vysvetlenie: Politici objavili v šrotovnom opatrenie, ktorého účinky sú hmatateľné takpovediac okamžite. Absolútne odmietanie, či aspoň minimálne skepsa ekonómov sú im vzduch, podstatné je, aby ľudia videli, že oni Fico, Paroubek, Faymann a tutti quanti chumaji dajú peniaze a starajú sa. Koho zaujímajú také drobnosti, že za tie isté peniaze si ľudia jednoducho nekúpia niečo iné, čo by inak uprednostnili?? Alebo, že v zlých časoch obetujú úspory, ktoré sa im neskôr, keď nepôjde o nový voz, ale základné prežitie na slušnom štandarde, môžu veľmi zísť?
Šrotovné nespasí ani Nemecko, hoci tam naozaj prechodne udržiava zamestnanosť i HDP (teda spomaľuje pokles o nejaké promile), v malom však symbolizuje celú "metodiku" liečenia krízy politikmi. Krátkodobý efekt stojí nad dlhodobou racionalitou presne tak, ako môžeme vo veľkom vidieť aj na pseudoopatreniach, na akých sa v Londýne práve zhodla honosná schôdzka G20. Jediný algoritmus, ktorým sa riadia, je nalievanie ďalších peňazí do dier, ktoré vznikli z nadspotreby, a efektné gestá smerom k sprísneniu tej či onej regulácie. O vlastnej zodpovednosti, napríklad za to, že automobiliek je na svete veľa aj preto, lebo oni desaťročia podporovali kultúru žitia na dlh, neutrúsia ani slovo. Závislosť všetkých ekonomík na produkcii a odbyte automobilov je zrejmá. Dotácia typu šrotovného je však príznačná aj tým, že zápas o umelé udržanie dopytu tam, kde zákazník momentálne nemá záujem, svedčí o snahe udržať systém v jeho márnotratnej podobe i cez túto krízu, ktorá práve ukazuje, že to nie je možné. A to je najväčší problém.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.