Na včerajšom summite USA-EÚ v Prahe padlo niekoľko dôležitých záverov a prísľubov zo strany amerického prezidenta Baracka Obamu smerom k Európe.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Obama tak zavŕšil svoju historickú návštevu našich západných susedov.
PRAHA. Americký prezident Barack Obama prisľúbil včera lídrom Európskej únie, že Spojené štáty sú pripravené s nimi spolupracovať v boji proti hrozbám klimatických zmien. Požiadal ich rovnako o podporu vo viacerých oblastiach a podporil vstup Turecka do EÚ.
Na summite USA-EÚ v Prahe Obama vyzval európske krajiny, aby prijali niektorých väzňov z vojenskej základne Guantánamo a pomohli tak uzavrieť kontroverzný väzenský tábor, ktorého zrušenie nariadil do začiatku budúceho roka.
Apeloval tiež na pomoc pri udržaní tlaku na Irán s cieľom zastaviť jeho nukleárne zbrojné ambície, ako aj na spoluprácu s Ruskom v boji proti šíreniu jadrových zbraní. Lídri USA a EÚ podľa Obamu musia tiež spoločne vyvíjať úsilie o stabilizáciu Afganistanu, aby zabránili teroristickým útokom na svojich územiach.
Odkaz EÚ: Príjmite Turkov!
Obama sa na obede s predstaviteľmi 27 členských krajín EÚ okrem toho vyslovil za pokračovanie rozširovania Európskej únie a prijatie Turecka do nej. Tento krok by podľa neho bol pozitívnym signálom voči moslimskému svetu, s ktorým by sa Západ mal usilovať o väčšiu spoluprácu a bližšie vzťahy. Turecko, člen NATO, je po Českej republike ďalšou zastávkou Obamu na jeho terajšej zámorskej ceste. Turecko sa dlho snaží o vstup do EÚ, ktorý podporovala aj predošlá vláda vo Washingtone.
Odpor voči prijatiu prevažne moslimskej, aj keď oficiálne sekulárnej krajiny, však panuje vo viacerých veľkých členských štátoch únie ako sú Francúzsko a Nemecko, najmä medzi konzervatívcami. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy na summite toto odmietavé stanovisko potvrdil, keď vyhlásil, že jeho dlhodobý postoj proti prijatiu Turecka "sa nezmenil a nezmení sa". Nesúhlas s tureckým členstvom je podľa neho spoločný pre "ohromnú väčšinu" krajín EÚ.
Koniec jadrovým zbraniam
Obama včera vyzval aj k ukončeniu jadrového zbrojenia. Atómové zbrane považuje za najväčšiu hrozbu súčasnosti, preto USA budú stáť na čele snáh o zbavenie svetu jadrového arzenálu, ktorý chcú postupne vylúčiť zo svojho obranného systému. "Celé 20. storočie sme bojovali za slobodu, dnes bojujeme za bezpečnosť pre celý svet," povedal americký líder ešte pred summitom v prejave tisícom ľudí zhromaždených na pražskom Hradčanskom námestí.
Zastavenie jadrového zbrojenia a kontrola nukleárnych aktivít je podľa Obamu súčasťou boja proti terorizmu. Veľkú hrozbu totiž predstavuje možnosť, že teroristi by sa mohli dostať k jadrovým zbraniam. V súvislosti s hrozbou nukleárnych zbraní spomenul Obama aj KĽDR aj Irán.
Podpora radaru v Česku
Česká vláda zostala včera presvedčená o potrebe vybudovania protiraketového radaru na
svojom území aj po tom, ako americký prezident vyhlásil, že sa rozhodol projekt napriek ruským námietkam presadiť. "Sme presvedčení, že protiraketový systém je nevyhnutný a že bude
skôr či neskôr uvedený do prevádzky," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Zuzana Opletalová. "Radar by tu mal byť, pretože je to systém, ktorý nás ochráni pred určitým typom ohrozenia, ktoré tu existuje," dodala.
Komentáre hovorkyne českej diplomacie prišli po tom, ako Obama vo svojom prejave prisľúbil presadzovanie vybudovania protiraketového systému, ktorého súčasťou je aj základňa v Poľsku. Obama vyhlásil, že Irán predstavuje pre medzinárodnú bezpečnosť stále "hrozbu" a že Praha a Varšava doteraz preukázali množstvo "guráže".
Český premiér Mirek Topolánek komentoval výroky Obamu, ktorý varoval pred jadrovou hrozbou z Iránu a s touto otázkou spojil aj budúcnosť projektu amerického protiraketového štítu v Európe. Podľa Topolánka sa projekt protiraketovej obrany nekončí. Premiér zároveň obhajoval postoj svojej vlády, ktorá podporuje, aby bol radar v rámci projektu USA v ČR postavený.
(tasr/sita/afp/reuters)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.