K zvoleniu staronového prezidenta výrazne dopomohli severovýchodné okresy. Ľudí presvedčilo aj to, že Gašparovič "cíti sociálne".
BRATISLAVA. K tradičným baštám vládnych strán Hornej Nitre, Hornému Považiu, Kysuciam a niekoľkým okresom Banskobystrického kraja sa v prezidentských voľbách výrazne pridalo aj severovýchodné Slovensko.
Vo všetkých desiatich severovýchodných okresoch získal kandidát Smeru a SNS Ivan Gašparovič v 2. kole volieb viac ako 70 percent, v okresoch Medzliaborce, Snina a Sobrance dokonca nad 80 percent. Cez 70 percent získal ešte v Starej Ľubovni, Sabinove, Bardejove, Svidníku, Stropkove, Vranove nad Topľou, a Humennom.
Okrem týchto desiatich susediacich okresov dosiahol staronový prezident na východe cez 70 percent ešte v jednom okrese - spišskej Gelnici.
Veriaci a ľavičiari
Výrazne lepšie výsledky ako celoslovenský priemer dosiahol Gašparovič v týchto okresoch aj v 1. kole, všade získal nadpolovičnú väčšinu, v okresoch Svidník, Medzilaborce, Snina a Sobrance dokonca nad 60 percent.
Sociológ Vladimír Krivý upozorňuje, že podobne sa voliči v týchto okresoch správali aj v minulosti.
Jedenásť východoslovenských okresov, v ktorých Gašparovič jasne dominoval (vrátane Gelnice), spája aj podobný výsledok z posledných parlamentných volieb v roku 2006. Vo všetkých drvivo zvíťazil Smer, vo väčšine z nich dosiahol cez 40 percent, v Medzilaborciach dokonca získal cez 53 percent. V celoštátnom súčte pritom presvedčil len 29,14 percenta zúčastnených voličov.
Nadpriemerné výsledky v týchto okresoch dosiahli aj KSS a KDH. V šiestich z týchto jedenástich okresov by sa komunisti stali parlamentnou stranou.
Krivý hovorí, že politický systém na Slovensku dlhodobo stojí na troch pilieroch - nacionálnom, sociálnom a náboženskom. "Tu sa stretávajú všetky tri piliére, aj keď protimaďarská karta tu zrejme predsa len účinkuje o čosi menej ako v tradičných slovenských nacionalistických regiónoch."
Ivete Radičovej tu naopak podľa sociológa väčšmi uškodila kritika kňazov a debata o interrupciách, keďže ide o "hlboko religiózne a konzervatívne okresy". Gašparovič si voličov v jednom z najchudobnejších regiónov získal podľa Krivého aj zdôrazňovaním sociálneho rozmeru svojej politiky.
Juh patril Radičovej
Juh východného Slovenska, podobne ako celé južné Slovensko, volil inak. Radičová zvíťazila v Rožňave, Košiciach-okolí, všetkých štyroch košických okresoch aj v Trebišove.
Účasť v oboch východoslovenských krajoch bola najnižšia na Slovensku - v Prešovskom kraji dosiahla 47,75 a v Košickom kraji len 45,97 percenta. Celoštátna účasť sa vyšplhala na 51,67 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.