pátrajú po nezvestných. Premiér však odmieta cudziu pomoc.
L'AQUILA. Pár hodín po zemetrasení už sedel vo vrtuľníku a zo vzduchu zisťoval rozsah katastrofy. Zrušil aj svoju plánovanú cestu do Moskvy, len aby mohol mať pod palcom všetko, čo sa v zdevastovanom regióne Abruzzo bude diať.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi včera ako prvý informoval médiá o najnovšom vývoji záchranných prác v postihnutých oblastiach. „Zemetrasenie si vyžiadalo 207 obetí, pätnásť ľudí je nezvestných," citoval premiéra denník Corriere della Sera.
Berlusconi odmieta pomoc
Prírodné katastrofy dokážu preveriť dôveru voličov. George Bush vie o tom po hurikáne Katrina svoje. Berlusconi nezaháľal a nešetril sľubmi. Jeho vláda schválila na pomoc postihnutému regiónu 30 milió?nov eur, ďalšie peniaze chce čerpať z fondov únie.
„Budem tu každý deň, pripravený slúžiť. Je to súčasť mojej práce a moja povinnosť," citovala ho agentúra ANSA. Premiér a šikovný obchodník obyvateľom Abruzza sľúbil, že pri L'Aquile nechá vyrásť nové moderné mestečko a že dohliadne, aby sa rekonštrukcia toho starého udiala čo najrýchlejšie.
V dedinke Onna, kde po zemetrasení neostal doslova kameň na kameni, však mnohí obrátili svoju zlosť práve na premiéra.
„Kde je Berlusconi? Je to všetko jeho vina. Prečo nedal odhlasovať zákon o sanácii starých domov?," povedal agentúre AFP starý muž s rukou v sadre.
Berlusconiho kritizovala aj opozícia. Premiér totiž odmietol ponúknutú zahraničnú pomoc, najmä špeciálne záchranné tímy, z ktorých mnohé už dorazili do Talianska.
„Sme schopní reagovať na potreby, sme hrdý národ a máme prostriedky. Ďakujeme, ale vystačíme si sami," citoval Berlusconiho denník La Stampa.
Po tom, ako mu pomoc ponúkol telefonicky aj americký prezident Barack Obama, Berlusconi prijal jeho ponuku s podmienkou. „Zajtra spíšeme inventár budov, ktoré treba zrekonštruovať. Ak chcú USA naozaj prevziať zodpovednosť za rekonštrukciu kultúrnych pamiatok a kostolov, radi príjmeme túto pomoc," citoval ho denník Corriere della Sera.
Líder ľavicovej opozície Dario Franceschini vládu vyzval, aby akúkoľvek pomoc prijala. Poukázal na to, že Taliani rovnako pomáhali napríklad Turecku, Grécku či Nemecku.
Berlusconi čelí po silnom zemetrasení aj tlaku aktivistov, ktorí spochybňujú jeho plány na postavenie mostu cez Messinskú úžinu, ktorý by spojil pevninu so Sicíliou.
Seizmológovia varujú
Na silné tektonické pohyby upozorňujú viacerí vedci. „Taliansko sa každý rok rozšíri o jeden milimeter a to zvyšuje tlak na geologické zlomy v Apeninskom pohorí," povedal denníku Libération seizmológ Pascal Bernard.
Talianski seizmológovia už inštalujú desiatky nových meracích prístrojov v oblasti, aby mohli presnejšie predvídať zvýšenú tektonickú aktivitu. „Chceme lepšie monitorovať druhotné otrasy vzhľadom na ich čas a magnitúdu," povedal agentúre ANSA seizmológ Claudio Chiarabba.
Záchranári včera pokračovali v pátraní po nezvestných. Z pod trosiek sa im podarilo vytiahnuť viac než 150 ľudí živých. V meste L'Aquila dostali spod sutiny na povrch 24ročnú študentku Martu Valenteovú po viac než 23 hodinách od zasypania.
Viac než 17tisíc ľudí, ktorí prišli o strechu nad hlavou, sa uchýlilo v provizórnych stanových táborov. Tisícky ľudí z celého Talianska im cez internet ponúkalo ubytovanie zadarmo.
--- ZÁCHRANÁRI ---
Hrdinovia na štyroch labkách
Jedinou šancou nájsť niekoho pod troskami bol často len vycvičený pes.
L'AQUILA, BRATISLAVA. Yuri, Laka či Athos. Záchranári radi prezrádzali ľuďom, vytiahnutým spod trosiek mená tých, ktorým vďačia za život. Desiatky špeciálne vycvičených psov prehrabávali v zdevastovaných mestách regiónu Abruzzo sutiny po zrútených domoch. Hľadali pod nimi zavalených ľudí.
„Ďakujem," nezabudla svojmu hrdinovi povedať žena v meste Tempera, ktorú po tridsiatich hodinách pod troskami našli práve vďaka psovi. „Vedeli sme, že je tam, pretože pes sa z toho miesta nepohol a stále štekal a vrtel chvostom," povedal denníku La Repubblica 23ročný alpinista Marco Iovenitti.
Aj zvieratá však potrebovali pomoc. Organizácia Aidaa na ochranu zvierat uviedla, že v regióne sa po zemetrasení potuluje až päťtisíc opustených zvierat. Mnohé sa po otrasoch zbehli na námestia, kde sa cítili v bezpečí pred padajúcimi domami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.