súdom.
BRATISLAVA. Hoci prípad týrania rómskych mladíkov na košickej policajnej stanici všetci odsudzujú, len málokto z politikov otvorene tvrdí, že by mal policajný prezident Ján Packa alebo minister vnútra Robert Kaliňák odstúpiť. Oni sami rezignovať nechcú.
Premiér Robert Fico (Smer) sa straníckeho kolegu Kaliňáka zastal. „Predseda vlády predsa nebude odvolávať ministra, ktorý zaviedol nový, prísnejší režim a robí doteraz najrazantnejšie kroky na očistenie PZ SR," odkázal po hovorcovi. Novinári sa ho chceli pýtať už ráno a aj po zasadnutí vlády. Otázkam sa vyhol. Na otázku, ako vníma počinanie polície, neodpovedal.
Ku škandálu sa sám od seba nevyjadril ani prezident Ivan Gašarovič. Po otázkách novinárov cez hovorcu incident odsúdil. Šéf parlamentu Pavol Paška týranie „striktne odsúdil" tiež až po otázke.
Páchatelia bez súdu
Sám Kaliňák správanie policajtov odsúdil. Odmieta ale, že by išlo o systémový problém s rasizmom v polícii. Sedemkrát počas 10minútového vystúpením po rokovaní vlády hovoril o „individuálnom zlyhaní" policajtov. Hoci uznáva, že policajti nemôžu samovoľne trestať podozrivých, až päťkrát v súvislosti s rómskymi chlapcami hovoril o „pouličných zlodejov a lupičoch" alebo „páchateľoch". Nikto z nich za to odsúdený nebol.
Šéf bezpečnostného výboru parlamentu Rudolf Pučík zo SNS hovorí, že Kaliňák bude v rámci svojich právomocí určite reagovať a konať, „aj keď niesť politickú a morálnu zodpovednosť za 21 000 policajtov je úloha nesmierne ťažká".
Exminster vnútra Martin Pado (SDKÚ) tvrdí, že by mal okamžite odstúpiť Packa i Kaliňák. Odmieta vysvetelenie Packu, ktorý nechce odstúpiť kvôli tomu, že čin nespáchali jeho priami podriadení. „Na neho sa vzťahujú len činy, ktorých sa dopustia videprezidenti?"
Kaliňák odpovedá otázkou, prečo SDKÚ nežiadala odchod svojho ministra vnútra Ivana Šimka, keď za jeho úradovania policajti umučili Róma Karola Sendreia.
„Nemyslím si, že v tomto okamihu je dôvod na rezignáciu ministra Kaliňáka," myslí si podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni si s názorom na odstúpenie počká, ako udalosť vyhodnotia na ministerstve vnútra.
Ani bývalý minister Vladimír Palko (KDS) nehovorí, že by mal policajný prezident alebo minister odstúpiť. „O Kaliňákovi som sa už pred dvoma rokmi vyjadril, že sa nikdy nemal stať minstrom vnútra. Ľudia chceli nejakú vládu, tak nech ju majú a nech pokojne premýšľajú." Povedal, že ho Kaliňák po nástupe obviňoval z udržiavania atmosféry strachu na ministerstve. „Zdá sa, že teraz tam už naozaj nikto strach nemá - z ničoho. Je mi z toho smutno."
Podľa Bélu Bugára z SMK sú „Packa aj Kaliňák za to zodpovední, minimálne z toho hľadiska, že pomohli vytvoriť takúto atmosféru". Jendnoznačné stanovisko k tomu, či by mali byť odvolaní, bude mať po tom, ako sa dozvie, či napríklad v Košiciach boli náznaky policajnej brutality. „Pokiaľ áno, znamená to, že kompetentní s tým nič nerobili".
Fico odvolávať chcel
R. Fico, ešte ako opozičný poslanec, vyzýval ministra vnútra na odstúpenie dvakrát. Prvýkrát v januári 2002, potom, ako zástupca riaditeľa trenčianskej kriminálky pri dopravnej nehode usmrtil matku a jej 15-mesačné dieťa. Fico odvolanie ministra Ivana Šimka (SDKÚ) zdôvodňoval aj prípadom belgického ministra vnútra, ktorý abdikoval potom, čo z väzenia ušiel pedofilný vrah. Na okamžitú rezignáciu vyzval Fico Šimka o pár dní znova, potom, ako opitý policajt z Trebišova zapríčinil ďalšiu tragickú nehodu.
Druhýkrát žiadal Fico hlavu ministra vnútra Palka (KDH) v lete 2004, keď vyšla najavo strata telefonických nahrávok, ktoré mali slúžiť ako dôkaz v prípade úplatkárskej aféry račianskeho starostu Pavla Bielika (KDH). „Keby som bol na mieste predsedu vlády, tak minister už nie je ministrom," tvrdil.
Autor: knm, tom, mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.