minulosti, zvýšených zásob dreva a podielov porastu v rubnom veku.
BRATISLAVA. Rezort pôdohospodárstva však upozorňuje, že nemalú úlohu na zvýšení objemu ťažieb zohrávajú prírodné katastrofy, v dôsledku ktorých stále narastá podiel náhodných ťažieb. Najväčším problémom lesného hospodárstva pri obhospodarovaní lesov na Slovensku sú práve náhodné ťažby. Ich podiel predstavoval v minulom roku 62,9 %.
"Najviac poškodenou drevinou najmä podkôrnym hmyzom bol smrek, z ktorého vyrobené sortimenty boli na trhu s drevom najmenej žiadané, respektíve ich cena prudko poklesla," konštatujú rezorty pôdohospodárstva, hospodárstva a financií v informácii o ťažbe dreva, jeho spracovaní a vývoze do zahraničia. Najvýraznejšie sa podiel náhodných ťažieb v dôsledku katastrof prejavil v roku 2005. Vtedy sa totiž spracovávala veľká kalamita z Vysokých a Nízkych Tatier.
Objem ťažieb bude ďalej rásť
Objem ťažieb na Slovensku by sa mal podľa MP SR zvyšovať aj nasledujúcich 30 až 40 rokov. Ťažba dreva sa na Slovensku uskutočňuje špecializovanými firmami, podiel takejto ťažby dosahuje 94 %. "Len 6 % ťažby sa realizuje technickými prostriedkami vlastníkov lesov," konštatuje ministerstvo.
"V roku 2008 sa zo Slovenska vyviezlo surové drevo v hodnote 95,6 milióna eur (2,88 miliardy Sk). Surové drevo na priemyselné spracovanie vykazovalo podľa dokumentu pri vývoze rastúci trend. A to v hodnotovom vyjadrení. Avšak v hmotnosti bol trend klesajúci a rástla aj priemerná cena vývozu. Dovoz surového dreva na
priemyselné spracovanie vykazoval rastový trend podobne ako priemerná cena dovozu," dodávajú autori informácie.
Obhospodarovatelia lesov v roku 2008 na vývoz realizovali 3,9 % z celkových dodávok drevnej hmoty. Podiel štátnych organizácií lesného hospodárstva v pôsobnosti rezortu pôdohospodárstva bol na realizovanom vývoze 2,3 %.
(tasr)
Autor: V Tbilisi sú demonštrácie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.