priamo od premiéra. Fico totiž po štyroch mesiacoch objavil dôvody, prečo je nepekné vyhlasovať tendre z nástenky. Buď Janušekovi zem ľahká, ale my si radšej ukážme, že prečo je kradnutie v priamom prenose síce najškaredší, ale nie jediný spôsob rozhadzovania peňazí v politickom procese.
Nový zákon o "stimuloch" pre výskum a vývoj, ktorý prichádza zo skvelej dielne rezortu školstva (teda tej, odkiaľ máme napr. famózne "učebnicové" paragrafy), si vzala pod kritiku slovenská opozícia. Prečo nie, to je jej úloha. Tri výplaty na to, že ak Mikolaj tvrdí, že "pravidlá prideľovania budú nastavené prísne a nikto nebude neoprávnene zvýhodňovaný", tak v zákone musia byť minimálne štyri spôsoby, ako dostať prostriedky k pokrvným bratom, sestrám i iným príslušníkom širšej straníckej a podnikateľskej rodiny. Nič v zlom, poznáme sa. To, čo na Janušekovi (a ďalších) môže prekvapovať (menej otužilých) je spôsob, ale nie úloha, ktorú mal plniť pre pozadie, ktoré zostáva, odvolanie-neodvolanie, "stabilné" i rovnako "náročné".
Opozícia tvrdí, že nie zákon ako taký je nezmyselný, ale chybu vidí v tom, že naň "v čase hospodárskej krízy nebudú peniaze". Hahaha. Chcelo by sa zvolať, pánboh zaplať za krízu, inak sa nedoplatíme my... Problém je hlbší od toho, aby sme srandovali. Má dve roviny. Prvou je, že keď Robert Fico vyhlásil šetrenie na štáte, ktoré sa mu veľmi nedarí, táto kríza bola v plienkach. Najnovšie čísla NBS i Štatistického úradu posúvajú celý svet verejných financií do, takpovediac, paradigmaticky inej reality, v ktorej by mali všetky zákony, čo akýmsi spôsobom zakladajú nové míňanie, byť zmrazené. V situácii, keď nie je jasné, či deficit rozpočtu dosiahne štyri a pol (Počiatkova správa pre Brusel), päť, šesť či nebodaj deväť percent, sú už len myšlienky na nové subvencie číre bláznovstvo a manifest nekompetencie. Opozícia sa však ešte strachuje, že nebudú peniaze... A Mikolaj ubezpečuje, že má "odložené", hoci údajne venoval na úspory Ficovi už 24 miliónov eur...
"Nekrízová" rovina leží vo fakte, že napriek módnemu velebeniu vedy, výskumu a vzdelania, kým tento sektor nebude reformovaný od pivnice po povalu, zostáva len typickým vrecom, ktoré dno nemá. Tému "znalostnej ekonomiky" (a pod.) má najmä SDKÚ vysoko v marketingovom pláne, avšak kým slovenské školstvo nemá jednu inštitúciu medzi prvými 500 napr. v šanghajskom rebríčku (alebo The Times), tak všetky tieto dotácie sú minuté rovnako efektívne, ako tie z "nástenkového tendra". Hrať sa na vedu a výskum vynikajúco znie, avšak kým na Slovensku neexistuje jedna budova, ktorá by si zaslúžila meno "univerzita", dovtedy sú všetky prostriedky, vyťahované z verejných zdrojov, len úzky záujem ľudí, ktorí nevedia dostať za uhorský rok jeden citát do zdrojov typu Nature či Science.
Ešteže majú Mikolaja, ktorý ich nenechá zahynúť v tejto kríze.
PETER SCHUTZ
"Chcelo by sa zvolať, pánboh zaplať za krízu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.