Premiéra spoločnosti Finnair v Košiciach
Nedávno sme na tejto strane uverejnili informáciu o premiérovom pristátí dopravného lietadla typu Embraer ERJ-195 na košickom medzinárodnom letisku. Dnes môžeme informovať o ďalšej premiére na tomto letisku tentoraz ale nejde o prvé pristátie nejakého nového typu lietadla, ale o prvé pristátie lietadla leteckej spoločnosti, ktorá sa doteraz na košickom letisku "neukázala". Tou spoločnosťou je fínska letecká spoločnosť Finnair, ktorá pred veľkonočnými sviatkami priviezla do Košíc skupinu našich pracovníkov, podieľajúcich sa vo Fínsku na výstavbe jadrovej elektrárne.
Šiesta najstaršia
Spoločnosť Finnair je šiestou najstaršou nepretržite fungujúcou leteckou spoločnosťou na svete. Túto spoločnosť založil 1. novembra 1923 Bruno Lucander, a to pod názvom Aero. V roku 1946 získal väčšinový podiel v tejto spoločnosti fínsky štát a spoločnosť začala na svojich lietadlách používať nápis Finnish Air Lines. V roku 1953 začala spoločnosť používať marketingový názov Finnair, pričom k oficiálnej zmene názvu spoločnosti na Finnair došlo až v roku 1968. Z histórie spoločnosti spomenieme už len dátum 14. februára 1953.
Convair 340
V ten deň totiž priletelo do Helsínk prvé z objednaných lietadiel Convair 340. Išlo o dvojmotorové lietadlo (s piestovými hviezdicovými motormi), ktoré bolo na tú dobu veľmi moderné. Finnair bol prvou európskou spoločnosťou, ktorý si u dnes už neexistujúcej americkej spoločnosti objednal lietadlá tohto typu. Celkovo si Finnair zakúpil osem lietadiel uvedeného typu (resp. modernejšej verzie 440 Metropolitan). Posledný Convair skončil v novembri 1980, po 27 rokoch služby, vo Fínskom leteckom múzeu. Prečo spomíname z množstva rôznych typov lietadiel, ktoré Finnair v svoje histórii používal, práve lietadlo typu Convair 340 resp. 440?
Úprava v retroštýle
Je to preto, lebo v roku 2008, pri príležitosti 85. výročia svojho založenia, nechal Finnair "namaľovať" jedno zo svojich moderných dopravných lietadiel typu Airbus A319 do takej farebnej úpravy, akú "nosievali" na trupe lietadlá typu Convair v 50. rokoch minulého storočia. Toto lietadlo v originálnej "retro" farebnej úprave vykonalo do konca minulého roka niekoľko desiatok "retroletov" do mnohých európskych destinácií. Pri týchto letoch boli posádky a palubný personál oblečení do dobových uniforiem, podávali sa dobové jedlá a aj o zábavu cestujúcich bolo postarané v retroštýle.
Strieborný vták
No, nebudem to ďalej naťahovať náhoda chcela, že do Košíc priletel práve tento unikátny airbus Finnairu, ktorého trup má úpravu v retroštýle. Celý trup lietadla je natretý lesklou kovovou farbou (doslova pohroma pre fotografov...), s modrými pruhmi a nápisom Finnish Airlines. Lietadlo dostalo príhodný názov Silver Bird, teda strieborný vták. "Tristodevätnástka" Finnairu, ktorá priletela do Košíc, má poznávaciu značku OH-LVE a jej úplné typové označenie je A319-112. Toto lietadlo má výrobné číslo 1791 a svoj prvý let uskutočnilo 5. augusta 2002, a to s nemeckou poznávacou značkou D-AVYS (konečné úpravy lietadiel A319 pred ich odovzdaním odberateľom sa robia v hamburskom závode firmy Airbus). Spoločnosť Finnair prevzala toto lietadlo 22. augusta 2002.
Jedenásť tristodeväťnástok
Finnair má v súčasnosti 11 lietadiel typu A319. Celkovo má Finnair okolo 63 lietadiel, pričom prevažujú lietadlá, vyrobené firmou Airbus (okrem spomenutého typu A319 sú to typy A320, A321, A330 a A340). Stručne možno ešte spomenúť technické údaje lietadla A319. Toto lietadlo patrí do rodiny lietadiel, odvodených od základného typu A320. Do tejto rodiny patria aj lietadlá typu A318 a A321. Základným rozdielom medzi lietadlami tejto rodiny je rozdielna dĺžka trupu a teda rozdielna prepravná kapacita (od 100 do 220 cestujúcich). Inak sú lietadlá prakticky rovnaké a môžu ich pilotovať piloti s jednou typovou kvalifikáciou, čo je veľkou výhodou pre letecké spoločnosti.
Revolučné ovládanie
Lietadlo A320 prinieslo do konštrukcie dopravných lietadiel revolučnú novinku v podobe digitálneho elektroimpulzného riadenia (v angličtine nazývaného celkom vtipne fly-by-wire, čiže doslova lietanie prostredníctvom drôtov). Pri tomto druhu ovládania neexistuje mechanické (lanové, pákové, či hydraulické) prepojenie medzi ovládacími prvkami, ktorými pilot lietadlo riadi, a riadiacimi plochami lietadla (napr. smerové či výškové kormidlo).
Pákové ovládače namiesto volantu
Ďalšou novinkou, ktorú "tristodvadsiatky" a z nej odvodené typy priniesli do sveta leteckej dopravy, je to, že pilot neriadi lietadlo pomocou klasického "volantu", ale pákovými ovládačmi, pripomínajúcimi počítačové joysticky. Tie sa nazývajú "sidesticky", pretože sú umiestnené na bokoch (side) pilotnej kabíny (veliteľ ovláda svoj sidestick ľavou rukou, druhý pilot pravou). Lietadlo má aj tzv. sklenený cockpit, ktorý je namiesto klasických ručičkových prístrojov vystrojený multifunkčnými farebnými displejmi. Prototyp lietadla A320 vykonal svoj prvý let 22. februára 1987, a jeho prvým užívateľom sa v marci 1988 stala spoločnosť Air France.
Skrátili trup
Typ A319 vznikol skrátením trupu základného typu A320 o sedem modulov. Dĺžka lietadla sa tým skrátila na 33,84 m. Rozpätie ostalo na nezmenenej hodnote 34,09 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je okolo 76 ton. Kabína pre cestujúcich má dĺžku 23,77 m a šírku 3,7 m a pri tesnom usporiadaní sa do nej vojde až 156 sedadiel (pri štandardnom usporiadaní v dvoch triedach je v lietadle 124 sedadiel). Na pohon lietadla slúžia dva motory CFM56, ktoré sa dodávajú v rôznych verziách (teda s rôznym maximálnym ťahom).
Až 77 miliónov dolárov
Lietadlá pre Finnair majú motory s ťahom po 104,53 kN. Prvé lietadlo A319 vykonalo svoj prvý let 25. augusta 1995 a prvou spoločnosťou, ktorá lietadlo tohto typu nasadila na svoje linky, bola (v apríli 1996) švajčiarsky Swissair. Lietadlo A319 má cestovnú rýchlosť okolo 833 km/h a jeho dolet je až 6 900 kilometrov. Cena lietadla sa vlani pohybovala v rozmedzí (podľa vybavenia) od 63 do 77 miliónov dolárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.