nástenkového tendra. Murín splnil úlohu, murín môže odísť. A keďže život, vrátane štrukturálnych, kohéznych a iných fondov beží ďalej, na post ministra nastupuje zasvätenec nad zasvätencov, šéf agentúry regionálneho rozvoja, teda spoluautor a spolurazič tunela, čo "nepríjemnosť" spôsobil. Veľmi pekne. Vitajte v slovenskej džámáhiriji.
Menovanie Igora Štefanova (nemýliť so Štefancom!, to je SDKÚ!), ktoré prichádza fakticky obratom, politicky avizuje relatívne silnú pozíciu Jána Slotu voči premiérovi. Relatívne preto, lebo hovoríme o Smer-SNS-HZDS, čo znamená ignorovať skutočnosť, že v každej inej koalícii na svete, ktorá funguje na princípe nutnosti politickej dohody viacerých strán, by predseda vlády nemohol predsedovi strany len tak oznamovať svoje rozhodnutie. Iste, mohli byť aj skôr dohodnutí, ako pred rokom v prípade Izáka (životné prostredie). Napokon, práve tento Štefanov je najlepšie svedectvo, že nejaký kompromis, či už na koaličnej rade, alebo predtým, uzavrieť museli. Ak totiž Fico akceptoval Štefanova pri plnom vedomí, že faktické spolupáchateľstvo na nástenkovom tendri mediálny rev okolo kauzy vôbec neutíši, ale presne naopak, tak tým dal na známosť, že so Slotom nevie či nechce pozametať tak, ako to dokázal s Mečiarom (Veľký Slavkov). Vynechajme špekulácie typu, že predseda Smeru nechce ohrozovať dvojčlennú koalíciu po júni 2010, keďže v akejkoľvek úvahe platí, že Slota ťahá za kratší koniec (Fico môže obcovať takmer s kýmkoľvek). Fakt je ten, že z akýchsi dôvodov, ktoré pokladal za vážnejšie ako rozhorčenie a hnev nad nomináciou človeka de facto rovnako zodpovedného ako Janušek, premiér prijal Slotov argument, že na rezorte výstavby musí byť "jeho človek".
Aby sme teda parafrázovali hovorcu Ondruša, mení sa osoba, ale nie "obsah a princípy politiky". SNS z niečoho žiť potrebuje a Fico berie na vedomie, že rezort výstavby je veno, ktoré jej patrí za účasť v koalícii, aká je premiérovi najmilšia. Na rozdiel od HZDS, ktorému "privatizáciu" pôdohospodárstva nedoprial a boje o pozemkový fond zdobia ich spolužitie doteraz. Odtiaľ Mečiarove výkriky, že "klientelizmus ako Brno" (eventuálne New York).
No. Diviť sa či desiť zase veľmi netreba. Ak odmyslíme formy obohacovania sa, tak špeciálne na eurofondoch sa nič iného ani nedalo očakávať. Prihrávať "malé domov" ony nielenže umožňujú, ale priam k tomu vyzývajú. Na rôzne "informačné kampane" ("Európsky sociálny fond cesta k vášmu úspechu"), poradenské, mediálne či právne služby si predsa pamätáme aj z iných rezortov i bývalých volebných období... To, že špeciálne SNS (ale i HZDS a Smer) si prikrádajú takpovediac "neeurópskym" spôsobom, je len prejav mentálneho hendikepu, ktorý si priniesli z čias, keď siete "socialistických známostí" a uprednostňovanie členov vyvolenej strany boli normou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.