KOŠICE. Elektronické zariadenie vo forme slúchadla umožní návštevníkom výstav a expozícií vychutnať si individuálny výklad. Turisti budú mať možnosť vybrať si spomedzi dvanástich jazykových mutácií a jeden variant bude pripravený špeciálne pre zrakovo postihnutých.
Nahrávky budú vplývať na psychiku
"Momentálne rokujeme s pražským distribútorom a naším plánom je zakúpiť aspoň desať audio sprievodcov pre priemerne početnú skupinku návštevníkov. Zatiaľ totiž využívame len vlastnoručne nahrané MP3. Pre slepcov bude text oveľa popisnejší, rozšírený o podrobné informácie o veľkosti a tvare daného predmetu. Súčasťou budú napríklad i nahraté zvuky, ktoré predmety vydávajú a celkový dojem bude oveľa viac vplývať na psychiku človeka ako len suchý popis," vysvetľuje riaditeľ STM Eugen Labanič.
Vo svete bežná vec, u nás výnimka
Vo svete sú podobní sprievodcovia samozrejmosťou, na Slovensku sa využívajú len zriedkavo, a to napríklad v Historickom múzeu v Bratislave. Medzi ich najväčšie výhody patrí to, že si návštevník sám volí trasu a dĺžku prehliadky, ktorú môže kedykoľvek prerušiť. Cena jedného nabíjacieho zariadenia s desiatimi slúchadlami sa v týchto dňoch pohybuje okolo 8 400 eur (253 058 korún) a hodinová nahrávka v jednom jazyku 1 500 eur (45 189 korún).
"Zrakovo postihnutí návštevníci v našom múzeu nie sú výnimkou a majú záujem o naše expozície. V súčasnosti im vychádzame v ústrety zhusteným výkladom," dodáva riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.