VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Pred pätnástimi rokmi ich na uliciach nebolo vídať vôbec, dnes rastú ako huby po daždi.
Boxov na výdaj zásielok je v metropole východu toľko, že ich umiestňovanie už bude podliehať jednotnej regulácii. Inšpirujú sa stratégiami z Česka aj Bratislavy.
Zisťovali sme, ako je to aj inde.
Hlava-nehlava
Nielenže sú novodobým synonymom reklamného vizuálneho smogu, kvôli ich umiestneniu často trpí aj zeleň naokolo a chodníky určené len pre peších.
„Pri niektorých boxoch je problematické zásobovanie. Keď má kuriér desať minút na vyloženie balíkov, tak zaparkuje čo najbližšie, aj keď pritom prejde cez chodníky, trávu alebo tesne okolo zastávky. Do týchto trás by mali byť aspoň umiestnené veľké kvetináče, aby sme zabránili prechodu dodávok,“ hovorí starosta košickej Furče Dominik Babušík (nezávislý).

Nevedia, koľko ich je
Košický poslanec Miroslav Špak (nezávislý) na mestskom zastupiteľstve predložil návrh, aby mesto do decembra vypracovalo stratégiu na umiestňovanie boxov.
Jeho návrh bol jednohlasne prijatý. Mesto musí najprv zmapovať situáciu a spočítať všetky boxy na výdaj zásielok na svojom území.
Podnet mestu riešiť pravidlá pri osádzaní balíkomatov dali poslancovi dizajnéri Peter a Mira Maukš zo štúdia Maukš, ktorí sú aj členmi Iniciatívy za modernú architektúru. Tá sa zaoberá mapovaním a ochranou architektúry druhej polovice 20. storočia a verejným priestorom ako takým.

Zrástli s umeleckým dielom
Za jeden z najhorších príkladov považujú súsošie boxov medzi Jumbom a hotelom Jasmin na Hutníckej 22, ktoré sa nachádza tesne pod keramickým dielom sochára Imricha Vaneka z roku 1967.
Z balíkoboxov už vzniká samostatná ulička. Na pohľad sa boxy stali vizuálnou súčasťou diela.
„Je to veľmi nevhodné riešenie, robí to Košiciam hanbu. Je to akoby ste dali jeden balíkobox pod Immaculatu. V tom prípade by asi ľudia pochopili, že je to nevhodné,“ vraví Peter Maukš.
Stratégia mesta by preto mala vymedziť aj minimálnu vzdialenosť boxov od umeleckých diel a historických pamiatok.

Zakrývajú historickú fasádu
Druhým negatívnym príkladom sú boxy pred ubytovacím zariadením Villa Park v parku na Komenského ulici.
„Boxy zakrývajú historickú fasádu budovy, vyslovene ju špatia, ale predovšetkým zasahujú do spoločného verejného parku, ktorý je určený na zábavu a oddych, čím narúšajú jeho pôvodnú funkciu. Park nenarúšajú len samotné balíkomaty, ale aj zvýšený pohyb zásobovacích pracovníkov a ľudí, čo si prídu vybrať zásielku. Jednoducho, balíkomaty do parkov nepatria.“
Na to nadväzuje aj počet parkovacích miest, ktorých je na Komenského ulici dlhodobý nedostatok. Miesta okolo balíkomatov sa zahusťujú a degradujú vizuálne aj komunikačne.
Pri Mlynskom náhone
Balíkomatov, ktoré sú v Košiciach umiestnené na rekreačnej zeleni, teda v rozpore s charakterom územia, je množstvo.
„Vznikajú tak škaredé monokle na území mesta, ktoré aj bránia výhľadu na pamiatkovo chránené budovy. Doručovacie spoločnosti ich osadzujú, kde príde, nie je na to žiaden regulatív,“ vraví poslanec Špak.

Esteticky nevhodné je aj umiestnenie boxov pri mŕtvom ramene Hornádu vedľa hotela Rokoko. Boxy sú tesne vedľa banneru „Centrum Košíc zaplní žblnkot vody“. Táto časť Mlynského náhonu má byť revitalizovaná v súlade s koncepciou mesta návratu vody do Košíc.
„Raz to bude mesto mrzieť, že balíkoboxy nepodchytilo skôr a že kazia vizuál novej tváre Mlynského náhonu,“ uviedla Mira Maukš zo štúdia Maukš.
Problém podľa nej tkvie aj v tom, že boxy sú väčšinou na súkromných pozemkoch a majiteľ pozemkov na ich osadení zarába. „ Je to ako lavína. Keď sa niekde objaví jeden balíkobox, o chvíľu tam určite pribudnú aj ďalšie,“ dodáva Maukš.

Štvrtá priečka
Najväčší hráč na našom trhu, Packeta, má na Slovensku 2 317 Z-Boxov. AlzaBoxov je na našom území viac ako 900, SPS prevádzkuje 707 balíkomatov, GLS má viac ako 300 balíkomatov a Slovenská pošta má 236 BalíkoBoxov.
Podľa štatistických údajov sme v rámci Európskej únie krajina so štvrtou najhustejšou sieťou boxov na balíky. Prvú priečku obsadila Česká republika, ktorá sa problémom seriózne zaoberá. Kým začiatkom roka 2024 malo Česko 7 266 boxov, koncom roka ich už bolo viac ako 11-tisíc, čo je nárast o 53 percent.

Najlepšie do obchodných centier
Česká nezisková organizácia Naše kultivované mestá preto vypracovala podrobný manuál pre mestá, ako a kde umiestňovať výdajné boxy. Pravidlá platia aj pre poštové schránky, automaty, nabíjacie stanice na e-bicykle, e-autá a e-kolobežky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.