Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Dostali dotáciu na ohňostroj na Malte. Tabačku rada fondu stopla, v Bielej noci vidí ideológiu

KOŠICE. „Tlieskam ministerkiným nominantom. Prideliť dotáciu na umenie a kultúru niekomu, kto môže prevádzkovať erotický salón, to sme tu ozaj ešte nemali,“ zverejnila bývalá ministerka kultúry vo vláde OĽaNO Natália Milanová.
Reagovala na to, že Rada Fondu na podporu umenia (FPU) schválila dotáciu 20-tisíc eur košickej firme Pyrotechnics activities.
Jej projekt s názvom Prezentácia Slovenska s vizuálnym umením na Malte odborná komisia odporúčala nepodporiť, keďže vyhodnotila, že nespadá do podpornej činnosti fondu. Napriek tomu však rada hlasovaním zmenila návrh odbornej komisie a žiadosť podporila.
Téme sa venovala Jana Ogurčáková.
Spolužiakom na základnej škole rozdal liek na depresiu. Točila sa im hlava a zaspávali

KOŠICE. V jednej zo základných škôl na košickom sídlisku Terasa zasahovala pred dvoma rokmi v januári záchranka. Privolal ju triedny učiteľ, ktorému sa nepozdával zdravotný stav niektorých deviatakov.
Z ich vyjadrení vyplynulo, že jeden zo spolužiakov im rozdal tabletky lieku Neurol. Po ich užití boli malátni a točila sa im hlava. Tiež ich ťahalo na spánok a jeden dokonca v škole zaspal.
Prípad si prevzala polícia, ktorá po krátkom vyšetrovaní obvinila vtedy 16-ročného Petra z prečinu šírenia toxikománie. Minulý týždeň si na košickom mestskom súde vypočul rozsudok.
Aká a o čo v prípade išlo, zisťoval Róbert Bejda.
Nová zastávka je v cyklopruhu, ešte bude aj nebezpečná, tvrdí odborník o košickej zvláštnosti

KOŠICE. V marci osadené nové prístrešky MHD na zastávke Gymnázium Alejová v Košiciach už od začiatku vyvolávajú otázniky. Spolu so stojanmi na bicykle sa nachádzajú uprostred cyklochodníka a zároveň sú ďaleko od najbližšieho priechodu pre chodcov.
Dopravné zmeny sa na Alejovej pri Moldavskej riešia už takmer rok, a to kvôli výstavbe nového odbočovacieho pruhu. Ten povedie do bývalého Všešportového areálu, v ktorom vyrastá predajňa Sconto nábytku. Nový pruh je už dokončený, ale zatiaľ uzavretý.
„Mohli dať priechod ešte ďalej, aby sme sa viac prešli. Najprv treba čakať, kým vás pustia autá zľava, potom dávať pozor, či nejdú električky, potom čakať, kým vás pustia autá sprava. Ani semafory teraz nefungujú, takže je to len na dobrej vôli vodičov, kedy zastavia. Zdržiava to, ale čo už,“ smeje sa Milan, ktorý tade denne prechádza do práce.
Viac sa dočítate v článku Eleny Dankovej.
Nie ruskému zákonu, zabíjaniu civilistov či odklonu od Európy. Východniari idú opäť protestovať

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Východniari budú protestovať vo štvrtok a v piatok v troch mestách.
V Košiciach sa vo štvrtok 24. apríla uskutoční pochod a protest Košice sú Európa.
Pochod sa začína o osemnástej hodine na Dolnej bráne pri budove vedeckej knižnice, kde bude prebiehať aj zhromaždenie a odznejú príhovory hostí. Podujatie pripravilo združenie Košice Spoločne.
„Slovensko je v ohrození, pokračujeme v protestných zhromaždeniach. Robert Fico sa tvári, že je influencer a zverejňuje bizarné videá, v ktorých s úsmevom debatuje s obvineným Norbertom Bödörom na Úrade vlády. Zatiaľ ľudí ožobračuje transakčná daň a v parlamente leží zákon, ktorý kopíruje Putinovo Rusko a má umlčať všetkých aktívnych ľudí. Hovoríme nie ruskému zákonu a vyzývame prezidenta Petra Pellegriniho, aby ruský zákon nepodpísal,“ vyzývajú organizátori k účasti na zhromaždení.
Bližšie informácie a kde ešte sa na východe zaplnia námestia, zisťovala Jana Otriová.
Prípravy na Deň mesta Košice vrcholia. Budú desiatky podujatí, pozrite si program na všetky dni

KOŠICE. Prelom apríla a mája v metropole východu patrí už tradične oslavám Dňa mesta Košice. Tento rok sa koná už 31. ročník. Dvojtýždňový program potrvá od 27. apríla do 11. mája.
Pripravených je 60 hlavných a sprievodných kultúrnych, spoločenských a športových podujatí. Tie sú bezplatné a polovica z nich je interaktívna, vďaka čomu sa do nich môžu návštevníci priamo zapojiť.
Program odštartuje na Košickej detskej historickej železnici úvodnými jazdami parnou historickou súpravou. Do programu sa po rokoch vráti aj obľúbený hraný prepad vláčika.
Kompletný program prináša Klaudia Jurkovičová.
Vyfajčil cigaretu s pervitínom a sadol si za volant. Odhalil ho test na drogy

KOŠICE, BAČKOVÍK. V obci Bačkovík v okrese Košice–okolie zastavila v januári polícia vozidlo Audi A4.
Jeho 23-ročného vodiča Kristiána V. z obce Kecerovské Pekľany podrobila dychovej skúške. Dopadla negatívne.
Keďže vodičov stav sa policajtom nepozdával, absolvoval aj orientačný test na omamné látky. Ten už dopadol pozitívne.
Viac o prípade i súdnej dohre informuje Róbert Bejda.
Meteorológovia vydali pre Spiš a Gemer výstrahu pred búrkami s krúpami

SPIŠ, GEMER. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na štvrtok výstrahu prvého stupňa pred búrkami.
Platí pre takmer celé územie Slovenska, len na východe sa týka Spiša a Gemera.
Konkrétne okresov Poprad, Kežmarok, Spišská Nová Ves, Levoča, Gelnica a Rožňava.
Podrobnejšie o výstrahách informuje Róbert Bejda.
Krimi správy
Tragédia na Domaši. O život vo vodách nádrže prišiel starší muž. Obhliadajúci lekár predbežne konštatoval smrť utopením.
V Tichom Potoku horel dom, jeden človek prišiel pri požiari o život. Škoda bola predbežne vyčíslená na 20-tisíc.
Ďalší opilci za volantom skončili v policajných celách. Jeden nafúkal viac ako tri promile. Druhý narazil do kanálového priepustu.
Rodičom sa vyhrážali zabitím, obaja agresori skončili v policajnej cele. Jeden sa na mamu zaháňal nožom.
Bolo po ňom vyhlásené pátranie. Snažil sa uniknúť mestským policajtom, uviazol v plote. Odovzdali ho kolegom zo štátneho zboru.
Zo skladu v obci ktosi odcudzil finančnú hotovosť vo výške minimálne 10-tisíc eur. Objekt slúži ako sklad potravín.
Ďalšie správy
Kraj a mesto sa dohodli na vysporiadaní budov a pozemkov, niekoľkoročný spor sa skončil. Podľa Majerského ide o rozumnú dohodu.
V plaveckom centre bude vynovená reštauračná časť i ubytovanie pre športovcov. Práce by mali stáť okolo 795-tisíc eur.
Gorali budú mať zastúpenie v komore Rady vlády SR pre národnostné menšiny. Vláda schválila zmeny a doplnenia jej štatútu.
Krajskí poslanci si pripomenuli prvé rokovanie volených zástupcov historickej Košickej župy. Uskutočnilo sa pred 101 rokmi.
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.