Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Trnka promoval top atrakcie, zatiaľ sú len na papieri. Drevení obri a vŕbový labyrint meškajú

GELNICA, HNILČÍK, BREHOV. Košický samosprávny kraj pred rokom schválil dotáciu 190-tisíc eur mestskému podniku Gelnické lesy. Peniaze z výzvy Terra Incognita sú na vyhliadkovú plošinu s oceľovou konštrukciou, ktorá má vyčnievať desať metrov nad terén.
Predtým, než sa v Gelnici pustia do projektu a podpisu zmluvy s krajom, musia mať právoplatné územné aj stavebné rozhodnutie. Územné rozhodnutie získali koncom vlaňajšieho roka.
Vyhliadka má byť hotová do konca októbra tohto roka. Pri týchto projektoch je dobré, ak zhotovitelia stihnú letnú sezónu. V tomto prípade sa to zrejme nepodarí, keďže stavebné povolenie stále nemajú, a to ani po roku od schválenia dotácie.
Po dôvodoch, prečo mešká realizácia významných projektov krajského dotačného programu, pátrala Lenka Haniková.
Slamerka z košického protestu o vláde: Sme jej doživotný bankomat a akoby nás všetkých nenávidela

KOŠICE. „Politika na štyri svetové strany, výsledkom ktorej sú Trumpove clá, ktoré najviac zasiahnu slovenské automobilky. Epidémia slintačky a krívačky, keď minister pôdohospodárstva hrozbu ignoroval,“ vysvetľuje dôvody protivládneho protestu v Košiciach jeden z jeho organizátorov Andrej Klobušník.
Vo štvrtok podvečer prišlo k Dolnej bráne približne 2 000 ľudí, čo je menej ako pri uplynulých zhromaždeniach.
Okrem Košíc sa ľudia zišli aj v Humennom, Liptovskom Mikuláši, Stropkove, Bratislave a Bruseli.
Atmosféru košického protestu približuje Jana Ogurčáková.
Zaútočil na mňa päsťami, lebo vraj robím hanbu, spomínal aktivista na humenskom proteste

HUMENNÉ, STROPKOV. Na východnom Slovensku sa vo štvrtok protestovalo nielen v Košiciach, ale aj v Humennom a Stropkove.
Štvrtkový protest sa niesol v znamení Humenskej výzvy. Tú prijali na zhromaždení pred dvoma týždňami. Vyzýva na „zjednotenie sa širokého demokratického politického, občianskeho i profesijného spektra, aby v hodine dvanástej povedalo veľmi nahlas, rozhodne a slušne, že cesta, po ktorej vedie Slovensko jej súčasný premiér a jeho podivná suita, nie je našou cestou“. Výzvu pripravili humenskí aktivisti a vyslali ju po Slovensku.
O priebehu protestného zhromaždenia v Humennom informuje Jana Otriová.
Za strhnuté kosáky dostali aktivisti najprv podmienky, teraz to súd zmenil na peňažné tresty

KOŠICE. Stretnutie odporcov komunistického režimu v roku 2017 v deň výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy sa skončilo tak, že traja z nich sa pustili do odstraňovania kosákov a kladív. Košický aktivista a výtvarník Ľuboš Lorenz a ďalší jeho sympatizanti 21. augusta strhli z Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov v metropole východu niekoľko týchto symbolov komunizmu.
Po obvinení z prečinu výtržníctva si v lete 2021 Ľuboš Lorenz, Štefan Šefčík a Peter Olejník vypočuli na Okresnom súde Košice I prvý a minulý týždeň na Mestskom súde Košice aj druhý rozsudok.
Informácie zo súdneho pojednávania prináša Róbert Bejda.
Rodičia si vydýchli, ale len na čas. Zrušenie školy pre deti s poruchami učenia sa posúva

KOŠICE. Na Slovensku je sedem liečebno-výchovných sanatórií, jediné na východe Slovenska je v košickej Barci. Štát ich chce pretransformovať na diagnostické centrá.
Vedenie sanatória v Barci v marci rodičom oznámilo, že od septembra už musia deti zapísať inde. Správa ich šokovala, spísali petíciu. Začiatkom apríla si však rodičia detí s narušenou komunikačnou schopnosťou vydýchli, získali aspoň čas. Rušenie zariadenia sa odkladá.
V rámci komplexnej reformy výchovných zariadení predstavilo ministerstvo školstva na čele s Tomášom Druckerom (Hlas) začiatkom roka plán, ktorý mení fungovanie v reedukačných centrách, ale aj v liečebno-výchovných sanatóriách. Podľa rezortu už neplnia svoju pôvodnú úlohu.
Téme sa venovala Elena Danková.
Zlo prišlo spoza východnej hranice. Kruté zaobchádzanie v gulagoch neprežili tisícky ľudí

KOŠICE. Doslova niekoľko dní po skončení druhej svetovej vojny zastihli unavených ľudí, očakávajúcich toľko vytúžené uvoľnenie, opäť smutné a tragické udalosti, spojené s hromadným miznutím občanov Slovenska.
Nepriateľ nezaútočil zo Západu, ale spoza východnej hranice. Sovietsky komunistický režim v priebehu niekoľkých rokoch odvliekol pod rôznymi zámienkami do pracovných a prevýchovných táborov, tzv. gulagov, tisícky otcov, synov, ale aj mnoho žien a dievčat.
Davy ľudí doslova zo dňa na deň zmizli z domu, časť z nich sa vrátila až po niekoľkých rokoch, boli zničení a zlomení.
Na otvorení výstavy „Gulagy – prvé obete komunizmu“, v átriu Múzea obetí komunizmu na Moyzesovej ulici v Košiciach, bol prítomný aj Ľubomír Lehotský.
Zomrel košický advokát a basketbalový nadšenec Alexander Farkašovský

KOŠICE. Rodinu, športovú verejnosť i právnickú obec zasiahla v stredu smutná správa.
Vo veku nedožitých 73 rokov zomrel Alexander Farkašovský, advokát a bývalý basketbalový hráč i funkcionár.
Podľahol onkologickému ochoreniu.
Basketbal hrával od žiackych resp. študentských čias. Bol trénerom, spolumajiteľom a generálnym manažérom basketbalového klubu Cassovia Košice, ktorý bolo desaťročia v extralige.
Spomienku na Alexandra Farkašovského pripravil Róbert Bejda.
Vajíčka do praženice, škrupiny do dlhočiznej reťaze. Humenčania sa pokúsili o rekord

HUMENNÉ. Štyristoštyridsaťštyri metrov a 40 centimetrov. Presne toľko merala reťaz z 8 100 zviazaných vyfúknutých vaječných škrupín. Humenčania ašpirujú na zápis do Knihy slovenských rekordov.
Na myšlienku vyhlásiť pred mesiacom medzi materskými a základnými školami zbierku na vyfúknuté vajíčka prišla majsterka údržby verejnej zelene v Technických službách mesta Humenné Františka Mudra.
Aj keď od samého počiatku výzva „zaváňala“ snahou dosiahnuť slovenský rekord, išlo o viac. „Chceli sme podporiť tradičné hodnoty aj ochrániť prírodu a prispieť k skrášleniu životného prostredia,“ povedala Mudra Jane Otriovej pre Korzár.
Opitý poškodil dvere, policajti ho zadržali. Opravu nezaplatil včas, skončil na súde

KOŠICE. Polícia v jednu májovú noc v roku 2022 zasahovala v košickom centre. V jednom z dvorov na Hlavnej ulici 81 zadržala dnes už 25-ročného Maroša H. preto, že kopol do jedných z dverí a vážne ich poškodil.
Do dvora sa dostal tak, že prekonal jednu zo železných brán, ktoré sa z oboch strán na noc zamykali, aby sa tam nedostal, kto nemal.
Škodu, ktorú Maroš spôsobil spoločenstvu vlastníkov bytov, vyčíslili na 1 200 eur.
Ďalšie správy:

Železničnú nemocnicu v Košiciach preberá od Penty sieť Agel. Na ťahu je Protimonopolný úrad
Rýchlosť v obci prekročil viac ako dvojnásobne. Jazda ho vyšla na šesťsto eur. Namerali ho v Slanskom Novom Meste
V Tatrách spadol starší skialpinista, mal ťažkosti s dýchaním. Pomohli mu horskí záchranári. Zranený muž skončil v nemocnici
V takmer polovici osád nie je ani voda, ani kanalizácia. Problémom sú aj túlavé zvieratá. ZMOS víta takzvané žandárske hliadky
V Košiciach zaznamenali v marci dva prípady vážnej intoxikácie paracetamolom. Nebezpečná výzva sa šíri sociálnymi sieťami
Šoférovali pod vplyvom drog, vyšetrovateľ ich obvinil. Polícia pokračuje v kontrolách na cestách
Cestu za obcou museli úplne uzavrieť, dôvodom je havarijný stav cestného telesa. Cena opravy sa môže vyšplhať na štvrť milióna eur
Šoféroval s takmer tromi promile, narazil do zaparkovaného auta. Riadenie nezvládol ani opitý motocyklista
Šport

Košice vleteli do série ako víchor. Do Zvolena si odnesú dve domáce výhry
Zvolen bol najprv neprítomný, potom neefektívny a na konci nestrieľal. Hecl: Musíme sa nastaviť
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.