VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Podozrivé osoby z prípadu prípravy potenciálneho teroristického útoku na kritickú infraštruktúru na východnom Slovensku boli zaistené a vyhostené. Vyšetrovanie stále prebieha a podnikli sa rýchle opatrenia, aby sa podobným útokom zabránilo. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) to uviedol vo videu na sociálnej sieti.
„Jedna osoba bola vyhostená do Maďarska a druhá bola bezodkladne odovzdaná príslušným orgánom na Ukrajinu v rámci vyhostenia," priblížil minister.

Čo mali spáchať podozriví
Z možnej prípravy útoku, ktorý mal spočívať v zničení alebo znefunkčnení dôležitého energetického zariadenia, konkrétne plynovodu alebo ropovodu, sú podľa neho podozriví dvaja cudzí štátni príslušníci a občan SR.
„Tieto osoby pomocou dronov v bezletovej zóne monitorovali konkrétne objekty energetickej infraštruktúry," doplnil.
Ako podotkol, išlo napríklad o trafostanicu pri obci Veľké Kapušany, kompresorovú plynovú stanicu Eustream Veľké Kapušany, ale aj železničnú stanicu v Kapušanoch, elektráreň Vojany, ďalšie objekty a štátnu hranicu SR z Ukrajiny.
Podľa ministra sa tiež zistilo, že jedna z podozrivých osôb sa s motorovým vozidlom pohybovala aj v blízkosti železničnej stanice Michalovce počas nakladania vojenskej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky na vagóny, ktorú dokumentovala.

Operácia s názvom Vostok
Cielenou aktivitou podozrivých z možného teroristického útoku sa podľa ministra zaoberala operácia s názvom Vostok.
„V priebehu celej akcie, boli zaistené rôzne predmety používané na monitorovaciu činnosť, množstvo telefónov, notebooky, rôzne elektronické vybavenie na nahrávanie obrazu a zvuku, nosiče dát, rušičky signálu, termokamery, nočné videnie, balistická vesta, mapy a ďalšie veci dôležité pre trestné konanie," poznamenal Šutaj Eštok.
Aktuálne podľa neho prebiehajú prípravy ďalších preventívnych opatrení za účelom chrániť územie Slovenska a kritickú infraštruktúru.
Jeden vyhostený pripravuje odvolanie
Ako sa nám podarilo zistiť, jedným z dvojice mužov, ktorých spomínal minister, je aj Vjacseszlav, ktorý od minulého utorka strávil v policajnej cele niekoľko dní. Ide o Ukrajinca, ktorý má aj maďarské občianstvo a udelený trvalý pobyt na Slovensku.
Ako pre Korzár uviedol jeho obhajca Marián Havrila, klient je ešte na Slovensku a v jeho prípade mu bolo doručené rozhodnutie o administratívnom vyhostení z územia Slovenskej republiky do Maďarska, voči ktorému sa chce odvolať.
Druhý zo zadržaných mužov bol podľa našich informácií eskortovaný na hranicu a už je mimo Slovenska.
Krúpa: Pýtam sa, kde sa stala chyba
Podľa poslanca za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Juraja Krúpu po Slovensku zrejme behajú potenciálni teroristi, ktorí sú hrozbou pre našu kritickú infraštruktúru. Ako v pondelok dodal, vyplýva to z toho, že osoby, o ktorých minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar minulý týždeň informovali ako o potenciálnych teroristoch, sudca medzičasom prepustil na slobodu.
„Ja sa pýtam, kde sa stala chyba, 'soudruzi'. Buď SIS nemala dostatočne zdokumentované všetky dôkazové materiály a informácie, alebo polícia zasiahla v zlý čas, alebo to jednoducho bolo len niečo fingované, imaginárne,“ povedal Krúpa.
Podľa neho by bolo žiaduce, aby predstavitelia SIS a ministerstva vnútra dovysvetlili, čo sa vlastne stalo. Vládna koalícia je podľa Krúpu majstrom v šírení strachu a hľadaní rôznych imaginárnych hrozieb pre Slovensko, zatiaľ čo reálna hrozba, ktorá ide z Ruska, je ignorovaná.
Progresívci žiadajú zvolanie mimoriadneho výboru
Rovnako aj Progresívne Slovensko chce od SIS, aby vysvetlila svoje kroky. Žiadajú preto zvolanie mimoriadneho výboru na kontrolu SIS.
Chcú rokovať o informáciách z tlačovej konferencie šéfa SIS Pavla Gašpara a ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka po zasadnutí minulotýždňovej Bezpečnostnej rady.
Člen Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS a predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci uviedol, že informácie o údajnom ohrození kritickej infraštruktúry Slovenska a o bombových hrozbách na školách boli veľmi nejasné a zrejme neviedli ani k zadržaniu predpokladaných páchateľov.
„Od SIS očakávame konkrétnejšie vysvetlenie o tom, či je alebo bola kritická infraštruktúra štátu skutočne ohrozená,” dodal v pondelok Dubéci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.