VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Bývalý poslanec Národnej rady za Matovičovo hnutie OĽaNO György Gyimesi a člen Maďarskej koalície sa stane poradcom ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) v oblasti koordinácie odkanalizovania obcí na južnom Slovensku.
Gyimesiho sme sa preto opýtali, či má skúsenosti s touto problematikou a aký bude jeho prínos v tejto preňho doteraz neznámej oblasti.
Na bager kvalifikáciu nemá
„Neviem, či si predstavujete, že budem chodiť s bagrom, lebo na to skutočne nemám kvalifikáciu. A dokonca nemám kvalifikáciu ani na stavbyvedúceho, to ani vôbec nie je mojou úlohou. Mojou úlohou je identifikovať regióny, kde je akútna potreba budovania novej infraštruktúry vodovodov alebo kanalizácií, a potom to zorganizovať. Pretože nejde o jednotlivé obce, ale celé územné celky, v ktorých je viacero obcí,“ vysvetlil pre Korzár.

Tvrdí, že niektoré obce už majú stavebné povolenie, niektoré aj projekty, niektoré nemajú vôbec nič. Rozdiel je aj v možnostiach obcí financovať si projekt odkanalizovania.
„Treba vyriešiť všetky tieto otázky, aby mala celá koordinácia projektu hlavu a pätu, a to budem robiť ja. Moja úloha sa skončí v momente, keď sa nájde vhodný model ruka v ruke s vodárňami a keď sa schváli objem peňazí pre daný región.“
Stretnutia so starostami
Svoju úlohu poradcu oficiálne prevezme 1. decembra. Hovorí, že aj teraz mu volajú starostovia a nastoľujú mu svoju predstavu.
„O niektorých regiónoch viem, napríklad o juhu Levického okresu, kde vyše 20 obcí nemá ani vodovod. Mal som už aj telefonáty starostov zo Žitného ostrova, aj to budeme riešiť. Je to úloha na osobné stretnutia. Bolo by jednoduché povedať, že vláda vyčlení iks peňazí na daný región a vy si robte, čo chcete. Ale to nemá zmysel. Zmysel to bude mať, keď sa presne identifikuje, aké sú potreby a aké sú možnosti aj z pohľadu vodární,“ obhajuje význam svojej novej funkcie poradcu.
„Keď chceme byť efektívni a regiónom skutočne pomôcť, tak sa to dá urobiť len tak, že sa starostovia koordinujú navzájom aj s vodárňami a s ministerstvom životného prostredia. To bude moja úloha. Nechceme, aby tie peniaze ďalej prepadávali, ako sa to stávalo v minulom volebnom období, ale chceme ich efektívne využiť.“

Kamaráti bez návštev
O ministrovi Tarabovi povedal, že sú kamaráti, majú dobrý vzťah, ale nenavštevujú sa rodinne.
„My sme spolupracovali už od roku 2020, keď bol pán minister opozičným poslancom, ja som bol koaličným poslancom, dokonca sme spolu predkladali aj opozično-koaličný návrh. Pán minister podporil môj návrh zákona, ktorý sa týkal Csemadoku, ja som po dohode s ním a následne po dohode v koalícii predkladal zákon o zvýšení príspevku Matici slovenskej,“ hovorí Gyimesi o začiatkoch spolupráce.
Vyslúžil si už nejednu vlnu kritiky
Gyimesi nie je v politike žiadnym nováčikom. Rodák z Kráľovského Chlmca vyštudoval verejnú správu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach na všetkých troch stupňoch.

„Svoju kariéru som začínal v roku 2005 na colnom úrade v Čiernej nad Tisou, neskôr v Michalovciach na právnom oddelení,“ opísal svoje začiatky v politike syn Juraja Gyimesiho, ktorý bol v minulosti poslancom Federálneho zhromaždenia. Keď vyšla najavo jeho minulosť agenta ŠtB, mandátu sa vzdal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.