Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Košice žiadajú od Doprastavu penále a náhradu škody za stratu eurofondov na Slaneckej

KOŠICE. Takmer pol roka po slávnostnom strihaní pásky na zmodernizovanej a rozšírenej Slaneckej ceste na košickom sídlisku Nad jazerom informoval magistrát o svojom postupe voči zhotoviteľovi, ktorým je spoločnosť Doprastav.
Stavebná firma nedodržala minuloročný decembrový termín dokončenia zákazky, čím mala vzniknúť Košiciam škoda. Prepadla im totiž časť z eurofondov, z ktorých mala byť financovaná prestavba vyše dvojkilometrového úseku, ktorý je súčasťou juhovýchodného vstupu do mesta.
Namiesto decembra 2023 opustili robotníci Slaneckú až v júni nasledujúceho roka. Vedenie mesta v tom čase informovalo, že náklady na projekt predstavovali dovedna 18,5 milióna eur. Pôvodná cena zákazky, s ktorou Doprastav zvíťazil v súťaži v roku 2021, bola na úrovni necelých 12 miliónov.
Téme sa venoval Michal Lendel.
Pod rôznymi zámienkami si napožičiaval stovky tisíc korún. Je vinný, no bez trestu

KOŠICE. V Košiciach pred takmer dvadsiatimi rokmi vyčíňal podvodník, ktorý si od ľudí napožičiaval peniaze a potom ich nevracal. Od niekoľkých dokonca opakovane.
Polícia obvinila Jaroslava Komada (1963) a prokuratúra ho obžalovala z pokračujúceho zločinu podvodu, za ktorý mu hrozilo tri až 10 rokov.
Okresný súd Košice I, ktorý bol vlani zlúčený do Mestského súdu Košice, sa prípadom zaoberal niekoľko rokov. Minulý týždeň vyniesol rozsudok.
O ňom i prípade samotnom informuje Róbert Bejda.
Bol medzi zbitými študentmi, fotil rozpad VPN. Ľudia nechcú počúvať kecy, zhodnotil zhromaždenie

PREŠOV. Dlhé vlasy, brada, v ruke sviečka. Počas zhromaždenia k 35. výročiu Nežnej revolúcie v Prešove stál v prvom rade asi tisícčlenného davu. Nenápadný muž bol pritom jednou z hlavných postáv študentského hnutia a Nežnej revolúcie v Prešove.
Karel Fröhlich prišiel na prešovské zhromaždenie po 35 rokoch z českého Děčína. Jeho meno sa objavuje v takmer každom článku o prešovských udalostiach roku 1989, ale jeho príbeh poznali len zasvätení.
S jedným z nich sa porozprával Michal Frank.
Vláda a ministerka kultúry predstavujú nekultúru a násilie, odkazujú z Prešova

PREŠOV. Čo si má história o tomto období pamätať? Čo želáte kultúre na Slovensku do budúceho roka? Čo by teraz najviac pomohlo kultúrnej komunite?
Na tieto otázky môžu ľudia odpovedať do knihy, ktorú majú pri sebe aktéri štafetového protestu Slovenská kultúrna pochodeň.
S aktivitou začali 17. novembra v Humennom. Presunuli sa do Košíc a do Prešova, ďalej majú namierené do Bardejova, Popradu a ďalších miest. Každý deň bude pochodeň v inom meste a 12. decembra doputuje do Bratislavy.
Akcie sa zúčastnil Michal Frank.
Šeliga hovorí o „držhubnom“ pre policajtov, ministerstvo o odmenách za výkonnosť

KOŠICKÝ KRAJ. Policajti v Košickom kraji mali v uplynulých dňoch podľa bývalého poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Juraja Šeligu (Demokrati) dostať mimoriadne odmeny na pokyn z policajného prezídia.
Údajne ich funkcionári kraja neštandardne rozdeľovali v sobotu, pričom Šeliga otvorene hovorí o takzvanom „držhubnom“. Peniaze majú podľa neho zabezpečiť, aby policajti nerozprávali o iných prípadoch policajnej brutality.
Narážal tým aj na nedávny prípad, keď v Košiciach zbil taktickou rukavicou policajt Marek A. 48-ročného muža bez domova po tom, čo ukradol fľašu pálenky.
Viac sa dočítate v článku Kristiána Saba.
Aby sme si nevykrikovali veci, vraví viceprimátor Košíc, prečo bol za tajné hlasovanie

Mesto Košice chcelo opäť zvýšiť poplatok za odpad. Na utorkovom rokovaní rozhodovali mestskí poslanci aj o zvýšení dane za ubytovanie a taktiež vyšších poplatkoch pre podniky za užívanie verejného priestranstva.
Prekvapivo sa väčšina poslancov rozhodla pre typ tajného papierového hlasovania, ktoré trvalo niekoľko hodín. Časť z nich tento krok kritizovala, za tajné hlasovanie bol aj viceprimátor MARCEL GIBÓDA (SaS). Návrhy na vyššie poplatky vedeniu radnice neprešli.
Viceprimátor ešte pred tajným hlasovaním vysvetľoval, prečo s ním súhlasil a aj to, prečo je dôležité zvýšiť poplatok za odpad. Košičania sú podľa neho dlhodobo diskriminovaní za svoj zodpovedný prístup k nakladaniu s odpadom.
Porozprávala sa s ním Jana Ogurčáková.
Poslanci sa v Košiciach skryli za tajné hlasovanie, vyššie poplatky mestu neprešli

KOŠICE. Chýbalo pár dní do jedného roka a situácia v košickom zastupiteľstve sa zopakovala. Vlani 29. novembra mestskí poslanci hlasovali tajne o aktualizácii štyroch mestských nariadení o zvyšovaní daní a poplatkov. Návrhy vtedy neprešli.
V utorok sa scenár zopakoval. Košickí poslanci opäť rozhodli, že budú hlasovať tajne o zmenách v dočasnom parkovaní, o vyšších poplatkoch za odpad, za užívanie verejných priestranstiev podnikmi a drahšej dani za ubytovanie.
Hlasovanie napokon prinieslo výsledok, že vyššie spomínané poplatky Košičania a ani turisti platiť nebudú. Prešlo len nové znenie všeobecne záväzného nariadenia o parkovaní. Rokovanie sledovali Jana Ogurčáková a Katarína Gécziová.
Kamionista vrazil do rodinného domu a zničil tri autá. Zrejme zaspal za volantom

SVINICA. Plne naložený kamión smerujúci do Michaloviec vrazil v noci z pondelka na utorok do rodinného domu vo Svinici v okrese Košice-okolie.
Nič netušiacich obyvateľov tak zo spánku zobudil silný náraz, poškodených je viacero áut, plot i dom. Vozidlo totiž skončilo až v ňom.
Na miesto prišli pomáhať hasiči, nehodu vyšetruje polícia.
Viac informácií prináša Kristián Sabo.
Krimi
Krajskí policajti si posvietili na podnapitých vodičov, uskutočnili stovky dychových skúšok. Zadržali niekoľko vodičských preukazov.
Zlodeji sa zamerali na autá, ukradli z nich peňaženky. Jedno stálo na pozemku farského úradu. Polícia už vedie trestné stíhania.
Za nákupy platili nájdenou platobnou kartou, už čelia obvineniu. Chlapec ju našiel pred obchodným domom.
V Prešovskom kraji fúkalo viac ako 8-tisíc vodičov, alkohol zistili u štrnástich. Štyria nafúkali nad jedno promile.
Ďalšie správy
Cestári zasahovali pod Tatrami, vysypali pritom päť ton chemického posypu. Zimná údržba začala.
Bezzásahové územie v Tichej a Kôprovej doline je podľa aktivistov vzorom pre celú Európu. Je zároveň dôkazom sily prírody.
Ministerstvo šetrí, po šesťdesiatich rokoch končí múzeum v Spišskej Belej. Zatvorenie im oznámili zo dňa na deň.
Deti skončili v pivnici, ústavu zobrala víchrica strechu. Jedného človeka pripravila o život. Od tatranskej kalamity uplynulo 20 rokov.
Na podporu ochrany pred násilím v Michalovciach bubnovalo dvetisíc detí. Do aktivity chceli zapojiť čo najširšiu verejnosť.
V Michalovciach si pripomenú 80 rokov od oslobodenia behom aj darovaním krvi. Červená armáda vstúpila do mesta bez boja.
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.