VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Tridsiate piate výročie Nežnej revolúcie si pripomenú aj v mnohých mestách na východe Slovenska.
V metropole východu tri dni
Občianska iniciatíva November 1989 Košice pripravila na podujatie 35 rokov slobody trojdňový bohatý program. Začne sa už v piatok 15. novembra.
O 11. 00 hodine na rohu ulíc Hlavná a Alžbetina odhalia pamätnú tabuľu Občianskemu fóru a Verejnosti proti násiliu.
Od deviatej hodiny je v Kasárňach – Kulturparku pripravená projekcia filmu Nežný revolucionár a diskusia o odkaze Novembra so študentmi košických škôl.
Popoludní sú na programe projekcie strihového filmu o Ukrajine, dokumentárneho filmu November +20.
Od 17.00 hodiny dostane priestor performatívna poézia Slam poetry.SK.
Piatkový program ukončí beseda s predstaviteľkou Rómskej kultúry a školstva Irenou Adamovou a hudobné vystúpenie študentov súkromného hudobného a dramatického konzervatória.
Míting v Košiciach bude v nedeľu
Sobota bude od desiatej predpoludním patriť v Kasárňach – Kulturparku blokom diskusií o nedávnej minulosti v tzv. období normalizácie. Na programe sú beseda s Petrom Ďurišinom o disidentovi a politickom väzňovi Igorovi Ďurišinovi, diskusia s vydavateľmi a tvorcami občianskeho samizdatu.
Diskutovať sa bude o Zakázanej výstave, o zásahu komunistickej moci do slobodnej tvorby na košickej Škole umeleckého priemyslu, o mládeži, ktorá chcela žiť slobodne a o hudobnej scéne v časoch normalizácie.
Od 17.00 hodiny nasleduje blok prezentácií a diskusií o občianskej spoločnosti na Slovensku. Vyvrcholí projektom Občianskeho spoločenstva, seminárom a zhromaždením signatárov.
Na nedeľu pripravili organizátori vystúpenia aktérov protivládnych protestov v roku 2018, diskusiu učiteľov a študentov v roku 1989, protagonistov Novembra '89 v Košiciach. Diskusie sa uskutočnia v Kasárňach – Kulturparku.
V Kulturparku bude ešte diskusia v štýle Hyde Park pod názvom Prológ od 14.00 do 16.15 hod. Míting 35 rokov slobody – Spolu sme sila je naplánovaný v čase od 17.00 do 18.30 hodiny.
Míting a koncerty v Prešove
V Prešove organizuje združenie Slobodní (zatiaľ) občania mesta Prešov zhromaždenie Prešov nezabúda, 35 rokov od Nežnej revolúcie. Vystúpia na ňom predstavitelia opozičných politických strán aj zástupcovia občianskeho sektora. Uskutoční sa v nedeľu 17. novembra o 16.00 hodine na Hlavnej ulici.
V nedeľu sa od 17.00 hodiny začína v Čiernom orlovi koncert Viki Olejárovej Spomienka na Karla Kryla. Viki svojím jedinečným hlasom a interpretáciou prenesie publikum do čias, keď piesne Karla Kryla sprevádzali našu históriu a boj za slobodu.
Popoludní položia zástupcovia mesta veniec pri pamätníku obetí komunistického teroru a násilia na Hlavnej ulici. Po pietnom akte bude na mestskom úrade otvorená výstava venovaná udalostiam Novembra 1989. Verejnosť si ju môže prezrieť v deň výročia do 18.00 h a v nasledujúcich dňoch bude sprístupnená počas otváracích hodín mestského úradu až do konca novembra.
Odkazu Nežnej revolúcie je venovaná aj diskusia a dvojkoncert Drť: Fedor Gál&Drôtenky. Uskutoční sa v piatok 15. novembra o 19.30 hod. v Stromoradí.
Zapoja sa aj mestá na Spiši
Na Spiši si 35. výročie Nežnej revolúcie pripomenú vo viacerých mestách.
V Levoči začnú už v piatok 15. novembra, keď v mestskom divadle predstavia stredoškolákom realitu života v komunistickej krajine, činnosť Štátnej bezpečnosti, železnú oponu a premietnu tiež autentické zábery z Novembra ´89.
V nedeľu 17. novembra je pre študentov stredných škôl pripravený kvíz s názvom Nežná 35 na prízemí historickej radnice a o 17.30 hodine symbolické zapálenie sviečok pri radnici.
Bývalí politickí väzni v Poprade sú aktívni
V Poprade sa v nedeľu 17. novembra o 14.00 hodine uskutoční symbolická pietna spomienka venovaná obetiam bývalého režimu pri Pamätníku obetiam okupácie 21. augusta 1968 na Námestí sv. Egídia. Organizuje ju Svetové združenie bývalých politických väzňov.
„Ak by nebol 17. november 1989, nebol by v Poprade odhalený ani Pamätník obetiam okupácie 21. augusta 1968, ani pamätná tabuľa umiestnená na budove Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity na Nábreží Jána Pavla II. v Poprade venovaná umučenému Antonovi Mačugovi a perzekvovanému kňazovi Alojzovi Žemľovi. Rovnako ani pamätná tabuľa na budove okresného úradu venovaná Jánovi Bendíkovi a pamätná tabuľa na budove zimného štadióna venovaná účastníkovi boja za národné oslobodenie Antonovi Babonymu, na ktorého bývalý režim zabudol, hoci bol účastníkom boja za národné oslobodenie,“ uviedlo združenie.
K tabuliam položia vence a zapália sviečky. Na záver členovia združenia položia veniec k Pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade-Veľkej. Je venovaný politickým väzňom, ktorí trpeli a umierali v stalinských gulagoch a komunistických väzniciach.
Neskôr položia veniec aj k Pamätníku usmrtených na hraniciach v rokoch 1948 - 1989 v Kežmarku.
V Poprade sa na Námestí sv. Egídia v nedeľu o 18.00 hodine uskutoční aj občianske spomienkové podujatie, ktoré organizuje iniciatíva Platforma pre demokraciu a občianska iniciatíva Mestá za demokraciu.
Spomienky účastníka v Kežmarku
Spomienkové stretnutie sa v nedeľu od 17.00 hodiny bude konať v Kežmarku aj pred budovou Reduty. Organizuje ho v spolupráci s mestom bývalý pedagóg, chatár a vysokohorský nosič Peter Petras starší. V roku 1989 bol jednou z vedúcich osobností revolučného hnutia v Kežmarku. Okrem iného pomáhal s organizáciou zhromaždenia, na ktorom sa podľa portálu Memory of nations zúčastnilo štyritisíc ľudí.
Ako si v minulosti na novembrové udalosti zaspomínal pre SITA, v piatok 17. novembra 1989 mal nočnú službu na internáte a počúval rádio Slobodná Európa. Práve odtiaľ sa dozvedel o všetkom, čo sa deje. Ľudia sa vtedy zhromaždili práve pri budove Reduty, kde v tom čase stálo lešenie.
„Využili sme ho ako tribúnu na túto našu demonštráciu názorov Kežmarčanov. Prišli policajti, milicionári, vojaci, dostali sme nakladačku. Aj to nás utvrdilo v tom, že táto spoločnosť nie je dobrá, keď za to, že chcete vyjadriť názor, na vás pošlú vodné delá,“ opísal.
Umelecký autobus v Spišskej Novej Vsi
Medzi Spišskou Novou Vsou a Smižanmi bude v piatok premávať špeciálny autobus s číslom 35. Cestujúci si v ňom budú môcť zaspomínať na 35. výročie
Nežnej revolúcie. Pôjde o umelecký autobus, učitelia a žiaci spišskonovoveskej Základnej umeleckej školy (ZUŠ) v ňom ponúknu kultúrny program. Informovala o tom samospráva na sociálnej sieti.
Autobus štartuje v o 15:05 zo sídliska Východ, pričom premávať bude podľa platného grafikonu linky č. 4 až do 17:00. "Hudobníci budú priamo v autobuse spievať piesne daného obdobia, herci budú prednášať a výtvarníci vyzdobia autobus heslami tohto historického dňa," avizovala samotná ZUŠ na sociálnej sieti. Akciu organizuje v spolupráci s autobusovou spoločnosťou, Centrom voľného času Adam a radnicou.
V Spišskej Novej Vsi chystá aj Združenie spišskonovoveských umelcov Koncert za slobodu a demokraciu. Predstaví sa na ňom takmer dvadsiatka interpretov a hudobníkov.
Uskutoční sa až v nedeľu 23. novembra v Grillbare so začiatkom o 17.30 hodine.
Spanilá jazda na bicykli aj Humenský hyde park
Celodenný Humenský festival slobody je naplánovaný na sobotu 16. novembra. Jeho organizátormi sú aktívni občania z Humenného, Vranova nad Topľou, Strážskeho, Michaloviec a Sobraniec.
„Týmto podujatím chceme pripomenúť, že sloboda nemá trvalú záručnú dobu, keďže je citlivým spoločenským tovarom, ktorý v prípade nesprávneho zaobchádzania rýchlo podlieha skaze. Aby sa tak nestalo, je trvalou úlohou každého z nás,“ hovorí líder neformálneho zoskupenia Príď a poznaj Ján Mičovský starší.
Organizátori sa slobodne a nezávisle hlásia k občianskym aktivitám, usporadúvaným v mestách po Slovensku pod logom Spolu sme sila.
Program sa začne o desiatej hodine na Námestí slobody pri Valaškovskom moste. Pripravené sú výstavy, maľovanie detí s výtvarníkom a sochárom Ferom Guldanom, hudobné vstupy, diskusné bloky o histórii, význame a odkaze Novembra ´89.
Na pravé poludnie bude diskutovať sociálny antropológ a spisovateľ Juraj Buzalka, o „otvorenosti“ Humenného presvedčia v diskusii zástupcovia minorít, žijúci v meste.
Spomienkou na Festival bude spoločné zasadenie Stromu slobody.
Spanilá Cyklojazda slobody námestím sa začne o 12.50 hodine pred kaštieľom. Vyvrcholí diskusným blokom o význame a zaujímavých možnostiach cestovania.
O 16.00 hodine o slobode v umení a umení slobody budú diskutovať speváčka Katka Koščová, etnologička, členka tímu Mesto kultúry 2024 Martina Garassyová, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola Martin Cubjak a nekonvenčný výtvarník a sochár Fero Guldan.
O 18.00 hodine zapália účastníci festivalu sviečky pri Pamätníku Jána a Martiny a vzdajú tak hold ľudskej odvahe a statočnosti.
V Humenskom hyde parku dostanú priestor všetci, ktorí chcú slušným a kultivovaným spôsobom vyjadriť vlastný názor. Ukončenie festivalu je naplánované na dvadsiatu hodinu. Vstup je voľný.
Spomienkové zhromaždenie organizuje občianska iniciatíva aj v Bardejove na Radničnom námestí v nedeľu 17. novembra o 16.00 hodine.
Ocenia Fedora Gála
V Rožňave si Nežnú revolúciu pripomenú v predvečer jej 35. výročia. V sobotu 16. novembra si verejnosť uctí boj za slobodu a demokraciu symbolickým zapálením sviečok na Námestí baníkov pri soche Františky Andrássyovej o 17.00 hodine.
Počas pietneho aktu primátor Michal Domik (nezávislý) odovzdá Fedorovi Gálovi, sociológovi a jednému z lídrov Nežnej revolúcie, umelecké dielo od výtvarníka Pavla Bradovku vytvorené špeciálne pre túto príležitosť.
Program bude pokračovať v Kultúrnom centre Kláštor. Pripravená je diskusia o historických udalostiach i paralelách s dnešnými spoločenskými a politickými výzvami.
Sobotné podujatie v Rožňave vo večerných hodinách vyvrcholí koncertom alternatívnej hudobnej skupiny Drť, na ktorej ostatnom albume spájajúcom hudbu s myšlienkami slobody a spoločenských zápasov sa podieľal aj Gál.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.