KOŠICE. Nedobrovoľný pobyt v cele policajného zaistenia sa na niektorých policajných staniciach na Slovensku mení na nočnú moru. Mnohé z nich nespĺňajú požiadavky 21. storočia, prevládajú v nich vysoké teploty, problémom je aj pripútavanie zadržaných či ich vyzliekanie počas osobných prehliadok na chodbe v priestore monitorovanom kamerovým záznamom. Zadržaní musia navyše neraz stráviť hodiny na tvrdých laviciach.
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský si v rámci neohlásených návštev ciel policajného zaistenia „posvietil“ na vybrané miestnosti, kde potenciálni zločinci trávia čas po zadržaní.
Kancelária ombudsmana pri skúmaní podmienok na policajných staniciach v období od mája 2023 do júna 2024 zistila vážne porušenia práv zadržaných osôb.

Berú im okuliare, majú úzkosť
Pri monitoringu sa členovia monitorovacieho tímu zamerali na zaobchádzanie s osobami obmedzenými na slobode, vrátane používania donucovacích prostriedkov. Zaujímali ich taktiež materiálne podmienky a spôsob realizácie práv a povinností osôb obmedzených na slobode.
Polícii vytkli, že rádovo v hodinách, a aj počas noci, bez akýchkoľvek úkonov takmer na všetkých oddeleniach sú zadržaní v určenom priestore, v ktorom sa nachádza zväčša iba drevená lavica.
Problémom je aj odoberanie dioptrických okuliarov, ktoré by sa mali podľa ombudsmana odoberať zadržaným len na základe individuálneho posúdenia.
„Odoberanie dioptrických okuliarov môže viesť k dezorientácii či k pocitom úzkosti. Osoba bez okuliarov tiež nemusí byť schopná prečítať si poučenia o právach a povinnostiach. K tomuto poznatku sme nedospeli iba na základe monitoringov, ale s podnetom sa na mňa obrátil aj podávateľ, ktorý namietal odobratie dioptrických okuliarov po svojom umiestnení v cele v Košiciach. Nemohol si prečítať poučenie o svojich právach,“ vysvetľuje Dobrovodský.
Celkovo bolo „skontrolovaných“ 22 policajných oddelení na Slovensku. Inšpektori navštívili aj niektoré na východe. Išlo o priestory Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach, kde sa nachádza päť ciel policajného zaistenia. Ale pozreli si aj štyri cely na obvodnom oddelení polície v Starej Ľubovni, z toho tri na obvodnom, ako aj situáciu s umiestnením zadržaných do ciel na obvodnom oddelení polície v Ľubotíne (okres Stará Ľubovňa).

Odporúča novšie oblečenie
Tím ombudsmana navštívil obvodné oddelenia Policajného zboru Stará Ľubovňa a Ľubotín neohlásene.
V Starej Ľubovni majú v suteréne štyri dvojlôžkové cely policajného zaistenia (CPZ). Policajti tímu ochrancu práv tvrdili, že do týchto ciel spravidla umiestňujú len jednu osobu, keďže ich rozmery nie sú v zmysle medzinárodných štandardov.
V prípade, ak sa na oddelení nachádza viac osôb, premiestňujú sa do ciel policajného zaistenia v Poprade a v Prešove.
Dochádza však k situáciám, keď na oddelenie privážajú osoby z okresu Kežmarok, keďže v okrese Kežmarok sa nenachádzajú CPZ, čo spôsobuje kapacitné problémy.
Okrem ciel sa v suteréne nachádza aj sklad bielizne. „Oblečenie, ktoré sa v prípade potreby využíva, je staršie, bolo by vhodné zadovážiť nové,“ uvádza sa v správe kancelárie ochrancu práv.

Držia ich v miestnostiach bez postele a toalety
Počas kontroly sa zistilo, že v určenom priestore ani v celách nie sú hodiny. Problémom je, že zadržaným z bezpečnostných dôvodov odoberajú náramkové hodinky a potom nemajú prehľad o čase.
Z poskytnutých záznamov vyplynulo, že sa určený priestor využíva aj na umiestnenie trvajúce niekoľko hodín, vrátane noci. Z dôvodu chýbajúceho sanitárneho zariadenia a lôžka nie je vhodný pre dlhodobé umiestnenie zaistených osôb.
„Umiestnenie zaistených osôb v určenom priestore na niekoľko hodín alebo v noci by mohlo predstavovať porušenie zákazu krutého, neľudského a ponižujúceho zaobchádzania,“ vyplynulo zo zistení ombudsmana.
Zadržaní nemajú možnosť privolať si pomoc inak ako krikom, búchaním na mrežu alebo mávaním na kameru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.