VYSOKÉ TATRY, SNINA. Takmer celý svet aktuálne sleduje kométu C/2023 A3 Tsuchinshan–Atlas na nočnej oblohe. Inak to nie je ani na východnom Slovensku.
Najbližšie dni na území Slovenska budú vďaka počasiu priať jej pozorovaniu.
Slovenský a český fotograf spojili sily, aby ju zachytili s ikonickou scenériou Vysokých Tatier a poukázali na jej výskyt na oblohe.
Ako vznikla fotka nad Lomničákom
Fotografia kométy nad Lomnickým štítom vznikala v stredu 16. októbra podvečer, okolo 20. hodiny.
Mnohé snímky na internete poukazujú na výskyt a krásu známej vlasatice. No z iniciatívy dvoch fotografov Petra Horálka a Tomáša Slovinského vzišiel nápad zachytiť ju v detailoch nad observatóriom na Lomnickom štíte vo Vysokých Tatrách.
Takýto záber si však vyžaduje dôkladné plánovanie, správne načasovanie a ideálne pozorovacie podmienky. To všetko nastalo neďaleko Spišskej Belej, kde spomínaná fotografia vznikala.
Snímka pozostáva z množstva dát. Ich spracovaním bolo možné odstrániť šum a zvýšiť kvalitu fotografie tak, aby vynikli detaily kométy.
„Všimnúť si môžete i slabší protichvost, ktorý smeruje priamo do budovy observatória. Protichvost vzniká ako projekcia časti prašného chvosta kométy pred jej hlavou. Môžete si predstaviť prašný chvost ako vejár, na ktorý sa pozeráme z boku, a jeho časť sa stále premieta v smere k Slnku," uviedol Petr Horálek.

Kde hľadať kométu
Kométu hľadajte nad západným obzorom , počasie bude vhodné, radí Horálek.
„Aktuálne je kométa stále jasným objektom, ktorý bez väčších problémov môžeme pozorovať aj z miest. Po splne, ktorý nastal 17. októbra, bude Mesiac na nočnej oblohe vychádzať vždy neskôr, čím sa nám naskytne niekoľko príležitostí pozorovať kométu v celej svojej kráse," dodal.
Kométa je naozaj veľmi jasná, zachytiť sa dá aj na mobilný telefón. Aby ste však zachytili peknú snímku, vezmite si pevný statív, fotoaparát a svetelný objektív. Už na krátkych niekoľkosekundových expozíciách vyniká jej chvost.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.