Správu priebežne aktualizujeme
UŽHOROD. Predseda vlády Robert Fico (Smer) v pondelok spolu s ďalšími členmi vlády absolvoval takmer dvojhodinové rokovanie s ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Stretli sa v obci Kamenica pri Užhorode.
Obaja premiéri plus ministri rezortov vnútra, školstva a pôdohospodárstva podpísali spoločné memorandá.
Došlo aj k podpisu vykonávacieho protokolu medzi obomi vládami k Dohode medzi Európskym spoločenstvom a Ukrajinou o readmisii osôb . Podpísali ho minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) a minister vnútra Ukrajiny Ihor Klymenko.
Ide o medzinárodnú dohodu, ktorej cieľom je uľahčiť spoluprácu pri praktickom vykonávaní ustanovení dohody týkajúcich sa prijímania a transferu osôb, ktoré nespĺňajú alebo prestali spĺňať podmienky na vstup alebo pobyt na území Slovenskej republiky alebo Ukrajiny.
Podpísané bolo tiež memorandum o vzájomnom pochopení Ukrajiny a Slovenska, ktoré predpokladá podporu ukrajinských študentov a učiteľov na Slovensku. Hovorí sa tam aj o priamej spolupráci medzi vzdelávacími inštitúciami v inovačnej činnosti.
Aj ministri pôdohospodárstva podpísali memorandum o spolupráci.
Po tomto akte nasledoval brífing oboch premiérov, ktorí do veľkej miery zopakovali svoje slová z úvodných príhovorov. Priestor na otázky novinári nedostali.
Energetická podpora
Predseda ukrajinskej vlády Šmyhaľ označil rokovania za konštruktívne a opísal oblasti, na ktorých došlo k zhode. Okrem iného dokončenie interkonektora, teda prenosovej elektrizačnej sústavy medzi ukrajinským Mukačevom a Veľkými Kapušanmi.
Za termín dokončenia označil koniec roka 2028, slovenský premiér ho sľúbil dokončiť ešte o dva roky skôr.
"Slovensko je druhou krajinou podľa objemu havarijnej aj komerčnej dodávky elektrickej energie," zdôraznil.
Obe krajiny budú podľa Šmyhaľa okrem energetiky spolupracovať aj pri rozvoji infraštruktúry, školstva, ale aj pri obrane a európskej integrácii. Aj v tomto podľa jeho vyjadrenia spočíva politika nového pragmatizmu.

Čo vravel slovenský premiér
„Lepšie vyhorieť, ako mať zlého suseda,“ nadviazal na neho predseda slovenskej vlády Fico.
Konkretizoval, že s ukrajinským premiérom mal takmer dvojhodinový rozhovor medzi štyrmi očami: „Nie vo všetkom sa zhodujeme, ale našťastie sme povahy, ktoré sa môžu o všetkom rozprávať v priateľskom a konštruktívnom duchu.“
Zopakoval viacero vecí z príhovoru pred rokovaním, spomenul napríklad, že Slovensko nechce byť pri obnove Ukrajiny „slon v porceláne“, ale chce sa zamerať na projekty prihraničných regiónov.
Tranzit a odmínovanie
Slovensko podľa Fica chce pomôcť Ukrajine aj pri odmínovaní krajiny či pri poskytnutí energetickej pomoci cez zimu. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) predstavil v tejto súvislosti veľký plán pre odmínovanie.
Témou bol aj tranzitný systém. Šmyhaľ zdôraznil, že Ukrajina po vypršaní tranzitnej dohody s Ruskom neplánuje v tejto dohode pokračovať.
"Strategický cieľ je dať sankcie na ruskú infraštruktúru a zbaviť Kremeľ možností, z ktorých financuje vojnu. Vyzývame všetky krajiny, aby sa úplne odpojili od ruského plynu," apeloval.
Ukrajina podľa neho chápe pálčivosť tohto problému v niektorých krajinách, no počíta s postupnou diverzifikáciou dodávok.
"Ukrajina je pripravená naďalej plniť svoje záväzky v súvislosti s asociačnou dohodou s EÚ, a tiež dohody o európskej charte," dodal.
"Vzhľadom na postavenie Ukrajiny ako štátu, ktorý má záujem vstúpiť do EÚ, a Slovenska ako malej krajiny, ktorá podporuje vstup Ukrajiny do EÚ, vítam, že máte záujem, tak ako my, aby tranzitný systém, ktorý na území Ukrajiny máte, bol ďalej používaný. Ako pre ropu, tak aj pre plyn," dodal Fico.
Na stretnutí sa hovorilo aj o ďalších projektoch. Podľa ukrajinského premiéra pri obnove hraničného priechodu Vyšné Nemecké pracujú na zvýšení jeho kapacity o tisíc vozidiel.
Rovnako pracujú aj na železničnej doprave medzi Košicami a Kyjevom, prípadne medzi oboma hlavnými mestami, ako aj na certifikácii vozňových súprav.
Šmyhaľa pozval na Slovensko
Fico opätovne zdôraznil, že Slovensko podporuje „bez akýchkoľvek podmienok“ členstvo Ukrajiny v Európskej únii. Vie si ju predstaviť ako súčasť regionálneho bloku na spôsob V4.
Fico Šmyhaľovi povedal, že Ukrajine želá mier: „Spravodlivý, ktorý bude rešpektovať vašu integritu, ktorý bude rešpektovať vašu suverenitu.“
Podľa Fica chce byť Slovensko nápomocné pri všetkých mierových iniciatívach, a to aj po organizačnej stránke pri prípadných pridružených rokovaniach.
"Ak by súčasťou veľkého mierového samitu, ktorý má byť v určitom okamihu, mali byť stretnutia na nižšej úrovni, možno na úrovni, keď bude treba prerokovať čiastkové parametre veľkého samitu, ponúkam slovenskú pohostinnosť," dodal Fico.
Ukrajinu označil za priateľskú krajinu. Samotné stretnutie hodnotil ako „vysoko kvalitné“ a avizoval ďalšie začiatkom budúceho roka na Slovensku.
„Odchádzam na Slovensko s tými najlepšími pocitmi,“ uzavrel.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.