Premiér Fico rokoval s predsedom ukrajinskej vlády. Autor: TASR
Správu priebežne aktualizujeme.
UŽHOROD, KAMENICA. Premiér Robert Fico (Smer) opäť vycestoval na Ukrajinu, aby sa stretol s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom.
Slovenskí novinári prišli do obce Kamenica pri Užhorode pred siedmou ráno nášho času. Pred hotelovým komplexom boli už aj slovenské autá s majákmi, ale ešte vládol pokoj. Čakalo sa na príchod vládnych delegácií.
Časť ukrajinskej delegácie bola na mieste už okolo pol deviatej nášho času. Príchod predstaviteľov slovenskej vlády sa očakával okolo 10:40 kyjevského času, teda o 9:40 nášho.
Ficova kolóna s členmi vlády dorazila na miesto stretnutia krátko pred desiatou.
Pred začiatkom stretnutia odzneli príhovory oboch premiérov, potom sa začnú rokovania za zatvorenými dverami. Popoludní sa očakáva brífing, bez otázok médií.
Šmyhaľ: Je to účinný dialóg
„Tento formát dialógu je účinný,“ konštatoval v úvodnom príhovore pred začiatkom rokovaní ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ.
Poďakoval sa za doterajšiu pomoc, zvlášť za podporu humanitárnu. Rokovania so slovenskou stranou sa podľa jeho slov týkajú najmä infraštruktúrnych, ekonomických a iných projektov. Schvaľovať sa má rámcový program pomoci obnovy Ukrajiny, pričom ukrajinský premiér očakáva efektívnu spoluprácu.
Podľa Šmyhaľa je témou aj otázka úsilia o európsku integráciu v snahe „dosiahnuť spravodlivý mier na Ukrajine“. Aby bola „ukončená agresia a Ukrajina existovala v celej svojej celistvosti“.
Fico: Medzi nami je chémia
Šmyhaľ oslovoval slovenského náprotivka slovami „drahý Robert“. Podobne tak aj slovenský premiér Robert Fico.
„Milý Denys. Poznáš moju otvorenosť a preto ti poviem, že hoci máme aj rozdielne názory, medzi nami funguje nejaká chémia,“ povedal na úvod a nadviazal na svoj príhovor pri príležitosti 80. výročia Karpatsko-duklianskej operácie a poďakoval „aj vašej krajine - Ukrajine za to, čo pre naše Slovensko a Československo urobila.“
Pod Duklou padli aj mnohí ukrajinskí vojaci.
Tlačové vyhlásenie po rokovaní:
Bezpodmienečná podpora vstupu do EÚ
„Sme dve krajiny odsúdené na spoluprácu a priateľstvo,“ povedal Fico, pričom zdôraznil, že rokovania budú úprimné a otvorené.
„Verím, že budem mať v rozhovore medzi štyrmi očami možnosť, aby sme si niektoré veci povedali,“ podotkol a konkretizoval, že sa to týka napríklad členstva Ukrajiny v Európskej únii. „V tom vás bezpodmienečne podporujeme. Bezpodmienečne,“ dodal.
Ak bude niekto túto podporu brzdiť, tak to podľa slovenského premiéra budú iné európske krajiny.
Kým „stopercentnú podporu“ vstupu Ukrajiny do Európskej únie viackrát zdôraznil, voči vstupu do NATO „sme rezervovaní“.
„Sme solidárni s Ukrajinou a želáme vám čo najrýchlejší mier. Ten mier musí byť spravodlivý, udržateľný, musíte mať bezpečnostné záruky a predovšetkým musí byť rešpektovaná územná integrita Ukrajiny. A v tomto duchu budeme podporovať všetky mierové iniciatívy, ktoré by mohli smerovať k tomuto cieľu,“ vyhlásil Fico.
Pozval ho do Bratislavy
Fico potvrdil, že zo Slovenska mieri na Ukrajinu nielen pomoc humanitárna, ale aj vojenská. V tejto súvislosti avizoval aj pokračovanie núdzových dodávok elektrickej energie, ako aj otvorenie témy energetickej pomoci Ukrajine na pôde Európskej únie.
Fico informoval, že slovenská vláda pripravuje ďalší balík materiálnej a humanitárnej pomoci a povzbudil ukrajinského premiéra, aby spresnil požiadavky ukrajinskej strany pred blížiacou sa zimou, aby naša pomoc bola čo najefektívnejšia.
Na margo toho, že vlády nerokujú v hlavnom meste, sa Fico vyjadril, že je dobré, že sa opäť stretávajú v regióne: „To neznamená, milý Denys, že ťa nepozývam do Bratislavy.“

Diskusia o cestovnej mape
Premiéri majú diskutovať o cestovnej mape, ktorá zahŕňa spoluprácu v energetickej bezpečnosti, v infraštruktúrnych projektoch, vrátane železničnej trate Kyjev - Košice, či v hospodárskej oblasti.
„Týka sa aj podpory mierového plánu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý bol predstavený na prvom globálnom mierovom samite. Členovia vlád budú diskutovať o podpore členstva Ukrajiny v Európskej únii, ale aj o spolupráci v oblasti obranného priemyslu, pri odmínovaní ukrajinských území, humanitárnej podpore či obnove Ukrajiny,“ informoval Úrad vlády SR.
Žiadne sladké rečičky
Od rokovaní slovenský premiér očakáva inventúru cestovnej mapy. S jej plnením zatiaľ spokojný nie je. Napríklad železničná trasa Kyjev - Košice podľa neho nenašla podporu v EÚ.
„Na obidvoch stranách budeme musieť zvýšiť úsilie,“ pokračoval Fico a zdôraznil, že SR si svoje záväzky bude plniť: „Inštruoval som svojich ministrov, že nechodíme na rokovania s tým, aby sme hovorili nie.“
Uviedol tiež, že Slovensko podporuje všetky mierové plány, vrátane toho, ktorý predstavil ukrajinský prezident.
„Naše stretnutie bude normálne, ako sa patrí medzi dvoma chlapmi. Žiadne sladké rečičky,“ povedal Fico tesne pred začiatkom rokovania, ktoré má podľa neho „životný význam“.
Ako dodal, stretnutia budú pokračovať aj v budúcnosti a obe krajiny nikdy predtým nemali takéto intenzívne rokovania na najvyššej úrovni.
Pred prvou návštevou pobúril Ukrajincov
Prvý raz navštívil Fico ako premiér svojej štvrtej vlády Ukrajinu v januári. Do hlavného mesta Kyjev necestoval, so svojím náprotivkom Denysom Šmyhaľom sa stretol len pri Užhorode neďaleko slovenských hraníc.
Krátko predtým pobúril našich východných susedov vyhláseniami, že Ukrajina nie je suverénna krajina a v Kyjeve nie je vojna. Napokon sa stretnutie oboch premiérov i rezortných ministrov nieslo v navonok priateľskom duchu a Šmyhaľ hovoril o spoločnej politike „nového pragmatizmu“.

Znovu len pri Užhorode
V apríli sa Fico so Šmyhaľom stretli na Slovensku, v Michalovciach. Spoločne podpísali tzv. cestovnú mapu, čiže plán spoločných aktivít oboch krajín, pričom Šmyhaľ to označil za „značný posun“.

A po deviatich mesiacoch sa opakuje rokovanie oboch vlád na ukrajinskom území. Znovu sa koná len pri Užhorode v Zakarpatskej oblasti, v obci Kamenica.
Deň pred rokovaním poslal Fico Ukrajincom odkaz v prejave k výročiu Karpatsko-duklianskej operácie. Tentoraz už nehovoril o tom, že v Kyjeve vojna nie je, ale o tom, že Rusi a Ukrajinci bojovali po svojom boku. „Ďakujeme všetkým, želáme im, predovšetkým na Ukrajine, čo najrýchlejší mier a pokoj,“ povedal.

Novinárov akreditovali
Pri predošlej návšteve Ukrajiny si Fico a Šmyhaľ účasť novinárov neželali.
Napokon sa do Derevnivských kúpeľov, kde sa stretnutie oboch vlád uskutočnilo, dostalo viacero novinárov, napospol zo Slovenska.
Bezpečnostné opatrenia neboli. Teraz to bolo iné. Na druhé vládne stretnutie sa už novinári mohli oficiálne akreditovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.