VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Budeme zvyšovať poplatky, aj keď ešte nevieme, o koľko presne, tvrdia mestá, ktoré sa pripravujú na povinnosť mechanicky a biologicky upraviť odpad pred jeho skládkovaním. Do konečnej sumy poplatkov sa premietne aj to, ako ďaleko sú skládky umiestnené od miest.
Mestá na východnom Slovensku vysvetľujú, ako sa zmení ich spôsob nakladania s odpadom. Napríklad v Michalovciach hovoria, že očakávajú nárast cien o desiatky percent.
Povinnosť upravovať odpad pred uložením na skládku začne pre Slovensko platiť od 1. januára 2025. Ide o nariadenie Európskej únie. Jej členské štáty tak majú ešte tri mesiace, aby si povinnosť zabezpečili.
Podľa analýzy Zväzu odpadového priemyslu SR zmena prinesie samosprávam zdraženie odpadu v priemere o 37 percent.
Košice a Prešov zatiaľ bez zmeny
Povinná úprava odpadu pred uložením na skládku sa metropoly východu od 1. januára nedotkne, pretože prísne podmienky už spĺňa. Podľa Zväzu odpadového priemyslu sú Košice po Bratislave mestom s druhým najefektívnejším odpadovým hospodárstvom na Slovensku.
Košice majú svoje vlastné zariadenia na energetické využitie odpadu.
„Košice v minimálnej miere využívajú skládky odpadov a zároveň pozitívne ovplyvňujú energetickú bilanciu, keďže okrem elektrickej energie dodávajú aj teplo do domácností. Teplo vznikajúce termickým spracovaním odpadu sa využíva aj na výrobu elektrickej energie. Vysoké bodové hodnotenie získali mestá s najvyšším podielom triedeného odpadu a biologicky rozložiteľného odpadu,“ uviedol Ján Chovanec, generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu.

Poplatok za komunálny odpad je v Košiciach stanovený všeobecne záväzným nariadením mesta na 57 eur na obyvateľa ročne. O jeho navýšení rozhodujú poslanci miestneho zastupiteľstva. Návrh na zvýšenie poplatku nateraz nie je na stole, tvrdí košická radnica.
Ani Prešova sa plánovaná zmena nedotkne. „Mesto Prešov nevyužíva na zneškodnenie komunálneho odpadu formu skládkovania, tento odpad zneškodňujeme energeticky. Službu ukladania upraveného odpadu na skládku u nás nevyužívame,“ odpovedal Michal Hudák, hovorca mesta Prešov.
Prešovčania platia za odpad 54,96 eura na osobu ročne.

Čakajú na nariadenie vlády
Zmesový komunálny odpad z Michaloviec končí na skládke spoločnosti Kosit Remko Sírnik, ktorá sa nachádza v lokalite Myslina Humenné.
Hovorkyňa Michaloviec Mária Stričková pripomína, že ešte nie je ukončené vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania nariadenia vlády, ktorým sa ustanovuje výška sadzieb poplatkov za uloženie odpadov.
„Z tohto dôvodu nie je momentálne možné presne stanoviť náklady na úpravu a skládkovanie komunálneho odpadu. Očakávame však nárast o desiatky percent."

Stričková ozrejmuje, že pred uložením odpadu na skládku sú potrebné nové činnosti, ktoré zabezpečia jeho stabilizáciu. Náklady za jeho spracovanie budú teda vyššie.
„Aktuálne platíme za prepravu a skládkovanie jednej tony neupraveného odpadu 76,56 eura s DPH bez zákonného poplatku za uloženie odpadu,“ dodala Stričková.
Tento rok platí za odpad jeden Michalovčan 49,275 eura ročne.

Triedenie odľahčí skládkovanie
Humenné využíva rovnakú skládku odpadu ako Michalovce. V roku 2024 platili obyvatelia mesta za uloženie odpadu 62,52 eura za tonu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.