VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Žiadosť o finančný príspevok na ministerstve kultúry na obnovu hradu v Kamenici (okres Sabinov) podali vlani v novembri. Je to už skoro rok a stále nevedia, či peniaze dostanú. Občianske združenie Kamenná veža žiadalo 45-tisíc eur na obnovu poškodených murív.
„Stále mi volajú zamestnanci, ktorí na hrade pracovali, či niečo budeme robiť. Neviem, ako reagovať, a tak im hovorím, nech volajú na ministerstvo alebo na úrad práce,“ opisuje predseda združenia Kamenná veža Milan Gladiš.
Jedným dychom dodáva, že peniaze im pomôžu aj vtedy, ak ich schvália v septembri.
V súčasnej výzve môžu prerozdeliť 9 miliónov eur. Šimkovičovej rezort však mlčí a neodpovedá na otázky, ako to s dotáciami bude. Po nástupe do vedenia rezortu rozpustila odbornú komisiu, ktorá posudzovala žiadosti o dotácie.
S výzvou sa potom nič nedialo, v druhej polovici mája vymenovali nových členov komisií a spustili proces hodnotenia.
Štát však v minulosti posielal po rozhodnutí komisie peniaze organizáciám už v máji, aby mohli obnovovať hrady a zámky počas letných mesiacov.
Poslednú správu z rezortu kultúry dostal Gladiš pred dvoma mesiacmi. „Poslali žiadateľom výzvu, aby si usporiadali prípadné dlhy v poisťovniach, to bolo všetko.“
Očakával, že od septembra začnú pracovať, no od poslednej správy nedostal žiadnu inú. „Každý bol pripravený, no zatiaľ je ticho."

Zložitá situácia
Do výzvy sa zapojila a na peniaze čaká aj obec Hanigovce (okres Sabinov), kde zachraňujú Hanigovský hrad, obec Kráľovský Chlmec, kde chcú zachrániť gotickú zrúcaninu Csonkavár a sprístupniť ju pre verejnosť, a tiež v obci Plaveč (okres Stará Ľubovňa), kde žiadajú peniaze na 11. etapu obnovy hradu.
Peniaze z dotačnej výzvy Obnovme si svoj dom, ktorú vyhlásili ešte vlani v novembri, pritom majú prípadní úspešní žiadatelia vyčerpať do konca roka.
Šéf združenia Zachráňme hrady Ratibor Mazúr hovorí, že to môže vystaviť občianske združenia či obce do ťažkej situácie. Ak totiž peniaze dostanú a nestihnú ich preinvestovať, musia dotácie vrátiť. Platí tiež, že ich musia investovať efektívne.
Rezort tak môže vystaviť obce do situácie, keď budú musieť robiť práce v exteriéri v chladných mesiacoch. Mazúr komentuje, že je to veľmi zlé, pretože v zimných mesiacoch sa už nedá efektívne urobiť niečo, čo bude mať aj trvanlivosť. Navyše sa pomaly končí murárska sezóna.
Do podobnej situácie vystavilo vlani obce aj ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v dotačnej schéme pre podporu regiónov. Projekty v exteriéri, napríklad športoviská či ihriská, robili niekde v mrazoch alebo po termíne.
Napríklad vo Veľkej Lomnici (okres Kežmarok) montovali bikepark počas mrazov, len aby stihli finančné prostriedky prečerpať včas.

Je to výsmech
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.