VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Bohatstvo obyvateľov sa dá odhadnúť aj podľa obsahu smetných nádob.
„Textilný trh v celej Európe totálne kolabuje. Tým, že sa v západných krajinách zbiera viac kvalitného textilu, o ten zo Slovenska nemá nikto záujem, pretože u nás veľmi klesá kvalita obsahu kontajnerov. Ľudia kupujú stále lacnejšie výrobky. Napríklad tričká za 2,5 eura, ktoré po dvoch vypraniach vyzerajú ako handry a nedajú sa znova využiť ani v charite, lebo to nechcú nosiť ani bezdomovci,“ vysvetľuje jeden z problémov zberu a spracovania textilného odpadu Tomáš Štefančík, obchodný riaditeľ Ekocharity, ktorá má na východe Slovenska 64 kontajnerov na textil.
Nie je ani metodická, ani príručka
Aj keď mestá a obce zbierajú a triedia textilný odpad už roky, oficiálne im táto povinnosť pribudne až od januára 2025.
Samosprávy s nádejou očakávali príručku envirorezortu, ktorá mala priniesť legislatívne zmeny, ktorou by štát triedený zber textilu ukotvil. Koncom júla, po zverejnení metodického usmernenia, však nastalo skôr rozčarovanie.
„K nabehnutiu na novú európsku legislatívu od roku 2025 neprišiel zo strany ministerstva ani základný balík informácií pre samosprávy. Takzvaná 'Metodická príručka' z dielne ministerstva, ktorá vyšla iba nedávno, žiaľ, nie je ani metodická a ani príručka. Tento pomerne krátky úradnícky text (má necelé dve strany, pozn. redakcie) samosprávam neponúka potrebné informácie k zberu a triedeniu textilného odpadu na Slovensku a v podstate nám odkazuje, že máme celý systém za štyri mesiace sami vymyslieť, aplikovať a aj ho celý zaplatiť,“ uviedol hovorca mesta Prešov Michal Hudák.

Nič nové nepriniesli
Ani Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nepovažuje zverejnenú metodickú príručku pre obce pri nakladaní s textilom za dostatočnú, pretože nerieši zásadné veci, ako sú mechanizmus financovania zberu či frekvenciu zberu.
Finančná zodpovednosť by mala byť podľa ZMOS-u prenesená na výrobcov, tak ako je to pri obaloch.
„Po viacročných stretnutiach pracovnej skupiny a pri takej závažnej téme je produktom krátky a všeobecný materiál, ktorý zhrnul to, čo niektoré samosprávy dobrovoľne vykonávajú už roky,“ konštatuje združenie v tlačovej správe.
Vytvárajú systém zberu
Takýto postoj ministerstva bol podľa hovorcu Hudáka dokonca impulzom na odchod súkromnej spoločnosti z Prešova, ktorá doteraz zabezpečovala kontajnery na zber textilného odpadu. Spoločnosť rovnako zabezpečovala aj ich vyprázdňovanie, údržbu a odber použitého textilu a šatstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.