Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Dodali iné riešenie požičiavania lodí, ako sa súťažilo. A ešte zinkasovali o polovicu viac

KOŠICE. Začiatkom júna spustili na rieke Hornád v Košickom kraji systém samoobslužných požičovní kajakov, ktorý umožňuje splavovanie až do Maďarska.
Krajská organizácia cestovného ruchu Košice Región Turizmus ako verejný obstarávateľ vtedy informovala, že „na Slovensku takýto systém zdieľaných kajakov cez aplikáciu dosiaľ nemá obdobu“.
Dodaný výsledný produkt od víťaza eurofondovej zákazky sa významne rozchádza so súťažnými podkladmi verejného obstarávania aj s pôvodne uzavretou zmluvou a ešte bol navýšený o viac ako 49 percent.
Práve v súvislostiach so zmenami riešenia sa obrátil na Korzár náš čitateľ (meno a priezvisko máme v redakcii).
Organizácia, ktorú založil Košický samosprávny kraj, naozaj potvrdila napádané rozdiely oproti pôvodne požadovaným parametrom zákazky, ale odmieta, že by to bolo v rozpore so zákonom. Zmenené riešenie označila za unikátne a bráni sa i tým, že ho odsúhlasil riadiaci orgán.
O kvalite výsledného diela vyjadril pochybnosti aj jeden z nami oslovených neúspešných uchádzačov o zákazku.
Spievajúcu fontánu opravili za 1,8 milióna eur, ľudia si v nej napriek zákazu robia selfíčka

KOŠICE. Spievajúca fontána na Hlavnej ulici v Košiciach sa po nákladnej rekonštrukcii stala aj miestom pre nespratníkov. Počas horúčav do nej mnohí vstupujú so zámerom schladiť sa a urobiť si „selfíčko“.
Nezaujíma ich, že je to zakázané, keďže môžu poškodiť drahé technológie. Záber na sociálnej sieti je pre niektorých viac ako risk z možnej pokuty.
Je síce pravdou, že fontány kedysi slúžili ako zdroje pitnej vody v mestách, dnes sú však len na okrasu.
„Nedávno som bol svedkom, ako skupina ľudí vošla do priestoru Spievajúcej fontány. Išli sa tam fotiť, ale zjavne porušili zákaz vstupu,“ hovorí Martin Timo Balog.
Dodáva, že ich nezaujímali tabule o tom, že do fontány vojsť nesmú, keďže hrozí poškodenie čerpadiel či úraz.
Téme sa venoval Kristián Sabo.
Žiadna veľká dráma, skôr trochu romantiky. Pri slovenskom mori sa usadili filmári

ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA, KALUŽA, MICHALOVCE. Pri slovenskom mori sa usadili filmári. V pracovných diároch majú naplánovaných 27 natáčacích dní, s prestávkami celé leto.
Nakrúcajú v exteriéri na rôznych miestach, prizvali si aj množstvo komparzistov.
Celovečerný debut študenta filmovej réžie pražskej FAMU Pavla Hirjaka (30) sa odohráva na Zemplínskej šírave. Scenárista a režisér je michalovský rodák.
„Na Šírave som strávil veľa času. Toto miesto nebolo veľmi využité v kinematografii, zdá sa mi zaujímavé a nepreskúmané. Okrem nás, ktorí sme odtiaľ, sem nikto iný nepríde len tak nakrúcať,“ zdôrazňuje, prečo si vybral práve slovenské more.
Pavol Hirjak je vyštudovaný všeobecný lekár. Aktuálne však svoju profesiu nepraktizuje. Na FAMU ho prijali počas šiesteho ročníka medicíny.
Reportáž z filmovačky pripravila Jana Otriová.
Ďalšie správy

Motocyklista zišiel pred Košicami z cesty, náraz do stromu neprežil. Polícia začala trestné stíhanie
Horolezca poranil v Tatrách skalný blok, výstup na Huncovský štít musel ukončiť predčasne. Do nemocnice ho odviezol vrtuľník
Vlaky medzi Štrbou a Štrbským Plesom nebudú premávať jeden deň. Nahradia ich autobusy
Záchranári zo Slovenského raja ratovali dvoch cyklistov. Narazili do seba počas pretekov. Spôsobili si početné pomliaždeniny
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.