KOŠICE. V piatok pochovali známeho košického architekta Juraja Kobana na cintoríne Rozália. Zomrel v nedeľu, 24. júna. Narodil sa v roku 1956. Študoval na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Prahe.
Popri bohatej architektonickej praxi sa spolupodieľal na založení Fakulty umení Technickej univerzity Košice. V rokoch 2004 - 2013 bol dekanom Fakulty umení, od roku 2013 vedúcim Katedry architektúry.
S architektom Štefanom Pacákom vytvorili firmu KOPA. Architektonické štúdio bolo mimoriadne produktívne. Podpísalo sa napríklad pod hokejový stánok Steel Aréna, aj rekonštrukciu starej krytej plavárne na Kunsthalle a mnohé iné významné projekty.
Vychválená Steel Aréna
Prípravné práce pri tvorbe hokejového štadióna boli mimoriadne náročné. Tím okolo architektov Štefana Pacáka a Juraja Kobana, ktorý bol aj hlavným projektantom, pracoval na projekte s prestávkami asi 15 rokov.
Koban s Pacákom precestovali niekoľko krajín vrátane USA, Kanady či Európy, aby si pozreli tamojšie štadióny. Architekti novú halu navrhli ako celooceľovú stavbu v štýle postmoderny, použité pri tom boli nosníky rovnakých prierezov a rozmerov ako v pôvodnej hale.

Výstavbu zastrešovala firma Hutné stavby, a. s., Košice. V čase svojho otvorenia bola Steel Aréna jediným celokovovým štadiónom na svete.
Stavba si v roku 2008 vyslúžila Cenu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Stavebnej fakulty, za uplatnenie vedy a techniky v realizácii stavebného diela.
Vychválená bola hlavne kvôli originálnemu riešeniu prestrešenia, vhodnému využitiu a použitiu stavebných materiálov, ale aj výrobkov a stavebných systémov. Do veľkej miery pri nej boli uplatnené moderné technické postupy.

Hrali sa, že nákresy hľadajú
Architekt Koban v dokumente RTVS Športové stavby Slovenska povedal, že vtedajší primátor Rudolf Schuster chcel mať nový štadión na pôvodnom mieste. „Obával sa, že keď sa to bude robiť vo Všešportovom areáli, tak to dopadne tak ako všetky stavby, že všetko krachlo, že na súčasnom mieste to bude na očiach.“
Za pozitívum architekt označil blízke napojenie hromadnej dopravy. Pri štadióne sú zastávky autobusu ako aj električky. Koban zhodnotil, že sa celý projekt „neskutočne dlho ťahal“, čo tímu zobralo „najväčší kus energie“.
Ako jednu z peripetií spomenul, keď hokejový klub „krachol“ a dostal sa do exekúcie. Jej súčasťou mal byť nedostavaný štadión. „Prišiel exekútor, chcel od nás nákresy ocele, lebo to chcel celé predať do šrotu. Tak sme sa hrali, že to hľadáme a hľadali sme to akože pol roka. Potom sa to začalo riešiť.... Našli sa peniaze,“ opísal architekt pre RTVS.
Steel Aréna bola pôvodne projektovaná na 10-tisíc miest, ale v druhej etape výstavby tento počet okresala potreba umiestnenia VIP lóží.
Celkové náklady na výstavbu predstavovali 730 miliónov korún (vyše 24 miliónov eur), z toho 350 miliónov (takmer 12 miliónov eur) poskytla slovenská vláda, zvyšok súkromní sponzori a mesto.

Bývanie pri Mestskom parku
KOPA stála aj za projektom Univerzitnej knižnice Technickej Univerzity v Košiciach, Polyfunkčného domu na Strojárenskej ulici, Rezidencii Albelli na Alvinczyho ulici, Business - centrá a budova Tatra Banky na Štúrovej ulici v Košiciach, rekonštrukcie Východoslovenskej galérie v Košiciach
Koban tiež so Štefanom Pacákom vytvoril architektúru športovo-relaxačného centra pri Mestskom parku, ktoré vstúpilo do povedomia verejnosti ako Paškov dom, pretože v ňom býval už zosnulý politik Pavol Paška.
Rovnako tam bývali aj Pacák a Koban. Stavba získala za rok 2010 Cenu Slovenskej komory architektov CE.ZA.AR.
Kobanov blízky spolupracovník Štefan Pacák zomrel v roku 2020.

Koban projektoval aj koncept a vizuál známej Spievajúcej fontány na Hlavnej ulici. Jeho pamiatku si uctila Správa mestskej zelene Košice a to tým, že počas celého víkendu bola fontána osvetlená len bielym svetlom.
V roku 2013 bol Koban členom organizačného výboru mimoriadne úspešného projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Košice, ale podieľal sa aj na príprave projektu Košice Creative City.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.